Strona główna nauka/tech Nowe badania pokazują, że praca w domu tłumi innowacje

Nowe badania pokazują, że praca w domu tłumi innowacje

27
0


Laptop do pracy zdalnej
Ostatnie badania wskazują, że modele pracy zdalnej i hybrydowej, choć korzystne dla równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, mogą utrudniać innowacje. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Essex i Uniwersytecie w Chicago wykazało, że pracownicy pracujący w środowisku hybrydowym lub zdalnym generują mniej innowacyjnych pomysłów o niższej jakości w porównaniu z pracownikami pracującymi w pełnym wymiarze godzin w biurze. Spadek innowacyjności przypisuje się brakowi spontanicznych interakcji, które częściej występują w środowisku biurowym. Badanie sugeruje, że firmy powinny koordynować dni pracy całych zespołów, aby poprawić innowacyjność.

Nowe badania sugerują, że chociaż praca zdalna i hybrydowa mogą poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników, mogą również utrudniać innowacje.

Chociaż rozwiązania w zakresie pracy zdalnej i hybrydowej mogą poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników, nowe badania sugerują, że mogą one utrudniać innowacje.

Badanie przeprowadzone pod kierunkiem ekonomistów z University of Essex i University of Chicago wykazało, że pracownicy pracujący w modelu hybrydowym rzadziej wpadali na innowacyjne pomysły niż ich koledzy, którzy zawsze pracowali w biurze. Pracownicy pracujący w domu zazwyczaj opracowywali innowacyjne pomysły o niższej jakości niż ci, którzy zawsze pracowali w biurze.

„Innowacje w miejscu pracy mogą nastąpić poprzez przypadkowe, spontaniczne rozmowy między pracownikami” – wyjaśnił główny badacz, dr Christoph Siemroth. „Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia tych „wypadków produktywnych” jest mniejsze, gdy pracownicy pracują z domu. Nasze badania wykazały, że w rezultacie cierpią innowacje”.

Po pandemii wiele firm waha się przed wprowadzeniem pełnego etatu do pracy w biurze i przyjęło model hybrydowy, w którym pracownicy korzystają z tego, co najlepsze z obu światów, spędzając część dni w biurze, a część w domu.

Wyniki badań i zalecenia

Wielu liderów biznesu wyraziło obawy, że nowe tryby pracy ucierpią na innowacyjności. To nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Raporty naukoweuzna, że ​​ich obawy mogą być uzasadnione.

„Oczywiście ten koszt innowacji może być akceptowalny, biorąc pod uwagę znaczne korzyści dla pracowników w zakresie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, co czyni bardziej elastycznych pracodawców bardziej atrakcyjnymi” – dodał dr Siemroth z Wydziału Ekonomii w Essex.

„Nasze ustalenia sugerują, że firmy powinny podjąć kroki w celu koordynacji czasu pracy pracowników w biurze. Innowacja nie sprawdza się dobrze, jeśli połowa zespołu pracuje w poniedziałki, a druga połowa w środy. Zamiast tego ustal dni, w których cały zespół ma pojawić się w biurze. Chociaż ogranicza to elastyczność pracy hybrydowej, nasze wyniki sugerują, że w rezultacie przynosi to korzyści z innowacji”.

W badaniu wzięło udział ponad 48 000 pracowników dużej indyjskiej firmy informatycznej w okresach pracy w biurze, pracy w domu i pracy hybrydowej. Innowacje nie są kluczową częścią ich pracy, ale firma podjęła znaczące kroki, aby zaszczepić kulturę, w której wszyscy pracownicy postrzegają innowacje jako kluczową część swojej pracy, a firma oferuje nagrody finansowe za wspieranie innowacji w pracy.

Pracownicy zapisują pomysły dotyczące ulepszeń procesów, środków oszczędnościowych lub nowych produktów, które następnie są oceniane przez firmę i wdrażane lub odrzucane.

Chociaż ilość pomysłów nie zmieniła się w okresie pracy w domu w porównaniu z pracą w biurze, ucierpiała jakość pomysłów. W późniejszym okresie hybrydowym liczba zgłaszanych pomysłów spadła, a innowacje ucierpiały, szczególnie w zespołach, które nie koordynowały pracy w biurze lub w domu.

Odniesienie: „Innowacje pracownicze podczas pracy biurowej, pracy w domu i pracy hybrydowej” Michaela Gibbsa, Friederike Mengel i Christopha Siemrotha, 24 lipca 2024 r., Raporty naukowe.
DOI: 10.1038/s41598-024-67122-6



Link źródłowy