Strona główna nauka/tech Nowe badania podważają przekonania na temat tłuszczu i zdrowia mózgu

Nowe badania podważają przekonania na temat tłuszczu i zdrowia mózgu

9
0


Podwzgórze mózgu
Dieta wysokotłuszczowa może prowadzić do chorób metabolicznych i zmian w podwzgórzu, ale sam tłuszcz nie może być główną przyczyną, ponieważ cukier i inne składniki odżywcze mogą odgrywać większą rolę. Badania na myszach nie wykazały znaczącego wpływu tłuszczu na neurony mózgu, co sugeruje, że inne makroskładniki odżywcze mogą mieć silniejszy wpływ.

Dieta wysokotłuszczowa wpływa na mózg i metabolizm, ale naukowcy uważają, że cukier może mieć silniejszy wpływ niż tłuszcz.

Dieta bogata w tłuszcze może przyczyniać się do otyłości i zwiększać ryzyko zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy. Naukowcy z Niemieckiego Instytutu Żywienia Człowieka Potsdam-Rehbruecke (DIfE) i Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą (DZD) odkryli, że taka dieta powoduje również zauważalne zmiany w obszarze podwzgórza mózgu myszy. Jednak według badań opublikowanych w czasopiśmie te efekty nie wynikają wyłącznie z tłuszczu Raporty naukowe.

Połączenia między neuronami w mózgu stale się zmieniają. Dieta ma na to znaczący wpływ. Obecnie wiadomo, że dieta wysokotłuszczowa może powodować zmiany w podwzgórzu, które zakłócają homeostazę energetyczną i mogą zwiększać ryzyko chorób metabolicznych.

Obraz konfokalny przedstawiający znakowanie immunologiczne AgRP i synaptofizyny TdTomato
Obraz konfokalny przedstawiający znakowanie immunologiczne AgRP i Synaptofizyny-TdTomato w jądrze przykomorowym przedniego podwzgórza (mrówka PVH) mózgu myszy. Źródło: DIfE, Selma Yagoub

Przyjmowanie pokarmu jest regulowane głównie w mózgu przez dwa typy neuronów: neurony AgRP (peptyd związany z Agouti) i neurony POMC (proopiomelanokortyna). Obydwa znajdują się głównie w podwzgórzu – a dokładniej w jądrze przykomorowym, rdzeniu podwzgórza – i mają przeciwne działanie. Neurony POMC hamują przyjmowanie pokarmu, natomiast neurony AgRP je promują.

Tłuszcz czy raczej cukier?

Poprzednie badania wykazały, że aktywność neuronów AgRP w jądrze przykomorowym zmniejsza się u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową. Wiązało się to głównie z dużą zawartością tłuszczu w diecie zwierząt. Jednak pokarm badanych myszy zawierał także inne składniki odżywcze, w tym cukier. Dlatego nie można z całą pewnością stwierdzić, który makroskładnik jest odpowiedzialny za zmiany neuronalne.

Naukowcy z DIfE i DZD sprawdzili, czy to przede wszystkim tłuszcz powoduje zmiany w mózgu. Karmili samce i samice myszy dietą wysokotłuszczową i niskocukrową przez 48 godzin. Dla badaczy ważne było zbadanie zarówno samców, jak i samic myszy, ponieważ w poprzednich badaniach często wykorzystywano wyłącznie samce. W rezultacie nie było jasne, czy obie płcie inaczej reagują na dietę wysokotłuszczową.

Inne składniki odżywcze o większym znaczeniu

Badanie mózgów zwierząt dało nieoczekiwany wynik: nie zidentyfikowano wpływu diety wysokotłuszczowej. Łączność neuronów AgRP nie zmniejszyła się ani u samic, ani u samców myszy.

Sugeruje to, że to nie tłuszcze zawarte w diecie są odpowiedzialne za obserwowane wcześniej zmiany w podwzgórzu. Naukowcy podejrzewają, że inne makroskładniki odżywcze, takie jak cukier, mają głębszy wpływ na neurony AgRP. Teraz chcą przeprowadzić dalsze badania, aby zbadać rolę poszczególnych makroskładników odżywczych w zmianach neuroanatomicznych i funkcjonalnych w mózgu.

Odniesienie: „Samo bardzo podwyższony poziom tłuszczu w diecie nie wystarczy, aby zmniejszyć projekcje AgRP w jądrze przykomorowym podwzgórza u myszy” autorzy: Selma Yagoub, Robert A. Chesters, Jonathan Ott, Jiajie Zhu, Lídia Cantacorps, Katrin Ritter i Rachel N. Lippert , 29 sierpnia 2024, Raporty naukowe.
DOI: 10.1038/s41598-024-70870-0



Link źródłowy