Oddychanie tlenem pod ciśnieniem – odpowiadającym przebywaniu na głębokości 45 stóp pod powierzchnią morza – jest testowane jako nowa metoda leczenia endometriozy.
Szacuje się, że na tę bolesną chorobę, w której tkanka podobna do tej wyściełającej macicę znajduje się w innych częściach ciała, cierpi około 1,5 miliona kobiet w Wielkiej Brytanii.
W nowym badaniu klinicznym pacjenci będą siedzieć w komorze nurkowej przez 90 minut jednorazowo przez pięć dni w tygodniu przez osiem tygodni, oddychając czystym tlenem.
Teoria jest taka, że leczenie zmniejszy stan zapalny, który odgrywa ważną rolę w rozwoju choroby.
Wewnątrz komory, takiej jak ta powyżej, pacjenci będą oddychać 100% tlenem (powietrze w pomieszczeniu zawiera 21% tlenu)
Kobiety będą siedzieć w komorze hiperbarycznej przez 90 minut, pięć dni w tygodniu przez osiem tygodni, oddychając czystym tlenem
W przypadku endometriozy komórki podobne do tych znajdujących się w wyściółce macicy rosną gdzie indziej, zazwyczaj na narządach rozrodczych lub w ich pobliżu w miednicy lub brzuchu, w tym na jajowodach i jajnikach. U niektórych kobiet mogą również rosnąć na pęcherzu, szyjce macicy, jelitach i w ich pobliżu oraz w ich pobliżu.
Podobnie jak w przypadku wyściółki macicy, te plamy tkanki endometrium rozkładają się i krwawią w trakcie okresu, ale nie mogą opuścić organizmu.
Powstałe w ten sposób nagromadzenie nieprawidłowej tkanki może prowadzić do stanu zapalnego, cyst i blizn. Mogą również tworzyć się pasma tkanki włóknistej zwane zrostami, powodując sklejanie się tkanek i narządów miednicy.
Objawy obejmują silny ból i skrajne zmęczenie: endometrioza jest również jedną z najczęstszych chorób związanych z niepłodnością u kobiet.
Obecnie nie ma lekarstwa: stosuje się różne metody leczenia, od środków przeciwbólowych po terapię hormonalną – na przykład przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych zatrzymuje wzrost tkanki endometrium i zapobiega owulacji (zmniejszając ból związany z endometriozą).
Na endometriozę nie ma lekarstwa. Obecne metody leczenia obejmują środki przeciwbólowe, a nawet staromodne pomoce, takie jak termofory
Niektórym kobietom proponuje się operację usunięcia tkanki endometrium – szacuje się, że operacja ta nawraca w 20–30% przypadków. W nowym badaniu przeprowadzonym w Sunnybrook Health Sciences Center and Hospital w Toronto w Kanadzie 64 kobiety w wieku 18 lat i starsze zostaną poddane standardowemu leczeniu, w tym lekom przeciwbólowym, a połowa zostanie również poddana terapii hiperbarycznej. Wewnątrz komory pacjenci będą oddychać 100% tlenem (powietrze w pomieszczeniu zawiera 21% tlenu).
Wyższe ciśnienie atmosferyczne zwiększa ilość tlenu docierającego do krwi i tkanek, a komory hiperbaryczne – pierwotnie opracowane do leczenia zakrętów, czyli choroby dekompresyjnej u nurków – są obecnie stosowane w leczeniu coraz większej liczby schorzeń, w tym oparzeń , zatrucia tlenkiem węgla i rany.
Naukowcy biorący udział w nowym badaniu powołują się na badania na myszach, które sugerują, że stan zapalny i niski poziom tlenu są powiązane z rozwojem endometriozy i jej objawami.
Badanie z 2022 r. opublikowane w International Journal of Reproductive BioMedicine wykazało, że myszy chore na endometriozę można skutecznie leczyć terapią hiperbaryczną.
Doktor Ahmed Ismail, konsultant ginekolog i położnik w Queens Clinic przy Harley Street w Londynie twierdzi, że nowe leczenie wykazuje: „w małych badaniach pewien potencjał w zmniejszaniu stanu zapalnego i być może łagodzeniu objawów”.
Dodaje jednak: „Zagrożenie i powikłania związane z przedłużoną ekspozycją na tlen, a także ograniczone dowody naukowe sugerują, że nie należy spieszyć się z leczeniem.
„Zanim zaproponuje się HBOT jako standardowe leczenie kobiet chorych na endometriozę, potrzebne są dalsze badania”.