Strona główna nauka/tech Nowe badania pokazują, że małżeństwo podwaja szanse mężczyzn na optymalne starzenie się

Nowe badania pokazują, że małżeństwo podwaja szanse mężczyzn na optymalne starzenie się

20
0


Szczęśliwa zdrowa starsza para
Badanie, w którym wzięło udział ponad 7 000 Kanadyjczyków, wykazało, że stan cywilny znacząco wpływa na optymalne starzenie się, przy czym najlepsze wyniki osiągają żonaci mężczyźni i niezamężne kobiety. W badaniu podkreślono rolę powiązań społecznych i zdrowego stylu życia w promowaniu lepszego starzenia się.

Nie zaobserwowano związku między zawarciem związku małżeńskiego a optymalnym starzeniem się kobiet, chociaż starsze kobiety, które owdowiały lub rozwiedzione, doświadczały gorszych wyników niż te, które nigdy nie wyszły za mąż.

Niedawne badanie, w którym wzięło udział ponad 7 000 Kanadyjczyków w średnim i starszym wieku przez około trzy lata, wykazało, że żonaci mężczyźni lub ci, którzy pobrali się w trakcie badania, są dwukrotnie bardziej narażeni na optymalne starzenie się w porównaniu z mężczyznami, którzy nigdy nie byli małżeństwem.

Wśród kobiet prawdopodobieństwo optymalnego starzenia się było dwukrotnie większe w przypadku kobiet, które nigdy nie wyszły za mąż w porównaniu z respondentkami zamężnymi, które owdowiały lub rozwiodły się w okresie objętym badaniem. Kobiety zamężne nie różniły się istotnie od kobiet niezamężnych pod względem optymalnego starzenia się.

„Niewiele wiadomo na temat związku między trajektoriami małżeńskimi w starszym wieku a pomyślnym starzeniem się. Naszym celem było sprawdzenie, czy różne trajektorie małżeńskie są powiązane ze zdrowiem fizycznym i dobrostanem oraz czy relacje te różnią się w przypadku mężczyzn i kobiet” – mówi pierwsza autorka Mabel Ho, niedawna doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych Factor-Inwentash na Uniwersytecie w Toronto. Work (FIFSW) oraz Instytut Biegu Życia i Starzenia się.

Naukowcy zdefiniowali optymalne starzenie się jako brak poważnych schorzeń fizycznych, poznawczych, psychicznych lub emocjonalnych, które uniemożliwiają codzienne wykonywanie czynności, a także wysoki poziom szczęścia, dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Próba obecnego badania została ograniczona do 40% uczestników, których na początku badania uznano za osoby, które pomyślnie się starzeją.

Korzyści małżeńskie i zachowania zdrowotne

„Wcześniejsze badania wykazały, że małżeństwo wiąże się z lepszymi wynikami zdrowotnymi zarówno mężczyzn, jak i kobiet, podczas gdy mężczyźni, którzy nigdy nie byli w związku małżeńskim, na ogół mieli najgorsze wyniki zdrowotne” – mówi David Burnes, profesor i kierownik badań kanadyjskich w Factor-Inwentash na Uniwersytecie w Toronto Wydział Pracy Socjalnej. „Może się zdarzyć, że małżonkowie zachęcają się nawzajem do przyjmowania lub utrzymywania pozytywnych zachowań zdrowotnych, takich jak rzucenie palenia lub regularne ćwiczenia”.

Starsi dorośli, którzy nie byli izolowani społecznie, częściej utrzymywali optymalny stan zdrowia na starość. W przypadku osób, które miały regularny kontakt z krewnymi, przyjaciółmi i sąsiadami, prawdopodobieństwo optymalnego starzenia się było większe w porównaniu do osób starszych, które były społecznie izolowane.

„Bycie w kontakcie społecznym z innymi jest ważne, szczególnie w późniejszym życiu. Regularny kontakt z krewnymi, przyjaciółmi i sąsiadami może pomóc osobom starszym poczuć więź, zmniejszyć poczucie samotności i poprawić ogólne samopoczucie” – mówi Eleanor Pullenayegum, starszy naukowiec w Szpitalu dla Sick Children (SickKids) i profesor na Uniwersytecie w Toronto.

Czynniki stylu życia wpływające na optymalne starzenie się

Badanie wykazało również, że czynniki związane ze stylem życia, takie jak utrzymywanie prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczna, brak bezsenności i rzucenie palenia, były ważne dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia w późniejszym życiu.

„Prowadzenie zdrowego stylu życia jest niezwykle ważne, niezależnie od tego, ile mamy lat. Na przykład nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie” – mówi starsza autorka Esme Fuller-Thomson, dyrektor Instytutu Przebiegu Życia i Starzenia się oraz profesor na Wydziale Pracy Socjalnej Factor-Inwentash na Uniwersytecie w Toronto. „W naszym badaniu prawdopodobieństwo optymalnego starzenia się w przypadku byłych palaczy było znacznie większe niż w przypadku osób, które nadal paliły”.

„Nasze badanie podkreśla znaczenie zrozumienia różnic związanych z płcią w procesie starzenia się, abyśmy mogli lepiej wspierać starszych mężczyzn i kobiety w dalszym rozwoju w późniejszym życiu” – podsumowała Ho. „Nasze odkrycia mogą pomóc w opracowaniu programów i usług mających na celu angażowanie i wspieranie starszych osób dorosłych, szczególnie tych, które nigdy nie były w związku małżeńskim lub nie doświadczyły wdowieństwa, separacji i rozwodu w późniejszym życiu”.

W badaniu wykorzystano dane podłużne z badania podstawowego (2011–2015) i pierwszej fali uzupełniającej (2015–2018) danych z kanadyjskiego badania podłużnego dotyczącego starzenia się (CLSA) w celu zbadania czynników związanych z pomyślnym starzeniem się. Do badania CLSA w drugiej fali badania włączono 7641 respondentów w wieku 60 lat lub starszych, cieszących się doskonałym zdrowiem w początkowej fazie gromadzenia danych.

Odniesienie: „Związek między trajektoriami stanu cywilnego a pomyślnym starzeniem się różni się w zależności od płci: ustalenia z kanadyjskiego badania podłużnego dotyczącego starzenia się (CLSA)” autorstwa Mabel Ho, Eleanor Pullenayegum, Davida Burnesa i Esme Fuller-Thomson, 20 sierpnia 2024 r., Międzynarodowa praca socjalna.
DOI: 10.1177/00208728241267791



Link źródłowy