Strona główna nauka/tech Nowe badania pokazują, dlaczego warto dodawać miód do jogurtu

Nowe badania pokazują, dlaczego warto dodawać miód do jogurtu

50
0


Jogurt Miodowy

Badania pokazują, że miód zwiększa przeżywalność probiotyków w jogurcie, co potwierdza korzystny śródziemnomorski zwyczaj żywieniowy, choć nie ma znaczącego wpływu na zdrowie u już zdrowych osób.

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois pokazują, że miód zwiększa przeżywalność bakterii probiotycznych w jogurcie podczas trawienia, wspierając zdrowie jelit bez wpływu na częstotliwość wypróżnień ani nastrój u zdrowych dorosłych. Dodanie miodu do jogurtu może być korzystnym, ale świadomym wyborem diety.

Jeśli lubisz zjeść na śniadanie jogurt naturalny, spróbuj dodać łyżkę miodu, aby uzyskać pyszną nutę słodyczy. Według dwóch nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign nie tylko poprawia to smak, ale także wspiera kultury probiotyczne w jogurcie.

„Zainteresowało nas kulinarne połączenie jogurtu i miodu, które jest powszechne w diecie śródziemnomorskiej, oraz jego wpływ na mikrobiom przewodu pokarmowego” – powiedziała Hannah Holscher, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Człowieka w Kolegium nauk o rolnictwie, konsumentach i środowisku w Illinois. Jest współautorką dwóch badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie The Dziennik żywienia.

Jogurt grecki i inne jogurty zawierają szczepy probiotyczne takie jak Bifidobacterium zwierzęce jako dodatek do konwencjonalnych kultur starterowych jogurtów. Spożywanie niektórych probiotyków może sprzyjać zdrowiu układu trawiennego i regularnym wypróżnieniom, a także może mieć pozytywny wpływ na nastrój i funkcje poznawcze.

Szczegóły badania

„Enzymy w naszej jamie ustnej, żołądku i jelitach pomagają w trawieniu i ułatwiają wchłanianie składników odżywczych, ale zmniejszają także żywotność drobnoustrojów. To świetnie, jeśli chodzi o patogeny, ale niekoniecznie w przypadku pożytecznych bakterii” – powiedział Holscher. „Chcieliśmy sprawdzić, czy miód może pomóc bakteriom probiotycznym przetrwać w jelitach”.

W pierwszym badaniu naukowcy przeprowadzili eksperyment laboratoryjny, w którym sprawdzali wpływ czterech różnych rodzajów miodu (lucerny, gryki, koniczyny i kwiatu pomarańczy) na żywotność B. zwierzęca w jogurcie poprzez symulowane procesy trawienia. Hodowali drobnoustroje na szalkach Petriego z roztworami imitującymi skład śliny i żołądka kwasżółć jelitowa i enzymy.

W przypadku śliny i płynów żołądkowych nie było różnic B. zwierzęca przeżywalność pomiędzy dowolnymi odmianami miodu i zabiegi kontrolne jogurtu zmieszanego z cukrem lub wodą. Jednakże jogurt z miodem – szczególnie koniczyna – pomógł w przetrwaniu probiotyków w jelitowej fazie trawienia.

Następnie naukowcy chcieli sprawdzić swoje ustalenia w badaniu klinicznym. Do badania zrekrutowano 66 zdrowych dorosłych i poproszono ich o spożywanie dwóch różnych produktów przez dwa tygodnie każdy – jogurtu z miodem koniczynowym i pasteryzowanego jogurtu poddanego obróbce cieplnej. Uczestnicy dostarczyli próbki kału i informacje na temat wypróżnień. Wypełniali także kwestionariusze i wykonywali zadania oceniające ich nastrój, funkcje poznawcze i ogólne samopoczucie.

Implikacje i sugestie

„Nasze odkrycia wykazały, że połączenie miodu z jogurtem sprzyja przetrwaniu bakterii probiotycznych znajdujących się w jogurcie w jelitach, zatem wyniki badań laboratoryjnych przełożyły się na rzeczywiste zastosowanie u ludzi” – stwierdził Holscher.

Nie stwierdzono jednak żadnych zmian w czasie pasażu jelitowego, częstotliwości wypróżnień ani w żadnym z parametrów nastroju i funkcji poznawczych. Holscher stwierdziła, że ​​jest to prawdopodobne, ponieważ uczestnicy byli już zdrowymi dorosłymi i regularnie wypróżniali się, więc nie było zbyt wiele do zrobienia.

Naukowcy przeprowadzili także mniejsze badanie kontrolne z udziałem 36 uczestników, którzy spożywali trzeci produkt spożywczy – jogurt z cukrem. Kiedy naukowcy porównali wyniki dla wszystkich trzech warunków, połączenie jogurtu z miodem pozwoliło zachować najwięcej probiotyków, ale nie miało to żadnego wpływu na parametry zdrowotne.

„Odkryliśmy, że jedna łyżka miodu w porcji jogurtu pomaga w przetrwaniu probiotyków. Musimy jednak pamiętać, że miód jest dodatkiem cukru i większość Amerykanów musi zdawać sobie sprawę z ilości cukru w ​​swojej diecie, aby utrzymać prawidłową masę ciała” – stwierdziła. „Ale dodanie odrobiny miodu do niesłodzonego jogurtu to dobre kulinarne połączenie, które można włączyć do rotacyjnego menu”.

Możesz także dodać dodatki, aby przygotować parfait jogurtowy i wspomóc zdrowie jelit oraz mikrobiom, dostarczając więcej błonnika do swojej diety. Możesz na przykład dodać jagody i nasiona lub orzechy i posypać odrobiną miodu, zasugerował Holscher.

Literatura: „Odmiany miodu w różny sposób wpływają na Bifidobacterium Animalis ssp. lactis Survivability in Yogurt poprzez symulowane trawienie in vitro” Davida A Alvarado, Luisa Alberto Ibarry-Sáncheza, Annemarie R Mysonhimer, Tauseefa A Khana, Rong Cao, Michaela J. Millera i Hannah D Holscher, 12 stycznia 2024 r., Dziennik żywienia.
DOI: 10.1016/j.tjnut.2024.01.010

Badania były częściowo wspierane przez Krajową Radę ds. Miodu.

„Miód dodany do jogurtu z Bifidobacterium Animalis subsp. lactis DN-173 010/CNCM I-2494 wspomaga wzbogacanie probiotyków, ale nie skraca czasu pasażu jelitowego u zdrowych dorosłych: randomizowane, kontrolowane badanie krzyżowe” autor: Annemarie R Mysonhimer, Marina D Brown, David A Alvarado, Eva Cornman, Myra Esmail , Tehila Abdiel, Karen Gutierrez, Jorge Vasquez, Corinne N Cannavale, Michael J Miller, Naiman A Khan i Hannah D Holscher, 1 czerwca 2024 r., Dziennik żywienia.
DOI: 10.1016/j.tjnut.2024.05.028

Prace te były wspierane przez National Honey Board oraz Narodowy Instytut Wyżywienia i Rolnictwa USDA, Hatch Project 1009249.





Link źródłowy