Strona główna nauka/tech Nowe badania donoszą, że długotrwałe korzyści ze stosowania statyn u osób starszych,...

Nowe badania donoszą, że długotrwałe korzyści ze stosowania statyn u osób starszych, nawet u osób bez chorób serca

6
0


Statyny – leki obniżające poziom cholesterolu
Statyny są opłacalne dla większości osób po 70. roku życia i zapewniają korzyści zdrowotne, szczególnie osobom z chorobami układu krążenia. Chociaż korzyści są mniejsze w przypadku osób bez historii chorób układu sercowo-naczyniowego, statyny generalnie poprawiają jakość życia i pozostają cenną metodą leczenia starszych osób dorosłych.

Naukowcy twierdzą, że odkrycia zachęcają do ponownego rozważenia stosowania tych leków u większości osób po 70. roku życia.

W czasopiśmie opublikowano badanie modelujące dotyczące korzyści leczenia statynami w ciągu całego życia osób po 70. roku życia Sercesugeruje, że statyny są opłacalne i wiążą się z poprawą wyników zdrowotnych u osób starszych, niezależnie od tego, czy w przeszłości chorowały, czy nie. choroba sercowo-naczyniowa. Jednakże zmniejszenie ryzyka było znacznie mniejsze w przypadku osób bez wcześniejszych chorób sercowo-naczyniowych.

Wyniki potwierdzają, że większość osób powyżej 70. roku życia rozważa rozważenie stosowania tych leków.

Statyny są szeroko stosowane w zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu u osób w średnim wieku, co potwierdzają mocne dowody z badań klinicznych. Jednak dowody potwierdzające ich stosowanie u osób starszych, szczególnie u osób bez chorób układu krążenia w wywiadzie, są mniej jednoznaczne, dlatego wytyczne nie zalecają stosowania tych leków w tej grupie – wyjaśniają naukowcy.

Niedostateczne stosowanie statyn wśród osób starszych

Jednak starzenie się społeczeństwa Wielkiej Brytanii oznacza, że ​​osoby powyżej 70. roku życia stanowią obecnie około 30% osób w wieku powyżej 40 lat, mimo że ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrasta wraz z wiekiem, stosowanie statyn jest niższe wśród osób powyżej 70. roku życia.

Dlatego badacze modelowali skutki leczenia statynami w ciągu całego życia oraz opłacalność leczenia statynami u osób w wieku 70 lat i starszych, korzystając z najnowszych dowodów dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności tych leków u osób starszych.

Przewidywali ryzyko sercowo-naczyniowe, przeżycie, lata życia skorygowane o jakość (QALY) – lata przeżyte w dobrym zdrowiu – oraz koszty opieki zdrowotnej związane ze stosowaniem statyn u 5103 osób z wcześniejszą chorobą sercowo-naczyniową i u 15 019 bez niej.

Obliczenia wykazały, że stosowanie standardowej statyny przez całe życie (zmniejszające „zły” cholesterol o 35–45%) zwiększa QALY o 0,24–0,70, podczas gdy terapia statynami o większej intensywności (redukcja o 45% lub więcej) zwiększa QALY o dalej 0,04–0,13.

Stosowanie statyn było opłacalne, a koszt uzyskanego QALY wynosił poniżej 3502 GBP w przypadku terapii standardowej i poniżej 11 778 GBP w przypadku terapii o wyższej intensywności, czyli znacznie poniżej obecnego progu dla interwencji o dobrej wartości, wynoszącego około 20 000 GBP za uzyskany QALY. badacze.

Opłacalność i niepewność

Po dalszych dogłębnych analizach statyny nadal okazały się opłacalne, choć z większym stopniem niepewności wśród osób starszych, u których w przeszłości nie występowały choroby układu krążenia, u których redukcja ryzyka była znacznie mniejsza.

Jest to badanie obserwacyjne i jako takie nie pozwala ustalić przyczyny i skutku. Naukowcy przyznają, że większość uczestników była w wieku od 70. do wczesnych 80. lat, a model opierał się na ochotnikach, co może ograniczać możliwość uogólniania.

Wyniki ostatnich badań klinicznych również wykazały niewielki wzrost łagodnych objawów mięśniowych w pierwszym roku leczenia, chociaż było mało prawdopodobne, aby miały one istotny wpływ na opłacalność.

Niemniej jednak naukowcy doszli do wniosku: „To badanie wykazało, że terapia statynami będzie z dużym prawdopodobieństwem opłacalna u osób starszych, chociaż wśród osób starszych niepewnych była większa niepewność. [cardiovascular disease] w analizie scenariuszy, ze znacznie mniejszą redukcją ryzyka w przypadku terapii statynami.

„Chociaż dalsze randomizowane dowody będą pomocne, solidność tych ustaleń wskazuje na to [most] osoby starsze prawdopodobnie odniosą opłacalne korzyści z terapii statynami i należy je rozważyć.”

Odniesienie: „Efekty życiowe i opłacalność terapii statynami dla osób starszych w Wielkiej Brytanii: badanie modelowe” przeprowadzone przez Borislavę Mihaylovą, Runguo Wu, Junwen Zhou, Claire Williams, Irynę Schlackow, Jonathan Emberson, Christina Reith, Anthony Keech, John Robson, Richard Parnell, Jane Armitage, Alastair Gray, John Simes i Colin Baigent, 10 września 2024 r., Serce.
DOI: 10.1136/heartjnl-2024-324052

Finansowanie: Program oceny technologii medycznych (HTA) brytyjskiego NIHR; Brytyjska Fundacja Serca; Brytyjska Rada ds. Badań Medycznych; Narodowy Instytut Badań Zdrowotnych Barts Centrum Badań Biomedycznych



Link źródłowy