Strona główna nauka/tech Nowe badania pokazują, dlaczego warto spać przed podjęciem ważnej decyzji

Nowe badania pokazują, dlaczego warto spać przed podjęciem ważnej decyzji

12
0


Pytania Opcje Decyzje
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Duke wykazało, że pierwsze wrażenie prowadzi do stronniczych decyzji, ale „przespanie się z tym” pomaga ludziom dokonywać bardziej racjonalnych wyborów, łagodząc skutki uprzedzenia o pierwszeństwie.

Nauka po raz kolejny pokazuje, że pierwsze wrażenie łatwo nas oszukać.

Konwencjonalna mądrość głosi, że ludzi łatwo dać się uwieść pierwszemu wrażeniu, a istnieją solidne dowody naukowe, że trudno oprzeć się pochopnym osądom – nawet jeśli okazują się one niedokładne.

Jednak według nowego badania spanie na niej może pomóc nam uniknąć oceniania książki wyłącznie po okładce.

W badaniu opublikowanym 9 września w czasopiśmie „ Journal of Experimental Psychology: Ogólnezespół naukowców z Duke University zaczął od odwiecznego pytania: czy lepiej zacząć od dobrego pierwszego wrażenia, czy zakończyć dobrą notą?

Aby rzucić trochę światła na tę kwestię, przeprowadzili badanie dotyczące wyimaginowanej wyprzedaży garażowej. W serii eksperymentów przeprowadzonych w Internecie badacze poprosili uczestników, aby przejrzeli wirtualne pudełka z niechcianymi towarami w poszukiwaniu przedmiotów, które można byłoby uwzględnić w sprzedaży.

Większość przedmiotów znajdujących się w każdym pudełku nie była wiele warta – na przykład stary budzik czy roślina doniczkowa. Kilka wyjątkowych przedmiotów, jak ładna lampa czy miś, było wartych więcej.

Uczestnicy zarabiali prawdziwe pieniądze za wybrane przez siebie pudełka, więc byli zmotywowani do sprawdzenia, które pudełka są najcenniejsze.

Jednak bez wiedzy uczestników łączna wartość 20 przedmiotów w każdym pudełku była taka sama. Zmieniała się kolejność „śmieci” i „klejnotów”.

W niektórych pudełkach wszystkie wartościowe przedmioty znajdowały się na wierzchu, więc uczestnicy rozpakowując pudełko jako pierwsi zauważyli te przedmioty. W innych skrzyniach wartościowe przedmioty były zgrupowane pośrodku lub na dole, a w niektórych skrzyniach były one wymieszane.

Po otwarciu różnych pudełek badacze poprosili ich o oszacowanie wartości każdego z nich i wybranie tych ulubionych. Niektórzy uczestnicy natychmiast ocenili pudełka, ale inni „przespali się z tym” i podjęli decyzję po nocnym opóźnieniu.

Szybko wyłonił się pewien schemat: kiedy uczestnicy musieli natychmiast podjąć decyzję, mieli tendencję do zapamiętywania i oceniania pudełek nie na podstawie całej ich zawartości, ale raczej na podstawie kilku pierwszych elementów, na które się natknęli.

„Odkryliśmy, że ludzie kierują się silnie stronniczym pierwszym wrażeniem” – powiedziała główna autorka Allie Sinclair, która przeprowadziła badania w ramach swojego doktoratu. w laboratorium dr Alison Adcock, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych w Duke.

Pochopne oceny a przemyślane decyzje

Uczestnicy raz po raz sięgali po pudełka z cennymi przedmiotami na wierzchu. Kiedy najpierw zauważyli „skarb” przed tanimi produktami, byli bardziej skłonni wybrać to pudełko, niż gdyby najpierw zobaczyli tanie rzeczy.

Uczestnicy nie tylko konsekwentnie wybierali pudełka, które „zaczynały się silniej” w porównaniu z innymi, ale także mieli tendencję do przeceniania ich wartości – domyślając się, że są warte o 10% więcej pieniędzy niż w rzeczywistości.

Jest to przykład zjawiska psychologicznego zwanego uprzedzenie o prymacie”, powiedział Sinclair, który jest obecnie stażystą podoktorskim na Uniwersytecie im Uniwersytet Pensylwanii.

Jeśli chodzi o wyrobienie sobie ogólnej opinii na jakiś temat, okazuje się, że pierwsze informacje, z którymi się spotykamy, wywierają na nas nadmierny wpływ, nawet gdy wychodzą na jaw nowe fakty.

W przypadku eksperymentu związanego ze sprzedażą garażową to odchylenie uniemożliwiło uczestnikom racjonalne porównanie pudełek, a nawet doprowadziło ich do przekonania, że ​​niektóre pudełka są cenniejsze niż w rzeczywistości. Jednocześnie, jak na ironię, w mniejszym stopniu byli w stanie przypomnieć sobie szczegóły, gdy zapytano ich, które przedmioty w preferowanych pudełkach są „skarbami”.

Korzyści ze „spania na tym”

Jednak uczestnicy, których poproszono o podjęcie decyzji dopiero następnego dnia, byli mniej narażeni na wpadnięcie w te pułapki.

„Dokonali bardziej racjonalnych wyborów, w równym stopniu faworyzując pudełka zawierające skupiska cennych przedmiotów na początku, w środku lub na końcu” – powiedział Sinclair.

Uczestnicy, którzy „na tym spali”, w przeważającej mierze nie preferowali już pudełek, które robiły dobre pierwsze wrażenie. Pudełka, w których najlepsze zachowały się na koniec, były równie korzystnie oceniane w ich rachunku mentalnym.

„Ocenianie na podstawie pierwszego wrażenia może w danej chwili pomóc w dokonywaniu wyborów” – powiedział Adcock. Załóżmy, że oglądasz scenę otwierającą film lub przeglądasz kilka pierwszych stron książki. Szybka ocena oparta na tych wstępnych wrażeniach może pomóc nam zdecydować, kiedy lepiej będzie przejść dalej, zanim zainwestujemy zbyt dużo czasu i wysiłku.

Ale jeśli chodzi o sytuacje, w których stawki są długoterminowe – na przykład powrót do restauracji, zatrudnienie lub randkowanie – „rozsądnie jest pomyśleć o tym, aby się z tym przespać przed podjęciem decyzji” – stwierdził Sinclair.

„To ekscytujące pierwsze spojrzenie na to, jak nasze mózgi podsumowują satysfakcjonujące doświadczenie” – dodał Adcock. „Kiedy wszystko się skończy, nasz mózg łączy to wszystko w pamięć, aby pomóc nam dokonywać lepszych wyborów – i ta sprytna sztuczka dzieje się z dnia na dzień”.

Odniesienie: „Pierwsze wrażenia czy dobre zakończenia? Preferencje zależą od tego, kiedy o to poprosisz. Alyssa H. Sinclair, Yuxi C. Wang i R. Alison Adcock, 9 września 2024 r., Journal of Experimental Psychology: Ogólne.
DOI: 10.1037/xge0001638

Badania te zostały wsparte nagrodą Duke University Duke Health Scholars Award dla Alison Adcock.



Link źródłowy