Strona główna nauka/tech Nowa technologia mapowania mózgu może zrewolucjonizować metody leczenia zaburzeń neurologicznych

Nowa technologia mapowania mózgu może zrewolucjonizować metody leczenia zaburzeń neurologicznych

45
0


Grafika koncepcyjna mapowania neuronów mózgu
Technologia START stosowana w Instytucie Salk łączy śledzenie wirusa wścieklizny i transkryptomię w celu precyzyjnego mapowania połączeń neuronów mózgu, w szczególności identyfikując unikalne wzorce wśród podtypów neuronów hamujących, co może zrewolucjonizować rozwój ukierunkowanych terapii neurologicznych. Źródło: SciTechDaily.com

Technologia START opracowana przez Salk Institute mapuje połączenia mózgowe z niezrównaną precyzją, ujawniając unikalne wzorce w podtypach neuronów hamujących, pomagając w opracowaniu ukierunkowanych terapii neurologicznych.

Naukowcy z Instytutu Salk opracowali nową neurotechnologię mapowania mózgu, która łączy dwie zaawansowane technologie — wściekliznę monosynaptyczną wirus śledzenie i transkryptomika pojedynczych komórek — w celu mapowania skomplikowanych połączeń neuronowych w mózgu z niespotykaną dotąd precyzją.

Korzystając z tej techniki, zwanej śledzeniem wścieklizny wspomaganej pojedynczym transkryptomem (START), badacze jako pierwsi zidentyfikowali wzorce połączeń tworzonych przez podtypy transkryptomiczne neuronów hamujących w korze mózgowej.

Twierdzą, że zdolność do mapowania połączeń podtypów neuronów będzie motorem rozwoju nowych terapii, które będą mogły z większą swoistością oddziaływać na określone neurony i obwody. Takie terapie mogłyby być bardziej skuteczne i powodować mniej skutków ubocznych niż obecne podejścia farmakologiczne.

Neuron wścieklizny
Neuron korowy znakowany monosynaptycznym wirusem wścieklizny (pomarańczowy). Źródło: Instytut Salka

Przełom w mapowaniu mózgu

Badanie, opublikowane 30 września w Neuronjako pierwszy rozwiązał łączność korową w rozdzielczości typów komórek transkryptomicznych.

„Jeśli chodzi o leczenie zaburzeń neurologicznych i neuropsychiatrycznych, zasadniczo próbujemy naprawić maszynę, nie rozumiejąc w pełni jej części” – mówi starszy autor Edward Callaway, profesor i kierownik katedry neurobiologii molekularnej Vincenta J. Coatesa w Salk. „START pomaga nam stworzyć szczegółowy plan wielu części mózgu i sposobu ich połączenia”.

To jak próbować naprawić samochód, nie wiedząc, co to jest silnik i oś – mówi. Ale gdybyś miał schemat części samochodu, mógłbyś zacząć rozumieć, w jaki sposób mogą one współpracować, aby koła się kręciły, a samochód mógł się poruszać. Dzięki tej wiedzy znacznie łatwiej będzie wykryć problem w systemie i dowiedzieć się, jakich narzędzi będziesz potrzebować, aby go naprawić.

Łączność neuronów SST
Przykładowa komórka Sst Chordl (po lewej) wykazuje gęste występy do warstwy korowej 6, podczas gdy inny podtyp hamujący, Sst Hpse Cbln4 (po prawej), pokazuje gęste występy do warstwy 4. Źródło: Salk Institute

Klasyfikacja neuronów i łączność

Opisując części mózgu, neurony dzieli się początkowo na dwie szerokie klasy: pobudzające (te, które stymulują aktywność mózgu) i hamujące (te, które tłumią aktywność) – podobnie jak pedał gazu i hamulec w samochodzie. Stamtąd można je dalej podzielić na podklasy: neurony pobudzające są klasyfikowane według warstwy mózgu, w której się znajdują, natomiast neurony hamujące są identyfikowane na podstawie białek markerowych, które wyrażają.

Ostatnie postępy w transkryptomice pozwalają obecnie na jeszcze dalszy podział tych podklas. Korzystanie z pojedynczej komórki RNA sekwencjonowania naukowcy mogą teraz grupować komórki o podobnych wzorcach ekspresji genów i definiować każdy klaster jako specyficzny podtyp neuronalny.

