Strona główna nauka/tech Nowe badania podważają przekonanie, że dieta wyczerpuje energię treningową

Nowe badania podważają przekonanie, że dieta wyczerpuje energię treningową

34
0


Bieganie na bieżni
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside wskazują, że myszy w dalszym ciągu ćwiczą na zwykłym poziomie pomimo znacznych ograniczeń kalorii, co sugeruje, że zredukowana dieta nie utrudnia aktywności fizycznej, wbrew powszechnemu przekonaniu. Źródło: Larry D. Moore

Myszy na diecie nie zaniedbują ćwiczeń.

Niedawne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside wykazało, że zmniejszenie spożycia kalorii nie zniechęca myszy do ćwiczeń, co obala pogląd, że dieta pozbawia energię niezbędną do aktywności fizycznej. Opublikowano w czasopiśmie Fizjologia i zachowaniebadanie pokazuje, że redukcja kalorii o 20% nie zmniejszyła w znaczący sposób dziennego dystansu, który myszy dobrowolnie pokonywały.

Naukowcy postanowili zrozumieć, co dzieje się z myszami, gdy zmniejsza się ilość dostępnego im pożywienia. Mieli nadzieję, że odkrycia będą miały zastosowanie w przypadku dzikich zwierząt, które nie zawsze dostają danego dnia tyle pożywienia, ile chcą, a także ludzi, których lekarze często zalecają dietę.

Wyniki badania dotyczące ćwiczeń i spożycia żywności

Uzyskanie dokładnych danych na temat ilości dobrowolnych ćwiczeń, w jakie angażują się ludzie, jest dość trudne. Chociaż łatwo jest sklasyfikować to, co ludzie uznają za dobrowolne ćwiczenia, na przykład wycieczkę na siłownię, istnieje wiele szarej strefy, którą trudno określić ilościowo, np. jak pójście do kawiarni, aby kupić lunch, zamiast zjedzenia posiłku z pobliskiego pudełka na lunch.

Śledzenie tego, co robią myszy laboratoryjne, jest znacznie łatwiejsze, a myszy laboratoryjne zazwyczaj lubią biegać na kółkach przez wiele godzin dziennie. W tym badaniu naukowcy zaobserwowali, że myszy wybierały bieganie na podobnym poziomie, niezależnie od tego, ile zjadły.

„Dobrowolne ćwiczenia okazały się wyjątkowo odporne na zmniejszenie ilości pożywienia o 20%, a nawet o 40%” – powiedział biolog z UCR i autor odpowiedniego badania Theodore Garland Jr. „Po prostu biegali”.

Teodor Garland Jr
Profesor Theodore Garland Jr. w swoim laboratorium. Źródło: Michael Elderman/UCR

Badacze spędzili trzy tygodnie na ustalaniu wyjściowego poziomu aktywności biegowej dla myszy, następnie tydzień z redukcją kalorii o 20% i kolejny tydzień na poziomie minus 40%. Eksperyment ten przeprowadzono zarówno na zwykłych myszach, jak i na zwykłych myszach „wysoki biegacz” myszy hodowane tak, aby lubić bieganie.

Chociaż biegacze wyczynowi nieznacznie skrócili swój całkowity dystans, ograniczając kalorie o 40%, dystans zmniejszył się jedynie o 11%. Ponieważ na początku biegały trzy razy dalej dziennie niż zwykłe myszy, redukcję uważa się za nieznaczną. „Nadal notują bardzo wysokie wyniki” – stwierdziła Garland. Zwykłe myszy nie zmniejszyły dziennego dystansu, nawet przy 40% redukcji kalorii.

Konsekwencje dla przyszłych badań i ochrony

Ponieważ bieganie daje biegaczom „haj”, częściowo poprzez zwiększanie dopamina i poziom kannabinoidów w mózgu, naukowcy uważają, że myszy były zmotywowane do kontynuowania pracy nawet przy mniejszej ilości pożywienia. „Bieganie na kole to zachowanie, które przynosi satysfakcję” – stwierdziła Garland.

Ponadto badaczy ze zdziwieniem odkryło, że 20% zmniejszenie spożycia kalorii nie wpłynęło znacząco na masę ciała ani u myszy zwykłych, ani u myszy intensywnie biegających. Chociaż nastąpił pewien spadek masy ciała, wynoszący 40%, nie był on tak duży, jak przewidywano.

„Ludzie często tracą około 4% masy ciała podczas stosowania diety. To ten sam zakres, co u tych myszy” – stwierdziła Garland.

To badanie pomaga nam zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie lubią ćwiczyć, a inni nie. W przyszłości naukowcy planują dodatkowe badania, aby zrozumieć, dlaczego zarówno ilość dobrowolnych ćwiczeń, jak i masa ciała są tak odporne na ograniczenie kalorii.

„Musi nastąpić jakiś rodzaj rekompensaty, jeśli ilość jedzenia spadnie o 40%, a waga nie spadnie znacząco” – stwierdziła Garland. „Być może oznacza to ograniczenie innych rodzajów aktywności lub zwiększenie wydajności metabolicznej, czego jeszcze nie zmierzyliśmy”.

Ponieważ niszczenie siedlisk powoduje niedobory pożywienia dla dzikich zwierząt, tego typu informacje mogą mieć kluczowe znaczenie dla osób próbujących je chronić gatunek. Dla wielu osób zainteresowanych poprawą swojego zdrowia konsekwencje mogą być równie znaczące.

„Nie chcemy, aby osoby na diecie mówiły: «Nie mam dość energii, więc nadrobię to, nie ćwicząc». Przyniosłoby to efekt przeciwny do zamierzonego, a teraz wiemy, że nie musi tak być” – stwierdziła Garland.

Odniesienie: „Efekty ograniczenia żywności na dobrowolne zachowanie związane z jazdą na kołach i masę ciała u selektywnie hodowanych linii myszy High Runner” autorstwa Zoe Thompson, Ivana AT Fonseca, Wendy Acosta, Laidy Idarraga i Theodore Garland, 14 maja 2024 r., Fizjologia i zachowanie.
DOI: 10.1016/j.physbeh.2024.114582



Link źródłowy