Strona główna nauka/tech Nowa nadzieja dla starzejących się kości

Nowa nadzieja dla starzejących się kości

33
0


Klinika Mayo Komórki Zombie
Badanie Mayo Clinic pokazuje, że leki senolityczne, szczególnie połączenie dazatynibu i kwercetyny, poprawiają zdrowie kości u starszych kobiet z dużą liczbą starzejących się komórek. Źródło: Klinika Mayo

Badania przeprowadzone przez Mayo Clinic sugerują, że leki senolityczne mogą poprawić zdrowie kości u starszych kobiet poprzez działanie na starzejące się komórki, przy czym najbardziej znaczące korzyści zaobserwowano u osób z większą liczbą komórek, co wskazuje na znaczenie dostosowanego leczenia.

Naukowcy z Mayo Clinic odkryli, że leki ukierunkowane na starzejące się komórki, zwane „zombie”, mogą przynieść korzyści zdrowym starszym kobietom, ale nie są one powszechnie skuteczne. Jak wynika z najnowszego badania opublikowanego w Medycyna Naturyleki te mogą być pomocne jedynie u osób z wysokim stężeniem starzejących się komórek.

Komórki starzejące się to uszkodzone komórki, które przechodzą w stan uśpienia. Komórki te, często nazywane „komórkami zombie”, nie mogą się dzielić, ale mogą przyczyniać się do stanów zapalnych i uszkodzeń tkanek związanych ze starzeniem się i chorobami przewlekłymi. Leki senolityczne mają na celu wyeliminowanie tych komórek, potencjalnie zmniejszając problemy zdrowotne związane z wiekiem.

Wyniki badań z kliniki Mayo

W 20-tygodniowym, randomizowanym, kontrolowanym badaniu II fazy 60 kobiet po menopauzie sporadycznie przyjmowało połączenie zatwierdzonego przez FDA dazatynibu i kwercetyny – naturalnego związku występującego w niektórych produktach spożywczych. Badanie to jest pierwszym badaniem dotyczącym przerywanej terapii senolitycznej u zdrowych starzejących się kobiet, w którym jako miarę skuteczności wykorzystuje się zmiany metabolizmu kości.

Naukowcy odkryli, że to połączenie, znane jako D+Q, miało korzystny wpływ na tworzenie kości, ale nie zmniejszało resorpcji kości ani rozkładu i usuwania tkanki kostnej. Co więcej, z badania D+Q skorzystały głównie osoby, u których stwierdzono dużą liczbę starzejących się komórek. W tej grupie zaobserwowano silniejszy wzrost tworzenia kości, zmniejszenie resorpcji kości i wzrost gęstości mineralnej kości w nadgarstku.

Przyszłość zabiegów przeciwstarzeniowych

„Nasze odkrycia zaprzeczają temu, co już robi wiele osób — używa komercyjnych produktów, takich jak kwercetyna lub pokrewnych związków, takich jak fisetyna, które mogą wykazywać pewne właściwości senolityczne” – mówi starszy autor Sundeep Khosla, lekarz medycyny, endokrynolog w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota. „Używają ich jako środków przeciwdziałających starzeniu się, nie wiedząc, czy liczba starzejących się komórek jest na tyle duża, aby odnieść korzyść, ani jaka dawka lub schemat dawkowania są potrzebne, aby były skuteczne, a jednocześnie bezpieczne”.

Doktor Khosla twierdzi, że potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zidentyfikować osoby, które mogą odnieść korzyść z leczenia senolitycznego, oraz opracować bardziej specyficzne i silniejsze leki senolityczne, które mogą wykazać skuteczność u większej liczby osób. U osób, które doświadczyły „przyspieszonego starzenia się” – na przykład osób, które przeżyły raka po chemioterapii lub osób z zespołami progeroidowymi – może występować zwiększona liczba starzejących się komórek.

Szersze implikacje dla leczenia chorób

Oprócz zastosowania w leczeniu starzenia, leki senolityczne mogą być przydatne w leczeniu niektórych chorób, takich jak idiopatyczne zwłóknienie płuc, demencja, cukrzyca, choroby serca i inne, twierdzi dr Khosla. Jednakże leki te prawdopodobnie będą musiały być dostosowywane w zależności od ich siły działania i ilości starzejących się komórek w chorych tkankach.

Odniesienie: „Efekty przerywanej terapii senolitycznej na metabolizm kości u kobiet po menopauzie: randomizowane badanie kontrolowane fazy 2” Joshua N. Farr, Elizabeth J. Atkinson, Sara J. Achenbach, Tammie L. Volkman, Amanda J. Tweed, Stephanie J. Vos, Ming Ruan, Jad Sfeir, Matthew T. Drake, Dominik Saul, Madison L. Doolittle, Irina Bancos, Kai Yu, Tamara Tchkonia, Nathan K. LeBrasseur, James L. Kirkland, David G. Monroe i Sundeep Khosla, 2 lipiec 2024, Medycyna Natury.
DOI: 10.1038/s41591-024-03096-2

Badanie wsparł Narodowe Instytuty Zdrowia nr dotacji R21 AG065868, P01 AG062413, R01 AG 076515, R01 DK128552, R01 AG055529, R37 AG13925 i R33 AG61456.

Współautorami są dr Joshua Farr, Elizabeth Atkinson, Sara Achenbach, Tammie Volkman, Amanda Tweed, Stephanie Vos, Ming Ruan, Jad Sfeir, MD, Matthew Drake, MD, Ph.D., Dominik Saul, MD, Madison Doolittle, dr, Irina Bancos, MD, Kai Yu, MD, Tamara Tchkonia, Ph.D, Nathan LeBrasseur, Ph.D, James Kirkland, MD, Ph.D. i David Monroe, Ph.D. D.

dr. LeBrasseur, Tchkonia i Kirkland mają interesy finansowe związane z tymi badaniami, w tym patenty Mayo Clinic i oczekujące patenty dotyczące leków senolitycznych i ich zastosowań. Pozostali autorzy nie deklarują sprzecznych interesów.



Link źródłowy