Niedawne badania podważają tradycyjne poglądy na temat powstawania kontynentów ziemskich, sugerując, że subdukcja mogła nie być konieczna. Jego odkrycia sugerują, że topnienie skorupy ziemskiej może wyjaśniać powstawanie kontynentów, podając w wątpliwość moment rozpoczęcia tektoniki płyt i podkreślając jej wpływ na pochodzenie życia.
Powstawanie kontynentów ziemskich miliardy lat temu stworzyło podstawę do rozkwitu życia. Jednak naukowcy pozostają podzieleni co do tego, jak powstały te masy lądowe i czy zachodzące w nich procesy geologiczne są takie same, jak te, które obserwujemy dzisiaj.
Niedawny artykuł Davida Hernándeza Uribe z Uniwersytetu Illinois w Chicago pt Nauka o przyrodzie dodaje nowe informacje do tej debaty, wytykając luki w wiodącej teorii powstawania kontynentów. Hernández Uribe wykorzystał modele komputerowe do zbadania powstawania magm, które, jak się uważa, mogą zawierać wskazówki dotyczące pochodzenia kontynentów.
Procesy geologiczne i badania cyrkonu
Magma to stopiona substancja, która po ochłodzeniu tworzy skały i minerały. Hernández Uribe poszukiwał magm odpowiadających sygnaturze składu rzadkich złóż minerałów zwanych cyrkoniami, których początki sięgają okresu archajskiego trwającego od 2,5 do 4 miliardów lat temu, kiedy naukowcy wierzyli, że po raz pierwszy utworzyły się kontynenty.
W zeszłym roku opublikowali to naukowcy z Chin i Australii papier argumentując, że archajskie cyrkonie mogą powstać jedynie w wyniku subdukcji – kiedy dwie płyty tektoniczne zderzają się pod wodą, wypychając masę lądową na powierzchnię. Proces ten trwa do dziś, powodując trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów oraz zmieniając kształt wybrzeży kontynentów.
Jednak Hernández Uribe, adiunkt nauk o Ziemi i środowisku, odkrył, że subdukcja nie jest konieczna do stworzenia archajskich cyrkonii. Zamiast tego odkrył, że minerały mogą powstawać pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatur związanych z topnieniem grubej pierwotnej skorupy ziemskiej.
„Korzystając z moich obliczeń i modeli, można uzyskać te same sygnatury dla cyrkonii, a nawet zapewnić lepsze dopasowanie poprzez częściowe stopienie dna skorupy” – powiedział Hernández Uribe. „Na podstawie tych wyników nadal nie mamy wystarczających dowodów, aby stwierdzić, w jakim procesie powstały kontynenty”.
Implikacje dla tektoniki płyt i życia na Ziemi
Wyniki zwiększają również niepewność co do tego, kiedy na Ziemi rozpoczęła się tektonika płyt. Jeśli pierwsze kontynenty Ziemi powstały w wyniku subdukcji, oznaczałoby to, że kontynenty zaczęły się przemieszczać między 3,6 a 4 miliardami lat temu, czyli zaledwie 500 milionów lat po istnieniu planety. Jednak alternatywna teoria topnienia skorupy tworzącej pierwsze kontynenty oznacza, że subdukcja i tektonika mogły rozpocząć się znacznie później.
„Nasza planeta jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym, na której występuje aktywna tektonika płyt, jaką znamy” – powiedział Hernández Uribe. „A to odnosi się do pochodzenia życia, ponieważ przemieszczanie się pierwszych kontynentów kontrolowało pogodę, chemię oceanów i wszystko, co jest związane z życiem”.
Odniesienie: „Generacja archajskich utleniających i mokrych magm w wyniku maficznego nadmiernego pogrubienia skorupy ziemskiej” Davida Hernándeza-Uribe, 11 lipca 2024 r., Nauka o przyrodzie.
DOI: 10.1038/s41561-024-01489-z