Strona główna nauka/tech Nowe badania pokazują, dlaczego warto zamienić marchewkę na brokuły

Nowe badania pokazują, dlaczego warto zamienić marchewkę na brokuły

10
0


Brokuły z warzyw krzyżowych
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Edith Cowan wykazało, że dorośli Australijczycy w średnim i starszym wieku z podwyższonym ciśnieniem krwi znacznie obniżyli swoje ciśnienie krwi, spożywając cztery porcje dziennie warzyw krzyżowych, takich jak brokuły i jarmuż, w porównaniu z warzywami korzeniowymi i dyniami. Efekt ten przypisuje się związkom, takim jak glukozynolany, występującym głównie w warzywach kapustnych, które zapewniają korzyści, takie jak obniżenie ciśnienia krwi i potencjalne zmniejszenie ryzyka chorób serca.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Edith Cowan wykazało, że warzywa kapustne, takie jak brokuły i jarmuż, obniżają ciśnienie krwi skuteczniej niż warzywa korzeniowe, oferując potencjalne korzyści dla zdrowia serca i zmniejszone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Wykazano, że warzywa kapustne, takie jak brokuły, kapusta, jarmuż i kalafior, obniżają ciśnienie krwi w porównaniu z warzywami korzeniowymi i dyniami u australijskich dorosłych w średnim i starszym wieku z wysokim ciśnieniem krwi.

W randomizowanym, kontrolowanym badaniu krzyżowym przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Edith Cowan (ECU) odkryto, że spożywanie czterech porcji warzyw krzyżowych dziennie znacząco obniża ciśnienie krwi w porównaniu ze spożywaniem tej samej ilości warzyw korzeniowych i dyniowych, takich jak marchew, ziemniaki, słodkie ziemniaki i dynie.

„Wykazano, że związki zwane glukozynolanami, które występują prawie wyłącznie w warzywach krzyżowych, obniżają ciśnienie krwi u zwierząt, ale jak dotąd dowody dotyczące ludzi były ograniczone” – stwierdziła doktorantka ECU, Emma Connolly.

Dodatkowe korzyści zdrowotne

Ponadto warzywa kapustne zawierają również kilka innych składników, które prawdopodobnie zapewniają dodatkowe korzyści w obniżaniu ciśnienia krwi, takich jak azotany i witamina K.

„Nadciśnienie, czyli wysokie ciśnienie krwi, jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca, a jego częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem” – stwierdziła pani Connolly.

„W celu zmniejszenia ryzyka chorób serca powszechnie zaleca się zwiększanie spożycia warzyw, a poprzednie badania obserwacyjne wykazały, że warzywa krzyżowe, takie jak brokuły, kapusta i brukselka, mają silniejszy związek z niższym ryzykiem chorób serca niż inne warzywa. Jednakże chociaż warzywa te są spożywane na całym świecie, warzywa krzyżowe zazwyczaj stanowią niewielką część całkowitego spożycia warzyw”.

Wschodząca liderka ECU NHMRC i doktorantka Fundacji Heart Foundation, dr Lauren Blekkenhorst, zauważyła, że ​​mniej niż 1 na 15 dorosłych Australijczyków spełnia obecnie zalecenia dotyczące spożycia warzyw, a liczba ta z biegiem lat stale spada.

„Warzywa kapustne to najrzadziej spożywana grupa warzyw. Jeśli ludzie będą mogli zwiększyć spożycie tej grupy warzyw, zyskają większy zwrot z każdej wydanej złotówki, obniżając ciśnienie krwi i zmniejszając późniejsze ryzyko rozwoju chorób serca w późniejszym życiu.

„Aby zachować te korzyści zdrowotne, najlepiej spożywać te warzywa przez większość dni w tygodniu”.

Szczegóły badania i wyniki

Badanie trwało sześć tygodni, a uczestnicy przeszli dwie dwutygodniowe interwencje dietetyczne, oddzielone dwutygodniowym okresem „wypłukania”, podczas którego przestrzegali normalnej diety.

W jednym okresie interwencyjnym uczestnicy spożywali cztery porcje warzyw kapustnych dziennie w postaci zup do lunchu i kolacji, podczas gdy w drugim okresie interwencyjnym spożywali zupę warzywną z korzeni i dyni. Ciśnienie krwi uczestników mierzono w sposób ciągły przez 24 godziny przed i po obu 2-tygodniowych okresach interwencji i wykazano różnicę 2,5 mmHg w obniżeniu ciśnienia krwi w przypadku jedzenia warzyw krzyżowych w porównaniu z warzywami korzeniowymi i dyniami.

Dieta i styl życia pozostawały niezmienne przez cały okres badania, co wskazuje, że te czynniki nie miały wpływu na zaobserwowane obniżenie ciśnienia krwi.

Taki poziom obniżonego ciśnienia krwi może przełożyć się na około 5% niższe ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Fundacja Heart Foundation z zadowoleniem przyjęła wyniki badań, a kierownik ds. zdrowia serca Kym Lang stwierdziła, że ​​wyniki badań są fascynujące.

„Fundacja Heart zachęca ludzi do codziennego spożywania różnorodnych warzyw w ramach zdrowego dla serca stylu odżywiania. Możesz eksperymentować z dodawaniem do posiłków warzyw krzyżowych, takich jak brokuły czy jarmuż.

„Fundacja Heart jest dumna, że ​​wsparła te badania, które opierają się na znaczeniu warzyw w diecie zdrowej dla serca. Z niecierpliwością czekamy na dalsze dowiadywanie się więcej o roli warzyw krzyżowych w zdrowiu serca”.

Odniesienie: „Warzywa krzyżowe obniżają ciśnienie krwi u dorosłych z umiarkowanie podwyższonym ciśnieniem krwi w randomizowanym, kontrolowanym badaniu krzyżowym: badanie VEgetableS for vaScular Health (VESSEL)” przeprowadzone przez Emmę L. Connolly, Alexa H. Liu, Simone Radavelli-Bagatini, Armaghan Shafaei, Mary C. Boyce, Lisa G. Wood, Lyn McCahon, Henrietta Koch, Marc Sim, Caroline R. Hill, Benjamin H. Parmenter, Nicola P. Bondonno, Amanda Devine, Kevin D. Croft, Richard Mithen, Seng Khee Gan, Carl J. Schultz, Richard J. Woodman, Catherine P. Bondonno, Joshua R. Lewis, Jonathan M. Hodgson i Lauren C. Blekkenhorst, 2 września 2024 r., Medycyna BMC.
DOI: 10.1186/s12916-024-03577-8



Link źródłowy