„Definiowanie typu komórki jest skomplikowane, ponieważ możesz grupować komórki w różny sposób w zależności od metody, której używasz do ich przeglądania” – mówi Callaway. „Dwie komórki mogą mieć nieco inne wzorce ekspresji genów, ale pełnić podobną funkcję, lub dwie komórki o podobnej ekspresji genów można dalej oddzielić na podstawie ich anatomii, łączności lub fizjologii. Jeśli weźmiesz pod uwagę tylko jedną z tych funkcji, może dojść do nadmiernego lub niedostatecznego podziału grup. START pomaga nam zrozumieć, jaki poziom kategoryzacji może mieć największe znaczenie dla funkcjonowania obwodów, a to poinformuje, na które komórki należy skierować nowe leki”.

Edwarda Callawaya
Salk profesor Edward Callaway. Źródło: Instytut Salka

Zastosowanie i przyszłość START

Aby stworzyć program START, laboratorium Callaway opracowało sposób połączenia sekwencjonowania RNA jednokomórkowych z inną techniką opracowaną wcześniej: Śledzenie wirusa wścieklizny monosynaptycznej. Podejście to umożliwia zmodyfikowanemu wirusowi przeskakiwanie z jednego typu komórek do tylko komórek bezpośrednio z nim połączonych. Wykrywając, dokąd trafia wirus, badacze mogą mapować, które komórki są z którymi połączone.

Naukowcy po raz pierwszy wykorzystali swoje nowe narzędzie do zbadania wzorców połączeń w korze wzrokowej myszy. W ramach projektu START udało się zidentyfikować około 50 różnych podtypów neuronów hamujących w tym regionie i zmapować ich połączenia z neuronami pobudzającymi w każdej warstwie kory mózgowej. Odkrycia badaczy pozwoliły zidentyfikować odrębne wzorce połączeń w różnych podtypach transkryptomicznych neuronów hamujących, których nie można było rozróżnić przy użyciu poprzednich metod.

„Ludzie często traktują wszystkie neurony hamujące jako pojedynczą, jednolitą grupę, ale w rzeczywistości są one bardzo zróżnicowane, a próby ich badania lub leczenia klinicznego jako jednej grupy mogą przesłaniać ważne różnice, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania mózgu i chorób” – mówi pierwsza autorka, Maribel Patiño, były absolwent laboratorium Callawaya i obecnie rezydent psychiatrii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Projekt START ujawnił, że każda warstwa korowa neuronów pobudzających otrzymała selektywny sygnał wejściowy od określonych podtypów transkryptomicznych komórek hamujących Sst, Pvalb, Vip i Lamp5. Unikalna łączność każdego podtypu pomaga w tworzeniu wyrafinowanych mikroukładów, które prawdopodobnie przyczyniają się do wyspecjalizowanych funkcji mózgu.

Na przykład naukowcom udało się rozróżnić podtyp hamujący zwany komórkami Sst Chodl, który uważa się za powiązany z regulacją snu. Korzystając z projektu START, odkryli, że komórki Chodla są komórkami najgęściej połączonymi z neuronami pobudzającymi warstwy 6, o których wiadomo, że rzutują do wzgórza w celu koordynowania rytmów snu.

To bezprecedensowe rozwiązanie umożliwi neuronaukowcom dalsze odkrywanie, w jaki sposób określone podtypy neuronów kształtują obwody mózgu, które odpowiadają za nasze myśli, spostrzeżenia, emocje i zachowania.

Kolejnymi krokami badaczy będzie stworzenie wektorów wirusowych i technologii edycji genów ukierunkowanych na każdy indywidualny podtyp komórki. W przyszłości narzędzia te można będzie zaadaptować do tworzenia nowych terapii, które selektywnie modyfikują określone populacje neuronów przyczyniające się do chorób takich jak autyzm, zespół Retta i schizofrenia.

„Nie wiemy dokładnie, w jaki sposób te informacje zostaną wykorzystane za 10 czy 20 lat, ale wiemy, że technologie szybko się zmieniają, a sposób, w jaki mózg jest dziś leczony narkotykami, nie jest taki sam, jak mózg będzie leczona w przyszłości” – mówi Callaway. „START może pomóc we wprowadzaniu tej innowacji, dzięki czemu wirusy i zasoby będą swobodnie dostępne dla całej społeczności neuronaukowej”.

Odniesienie: „Specyficzność typu komórek transkryptomicznych lokalnych obwodów korowych” autorstwa Maribel Patiño, Marley A. Rossa, Willian Nuñez Lagos, Neelakshi S. Patne i Edward M. Callaway, 30 września 2024 r., Neuron.
DOI: 10.1016/j.neuron.2024.09.003

Prace wsparł m.in Narodowe Instytuty Zdrowia (R34 NS116885, T32 GM007198, P30 014195, S10 OD023689) oraz stypendium Paula i Daisy Soros dla nowych Amerykanów.



Link źródłowy