Trzęsienie ziemi, które nawiedziło chorwackie miasto Petrinja w grudniu 2020 r. o sile 6,4 w skali Richtera, było odczuwalne w całej Chorwacji i wielu sąsiednich krajach. Spowodowało to znaczne zniszczenia w okolicy.
W grudniu 2020 r. w pobliżu chorwackiego miasta Petrinja doszło do trzęsienia ziemi o sile 6,4 w skali Richtera, które spowodowało znaczne szkody i było odczuwalne w całej Chorwacji oraz w krajach sąsiednich. W ramach niedawnej współpracy chorwackich i węgierskich badaczy przeanalizowano przemieszczenia poziome i pionowe spowodowane trzęsieniem ziemi, dostarczając wglądu w regionalny kontekst geodynamiczny.
Przemieszczenia spowodowane trzęsieniem w Petrinji zostały już oszacowane w kilku wcześniejszych pracach. Nowo opublikowane wyniki są nowatorskie metodologicznie, ponieważ wykorzystują bezprecedensową ilość danych geodezyjnych do rekonstrukcji ruchów trójwymiarowych. Oprócz danych InSAR (z misji Copernicus Sentinel-1) przetworzono dane z trzystu ponownie zajętych stacji GNSS sieci trygonometrycznych niskiego rzędu i GNSS.
Wyniki pokazały, że wielkość poziomych przemieszczeń w epicentrum trzęsienia ziemi w niektórych miejscach wyniosła 40 centymetrów (15,7 cala), a maksymalnie 20 centymetrów (7,9 cala) w kierunku pionowym.
Kontekst historyczny i implikacje tektoniczne
Ostatnie trzęsienie ziemi tej wielkości w regionie miało miejsce w Zagrzebiu w 1880 r. W ciągu 140 lat między dwoma trzęsieniami dzisiejsze poziome przemieszczenie regionu, mierzone przez GPS stacji, o prędkości 2-4 milimetrów rocznie – lokalny przejaw tektoniki płyt – spowodowałby przemieszczenie rzędu przemieszczenia obserwowanego podczas niedawnego trzęsienia ziemi.
Sugeruje to, że przemieszczenia spowodowane globalną tektoniką i ruchami płyt w regionie Petrinja-Zagrzeb są realizowane głównie w wyniku pojedynczych zdarzeń, trzęsień ziemi, a nie ciągłego ruchu.
Jest to ważna informacja nie tylko dla Chorwacji przy ocenie bezpieczeństwa związanego z trzęsieniem ziemi, ale także dla sąsiednich obszarów.
Odniesienie: „Największa geodezyjna ocena kosmiczna trzęsienia ziemi w 2020 r. Mw = 6,4 Petrinja” autorstwa Marko Pavasovicia, Drago Babicia, Antonio Banko i Gábora Timára, 10 czerwca 2024 r., Teledetekcja.
DOI: 10.3390/rs16122112