Strona główna zdrowie Nowe badania pokazują, że sztuczna inteligencja może pomóc lekarzom pierwszego kontaktu w...

Nowe badania pokazują, że sztuczna inteligencja może pomóc lekarzom pierwszego kontaktu w identyfikacji pacjentów obarczonych największym ryzykiem śmiertelnych chorób serca

15
0


Nowe badania pokazują, że sztuczna inteligencja może pomóc lekarzom pierwszego kontaktu w identyfikacji osób najbardziej narażonych na śmiertelne choroby serca.

Zespół Uniwersytetu w Leeds opracował narzędzie, które skanuje dokumentację medyczną lekarzy pierwszego kontaktu i ostrzega lekarzy o pacjentach wysokiego ryzyka. Następnie można ich wezwać na oddział chirurgiczny w celu uzyskania leczenia potencjalnie ratującego życie.

Około ośmiu na dziesięciu osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia cierpi na co najmniej jedną inną chorobę lub tak zwaną chorobę współistniejącą.

Naukowcy przeszkolili program pod kątem wyszukiwania schorzeń związanych ze śmiercią serca na podstawie dokumentacji zdrowotnej 2 milionów pacjentów.

Ustalono, że 400 000 osób znajduje się w grupie wysokiego ryzyka śmierci z powodu chorób układu krążenia, takich jak zawał serca lub udar, przy czym trzy czwarte z nich zmarło w ciągu dziesięcioletniej obserwacji.

Sztuczna inteligencja może pomóc lekarzom pierwszego kontaktu zidentyfikować osoby najbardziej narażone na śmiertelne choroby serca (zdjęcie stockowe)

Sztuczna inteligencja może pomóc lekarzom pierwszego kontaktu zidentyfikować osoby najbardziej narażone na śmiertelne choroby serca (zdjęcie stockowe)

Na potrzeby badania sztuczna inteligencja przeskanowała dokumentację 82 pacjentów wysokiego ryzyka pod kątem objawów chorób prowadzących do śmierci z powodu chorób serca, w tym chorób nerek i cukrzycy, podkreślając charakterystyczne objawy, takie jak duszność.

Naukowcy odkryli, że narzędzie identyfikowało pacjentów na wcześniejszym etapie i dokładniej niż obecne metody, co może prowadzić do lepszego zarządzania czynnikami ryzyka, ostatecznie zapobiegając pogorszeniu się stanu zdrowia i zmniejszając prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób serca.

Znaleziono wiele osób, które miały niezdiagnozowane schorzenia lub nie otrzymały leków mogących zmniejszyć ryzyko ich rozwoju.

Jak wynika z ustaleń przedstawionych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Londynie, u co piątego pacjenta zdiagnozowano chorobę nerek, która w przeciwnym razie nie zostałaby wykryta.

Ponad połowie osób z wysokim ciśnieniem krwi podano inne leki, aby lepiej kontrolować ryzyko śmierci z powodu chorób serca.

Doktor Ramesh Nadarajah z Uniwersytetu w Leeds, który jest współautorem badania, powiedział: „Zgony związane z chorobami serca są często spowodowane splotem czynników.

Zespół Uniwersytetu w Leeds opracował narzędzie, które skanuje dokumentację medyczną lekarza pierwszego kontaktu i ostrzega lekarzy o pacjentach wysokiego ryzyka (zdjęcie stockowe)

Zespół Uniwersytetu w Leeds opracował narzędzie, które skanuje dokumentację medyczną lekarza pierwszego kontaktu i ostrzega lekarzy o pacjentach wysokiego ryzyka (zdjęcie stockowe)

„Ta sztuczna inteligencja wykorzystuje łatwo dostępne dane do gromadzenia nowych spostrzeżeń, które mogą pomóc pracownikom służby zdrowia zapewnić terminową opiekę swoim pacjentom.

„Mamy nadzieję, że nasze badania ostatecznie przyniosą korzyści pacjentom z chorobami serca i układu krążenia, a także pomogą odciążyć nasze systemy NHS, ponieważ profilaktyka jest często tańsza niż leczenie”.

Naukowcy oświadczyli, że planują przeprowadzić większe badanie kliniczne, ale mieli nadzieję, że narzędzie sztucznej inteligencji będzie dostępne w ciągu najbliższych dwóch lat. Przewidują, że lekarze pierwszego kontaktu będą mogli używać go dwa razy w roku do monitorowania pacjentów.

Profesor Bryan Williams, dyrektor naukowy i medyczny w British Heart Foundation, która sfinansowała badanie, powiedział: „Jedna czwarta wszystkich zgonów w Wielkiej Brytanii jest spowodowana chorobami serca i układu krążenia. To ekscytujące badanie wykorzystuje stale rozwijającą się technologię sztucznej inteligencji do wykrywania wielu czynników, które się do tego przyczyniają.

„Wczesna diagnoza jest kluczem do ograniczenia liczby hospitalizacji i zgonów z powodu chorób serca”.



Link źródłowy