Strona główna nauka/tech Nowa technologia może skuteczniej leczyć ubytek słuchu

Nowa technologia może skuteczniej leczyć ubytek słuchu

39
0


Daniel Sun
R. Badania Daniela Suna na Uniwersytecie Cincinnati skupiają się na wykorzystaniu nanocząstek magnetycznych do dostarczania leków bezpośrednio do ucha wewnętrznego, co ma zapewnić przełomowe, minimalnie inwazyjne leczenie ubytku słuchu. (Daniel Sun, lekarz medycyny) Źródło: UC Health

Badania finansowane przez NIH dotyczą nanocząstek magnetycznych do nieinwazyjnego, ukierunkowanego leczenia ubytku słuchu.

Aby leki były skuteczne, wymagają wydajnego systemu dostarczania, aby dotrzeć do określonych obszarów ciała, w których mogą wywrzeć wpływ. Niestety stworzenie takiego systemu było poważnym wyzwaniem w leczeniu ubytków słuchu.

Teraz dr Daniel Sun z Uniwersytetu Cincinnati otrzymał od Fundacji ponad 1 milion dolarów Narodowe Instytuty ZdrowiaKrajowego Instytutu ds. Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacyjnych w celu zbadania możliwości wykorzystania nanocząstek magnetycznych jako systemu dostarczania leków w celu dotarcia do ucha wewnętrznego i leczenia ubytku słuchu.

Daniel Sun badający pacjenta
Daniel Sun bada pacjenta. Źródło: Zdrowie Uniwersytetu Kalifornijskiego

Wyzwania w leczeniu ubytku słuchu

Obecnie sterydy są jedynymi lekami zatwierdzonymi przez Agencję ds. Żywności i Leków do leczenia ubytku słuchu, ale często są one nieskuteczne. Ponadto wprowadzenie leków do ucha wewnętrznego, gdzie następuje utrata słuchu, stanowi poważną przeszkodę.

„W przygotowaniu jest wiele interesujących leków, które mogą zmienić sposób leczenia ubytku słuchu i pozwolić nam opóźnić lub nawet odwrócić utratę słuchu” – powiedział Sun, lekarz medycyny Myles L. Pensak, Profesor neurologii i chirurgii podstawy czaszki, dyrektor oddziału neurotologii, dyrektor programu stypendialnego neurotologii i profesor nadzwyczajny otolaryngologii na Uniwersytecie Cincinnati College of Medicine oraz lekarz medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim. „Ale nie mamy dobrego sposobu na bardzo skuteczne wprowadzenie tych obiecujących leków do ucha”.

Daniel Sun i współpracownicy
Sun (w środku) współpracuje z kolegami z Instytutu Neuronauki Uniwersytetu Kalifornijskiego w Gardner. Źródło: Zdrowie Uniwersytetu Kalifornijskiego

Rola nanocząstek magnetycznych w leczeniu słuchu

Nanocząstki magnetyczne były wykorzystywane jako system dostarczania leków do innych części ciała, ale Sun twierdzi, że jego badania pomagają lepiej zrozumieć, w jaki sposób zaprojektować nanocząstki specjalnie pod kątem anatomii ucha.

„Celem jest stworzenie czegoś minimalnie inwazyjnego, a następnie wykorzystanie pola magnetycznego do skierowania tych nanocząstek do ucha, w którym występuje ubytek słuchu” – powiedział Sun.

Różne rodzaje ubytku słuchu, takie jak ubytek słuchu związany z wiekiem, uraz hałasowy i nagła utrata słuchu, są spowodowane różnymi mechanizmami i dlatego leczone są różnymi lekami. Jeśli nanocząsteczki magnetyczne okażą się skuteczne, mogą działać jak ciężarówka dostawcza załadowana konkretnymi lekami, których potrzebuje każdy pacjent w zależności od rodzaju ubytku słuchu.

„W zależności od sposobu, w jaki są skonstruowane, cząstki te mogą przenosić wiele różnych postaci leków” – powiedział Sun. „Istotne jest, abyśmy mogli korzystać ze wspólnej platformy dla różnych leków, które mogą być ukierunkowane na różne rodzaje ubytku słuchu”.

Zaawansowane techniki i cele długoterminowe

Oprócz badań nad polem magnetycznym Sun i doktor Donglu Shi z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Materiałowej Uniwersytetu Kalifornijskiego współpracują nad badaniem skuteczności laserów w aktywowaniu nanocząstek i pomaganiu im w przenikaniu do ucha wewnętrznego.

„Chcemy podejść do tego bardzo systematycznie i rygorystycznie, aby naprawdę zrozumieć, jak zaprojektować te nanocząsteczki w sposób biokompatybilny, bezpieczny dla słuchu i funkcji równowagi w uchu” – powiedział Sun. „Jednocześnie chcemy zapewnić bardzo solidne możliwości dostarczania leków. Tak naprawdę zaczynamy od podstaw, aby zrozumieć, w jaki sposób cząsteczki te naprawdę przenikają przez błonę oddzielającą ucho środkowe od ucha wewnętrznego i w jaki sposób cząsteczki te faktycznie trafiają do obszarów ucha wewnętrznego, do których są potrzebne”.

W dłuższej perspektywie Sun stwierdził, że przełom w dostarczaniu leków w połączeniu z opracowywaniem nowych leków może otworzyć nowy świat w nieinwazyjnym leczeniu ubytku słuchu.
„Naprawdę chcemy patrzeć w przyszłość, w której ludzie, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, będą mogli bezpiecznie poddać się zabiegom z użyciem tych obiecujących leków w sposób minimalnie inwazyjny, a także skuteczny w leczeniu ubytku słuchu” – powiedział.

Sunowi początkowo przyznano ten grant podczas studiów na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, a następnie przekazał go, gdy dołączył do wydziału na Uniwersytecie Kalifornijskim.



Link źródłowy