Model matematyczny ilustruje wpływ żywienia śniadaniowego na zdrowie i poziom energii u mężczyzn i kobiet.
Nie jest źle, jeśli na śniadanie wybierzesz tostowany bajgiel, a twój partner wybierze jajka. W rzeczywistości, jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Uniwersytetu Waterloota różnica może pomóc Ci schudnąć.
Badanie, w którym wykorzystano matematyczny model metabolizmu mężczyzn i kobiet, wykazało, że metabolizm mężczyzn średnio lepiej reaguje na posiłek bogaty w węglowodany, taki jak owies i zboża, po kilkugodzinnym poście, podczas gdy kobietom lepiej odpowiada posiłek o wyższej zawartości węglowodanów procent tłuszczu, np. omlety i awokado.
„Styl życia ma duży wpływ na nasz ogólny stan zdrowia” – stwierdziła Stéphanie Abo, doktorantka z matematyki stosowanej i główna autorka badania. „Prowadzimy intensywny tryb życia, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak pozornie nieistotne decyzje, takie jak to, co zjeść na śniadanie, mogą wpłynąć na nasze zdrowie i poziom energii. Niezależnie od tego, czy próbujesz schudnąć, utrzymać wagę, czy po prostu zachować energię, ważne jest zrozumienie wpływu diety na metabolizm.
Wypełnianie luki badawczej na temat różnic między płciami
Badanie opiera się na istniejącej luce w badaniach dotyczących różnic między płciami w sposobie przetwarzania tłuszczu przez kobiety i mężczyzn. „Często mamy mniej danych badawczych na temat ciał kobiet niż na ciałach mężczyzn” – powiedziała Anita Layton, profesor matematyki stosowanej i kierownik badań Canada 150 w dziedzinie biologii matematycznej i medycyny.
„Budując modele matematyczne na podstawie posiadanych danych, możemy szybko przetestować wiele hipotez i modyfikować eksperymenty w sposób, który byłby niepraktyczny w przypadku ludzi”.
„Ponieważ kobiety mają średnio więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, można by pomyśleć, że spaliłyby mniej tłuszczu w celu uzyskania energii, ale tak nie jest” – powiedział Layton. „Wyniki modelu sugerują, że kobiety magazynują więcej tłuszczu bezpośrednio po posiłku, ale spalają je także podczas postu”.
W przyszłości naukowcy mają nadzieję zbudować bardziej złożone wersje swoich modeli metabolizmu i wyjść poza uwzględnianie płci biologicznej, uwzględniając wagę, wiek lub etap cyklu menstruacyjnego danej osoby.
Odniesienie: „Modelowanie specyficznych dla płci reakcji metabolicznych całego ciała na karmienie i post” autorstwa Stéphanie MC Abo i Anity T. Layton, 22 sierpnia 2024 r., Komputery w biologii i medycynie.
DOI: 10.1016/j.compbiomed.2024.109024