Strona główna nauka/tech Nowe badania pokazują, że kamienice zmieniły kolor w wyniku działań człowieka

Nowe badania pokazują, że kamienice zmieniły kolor w wyniku działań człowieka

46
0


Działania człowieka powodują zmianę koloru owadów

Przykładowe sparowane modele gliny czarnej i brązowej Zelandoperla (długość korpusu ~25 mm) przymocowane do bruku rzecznego łupków (A) i szarogłazów (B). Kredyt: Nauka (2024). DOI: 10.1126/science.ado5331

Nowe badania pokazują, że rodzime muchówki zamieszkujące Nową Zelandię zmieniły kolor w odpowiedzi na zmiany środowiskowe spowodowane przez człowieka. Tylko opublikowany w dzienniku Naukabadanie przeprowadzone na Uniwersytecie Otago dostarcza prawdopodobnie najbardziej jednoznacznego na świecie przypadku ewolucji zwierząt w odpowiedzi na zmiany dokonane przez ludzi.

Współautor, profesor Jon Waters z Wydziału Zoologii, twierdzi, że kamieniarka zmieniła kolor z powodu niedawnego wylesiania.

„W naturalnie zalesionych regionach rodzimy gatunek wyewoluował „ostrzegawcze” kolory naśladujące trujące gatunki leśne, aby oszukać drapieżniki, aby pomyślały, że one również są trujące.

„Ale usuwanie lasów od czasu przybycia ludzi usunęło trujące gatunki. W rezultacie w wylesionych regionach gatunki naśladujące porzuciły tę strategię – ponieważ nie ma czego naśladować – zamiast tego ewoluują i przybierają inny kolor”.

Naukowcy od dawna zastanawiali się, czy człowiek powoduje zmiany ewolucyjne w naturalnych populacjach.

Najbardziej znanym przykładem ewolucji spowodowanej przez człowieka była populacja ćmy pieprzowej w Wielkiej Brytanii, która zmieniła kolor w odpowiedzi na zanieczyszczenia przemysłowe w XIX wieku.

Ale profesor Waters twierdzi, że nawet ten przypadek uznano za kontrowersyjny.

Nowe badanie pokazuje, jak ludzie zmienili sposób interakcji gatunków rodzimych.

Współautor, dr Graham McCulloch, twierdzi, że ludzie zakłócili interakcje ekologiczne między gatunkami, które ewoluowały przez miliony lat, ale niektóre z naszych rodzimych gatunków są wystarczająco odporne, aby to przezwyciężyć.

„To badanie jest ważne, ponieważ pokazuje, że przynajmniej w przypadku niektórych naszych rodzimych gatunków istnieje możliwość przystosowania się do zmian środowiskowych powodowanych przez człowieka, nawet jeśli zmiany są szybkie” – mówi dr McCulloch.

„Pokazuje również, że niezależne populacje przeszły podobne zmiany w odpowiedzi na wylesianie – podobne zmiany wystąpiły niezależnie w różnych częściach zasięgu gatunku – co pokazuje, że ewolucja może być procesem przewidywalnym”.

Więcej informacji:
Steven Ni i wsp., Ewolucja koloru powodowana przez człowieka u naśladowcy kamieniarki, Nauka (2024). DOI: 10.1126/science.ado5331

Dostarczone przez Uniwersytet Otago


Cytat: Nowe badanie pokazuje, że kamienice zmieniły kolor w wyniku działań człowieka (2024, 24 października) pobrano 24 października 2024 r. z https://phys.org/news/2024-10-stoneflies-result-human-actions.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy