Delfiny butlonose podczas zabaw towarzyskich używają wyrazu twarzy z „otwartymi ustami”, aby zasygnalizować chęć zabawy. To wyrażenie jest naśladowane przez towarzyszy zabaw w 33% przypadków, co sugeruje jego rolę w komunikacji delfinów.
Delfiny są niezwykle zabawne, ale niewiele wiadomo na temat tego, w jaki sposób one – i inne ssaki morskie – komunikują się podczas zabawy. Nowe badania opublikowane niedawno w czasopiśmie Cell Press iNauka pokazuje, że delfiny butlonose (Tursiops przycina) używaj wyrazu twarzy „otwarte usta” – analogicznego do uśmiechu – do komunikacji podczas zabaw towarzyskich.
Delfiny prawie zawsze używają tej mimiki, gdy znajdują się w polu widzenia swojego towarzysza zabaw, a gdy towarzysze zabaw dostrzegą „uśmiech”, odpowiadają w ten sposób w 33% przypadków.
„Odkryliśmy obecność wyraźnego wyrazu twarzy, otwartego pyska, u delfinów butlonosej i pokazaliśmy, że delfiny są również w stanie odzwierciedlać wyraz twarzy innych” – mówi starsza autorka i biolog ewolucyjny Elisabetta Palagi z Uniwersytetu w Pizie . „Sygnały otwarcia ust i szybka mimikra pojawiają się wielokrotnie w drzewie genealogicznym ssaków, co sugeruje, że komunikacja wizualna odegrała kluczową rolę w kształtowaniu złożonych interakcji społecznych, nie tylko u delfinów, ale u wielu gatunek nadgodziny.”
Zabawy z delfinami mogą obejmować akrobacje, surfowanie, zabawę przedmiotami, pogoń i zabawę w bójki. Ważne jest, aby te czynności nie były błędnie interpretowane jako agresja. Inne ssaki używają mimiki, aby wyrazić chęć zabawy, ale nie badano wcześniej, czy ssaki morskie również używają mimiki, aby zasygnalizować czas na zabawę.
Ewolucja gestu otwartych ust
„Gest otwartych ust prawdopodobnie wyewoluował z gryzienia, przerywając sekwencję gryzienia i pozostawiając jedynie „intencję ugryzienia” bez kontaktu” – mówi Palagi. „Rozluźnione, otwarte usta, widoczne u zwierząt mięsożernych w stadzie, zabawne twarze małp, a nawet ludzki śmiech, to uniwersalny znak zabawy, pomagający zwierzętom — i nam — sygnalizować zabawę i unikać konfliktów”.
Aby zbadać, czy delfiny wizualnie komunikują chęć do zabawy, badacze zarejestrowali trzymane w niewoli delfiny butlonose podczas zabawy w parach i podczas swobodnej zabawy z ludzkimi trenerami.
Wykazali, że delfiny często używają wyrazu otwartych ust podczas zabawy z innymi delfinami, ale nie wydają się tego używać podczas zabawy z ludźmi lub podczas zabawy samodzielnej. Chociaż podczas samotnych zabaw zarejestrowano tylko jedno zdarzenie z otwartą buzią, badacze odnotowali łącznie 1288 takich zdarzeń podczas zabaw towarzyskich, a 92% z nich miało miejsce podczas zabaw delfinów z delfinami. Delfiny częściej przyjmowały wyraz otwartych ust, gdy ich twarze znajdowały się w polu widzenia towarzysza zabaw – 89% zarejestrowanych wyrażeń z otwartymi ustami miało miejsce w tym kontekście – a gdy dostrzeżono ten „uśmiech”, towarzysz zabaw uśmiechał się w 33% przypadków.
Mimikra i badania przyszłości
„Niektórzy mogą argumentować, że delfiny po prostu przez przypadek naśladują swoje otwarte usta, biorąc pod uwagę, że często są zaangażowane w tę samą czynność lub kontekst, ale to nie wyjaśnia, dlaczego prawdopodobieństwo naśladowania otwartego pyska innego delfina w ciągu 1 sekundy jest 13 razy więcej, gdy odbiorca faktycznie widzi oryginalne wyrażenie” – mówi Palagi. „Ten wskaźnik mimikry u delfinów jest zgodny z tym, co zaobserwowano u niektórych drapieżników, takich jak surykatki i niedźwiedzie słoneczne”.
Naukowcy nie zarejestrowali sygnałów akustycznych delfinów podczas zabawy i twierdzą, że przyszłe badania powinny zbadać możliwą rolę wokalizacji i sygnałów dotykowych podczas interakcji podczas zabawy.
„Przyszłe badania powinny zająć się śledzeniem wzroku, aby zbadać, w jaki sposób delfiny postrzegają swój świat i wykorzystują sygnały akustyczne w komunikacji multimodalnej podczas zabawy” – mówi autor korespondenta i zoolog Livio Favaro. „Delfiny rozwinęły jeden z najbardziej skomplikowanych systemów wokalnych w świecie zwierząt, ale dźwięk może również narazić je na kontakt z drapieżnikami lub podsłuchującymi. Kiedy delfiny bawią się razem, połączenie gwizdów i wskazówek wizualnych pomaga im współpracować i osiągać cele. Jest to strategia szczególnie przydatna podczas zabaw towarzyskich, gdy nie mają się na baczności przed drapieżnikami”.
Odniesienie: „Uśmiechanie się pod wodą: odkrywanie zabawnych sygnałów i szybkiej mimikry u delfinów butlonosych” Veroniki Maglieri, Federiki Vantaggio, Cristiny Pilengi, Martina Böye, Albana Lemassona, Livio Favaro i Elisabetty Palagi, 2 października 2024 r., iNauka.
DOI: 10.1016/j.isci.2024.110966