Dieta wysokotłuszczowa wpływa na mózg i metabolizm, ale naukowcy uważają, że cukier może mieć silniejszy wpływ niż tłuszcz.
Dieta bogata w tłuszcze może przyczyniać się do otyłości i zwiększać ryzyko zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy. Naukowcy z Niemieckiego Instytutu Żywienia Człowieka Potsdam-Rehbruecke (DIfE) i Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą (DZD) odkryli, że taka dieta powoduje również zauważalne zmiany w obszarze podwzgórza mózgu myszy. Jednak według badań opublikowanych w czasopiśmie te efekty nie wynikają wyłącznie z tłuszczu Raporty naukowe.
Połączenia między neuronami w mózgu stale się zmieniają. Dieta ma na to znaczący wpływ. Obecnie wiadomo, że dieta wysokotłuszczowa może powodować zmiany w podwzgórzu, które zakłócają homeostazę energetyczną i mogą zwiększać ryzyko chorób metabolicznych.
Przyjmowanie pokarmu jest regulowane głównie w mózgu przez dwa typy neuronów: neurony AgRP (peptyd związany z Agouti) i neurony POMC (proopiomelanokortyna). Obydwa znajdują się głównie w podwzgórzu – a dokładniej w jądrze przykomorowym, rdzeniu podwzgórza – i mają przeciwne działanie. Neurony POMC hamują przyjmowanie pokarmu, natomiast neurony AgRP je promują.
Tłuszcz czy raczej cukier?
Poprzednie badania wykazały, że aktywność neuronów AgRP w jądrze przykomorowym zmniejsza się u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową. Wiązało się to głównie z dużą zawartością tłuszczu w diecie zwierząt. Jednak pokarm badanych myszy zawierał także inne składniki odżywcze, w tym cukier. Dlatego nie można z całą pewnością stwierdzić, który makroskładnik jest odpowiedzialny za zmiany neuronalne.
Naukowcy z DIfE i DZD sprawdzili, czy to przede wszystkim tłuszcz powoduje zmiany w mózgu. Karmili samce i samice myszy dietą wysokotłuszczową i niskocukrową przez 48 godzin. Dla badaczy ważne było zbadanie zarówno samców, jak i samic myszy, ponieważ w poprzednich badaniach często wykorzystywano wyłącznie samce. W rezultacie nie było jasne, czy obie płcie inaczej reagują na dietę wysokotłuszczową.
Inne składniki odżywcze o większym znaczeniu
Badanie mózgów zwierząt dało nieoczekiwany wynik: nie zidentyfikowano wpływu diety wysokotłuszczowej. Łączność neuronów AgRP nie zmniejszyła się ani u samic, ani u samców myszy.
Sugeruje to, że to nie tłuszcze zawarte w diecie są odpowiedzialne za obserwowane wcześniej zmiany w podwzgórzu. Naukowcy podejrzewają, że inne makroskładniki odżywcze, takie jak cukier, mają głębszy wpływ na neurony AgRP. Teraz chcą przeprowadzić dalsze badania, aby zbadać rolę poszczególnych makroskładników odżywczych w zmianach neuroanatomicznych i funkcjonalnych w mózgu.
Odniesienie: „Samo bardzo podwyższony poziom tłuszczu w diecie nie wystarczy, aby zmniejszyć projekcje AgRP w jądrze przykomorowym podwzgórza u myszy” autorzy: Selma Yagoub, Robert A. Chesters, Jonathan Ott, Jiajie Zhu, Lídia Cantacorps, Katrin Ritter i Rachel N. Lippert , 29 sierpnia 2024, Raporty naukowe.
DOI: 10.1038/s41598-024-70870-0