Strona główna nauka/tech Nowa metoda produkcji może sprawić, że mięso z upraw będzie tańsze niż...

Nowa metoda produkcji może sprawić, że mięso z upraw będzie tańsze niż ekologiczny kurczak

46
0


Uprawiane Mięso
W nowym badaniu wprowadzono metodę ciągłej produkcji mięsa hodowlanego, która znacznie obniża koszty i zwiększa skalowalność, czyniąc go realną i zrównoważoną alternatywą dla konwencjonalnego mięsa i obiecującą znaczny postęp w światowym bezpieczeństwie żywnościowym i zrównoważonym rozwoju.

Nowe badanie prezentuje skalowalną, opłacalną metodę produkcji mięsa hodowlanego, co stanowi znaczący krok w kierunku zrównoważonej i etycznej produkcji żywności.

Pionierskie badanie ujawnia pierwszą przystępną cenowo metodę produkcji mięsa hodowlanego. Badanie podkreśla, że ​​ciągła produkcja skutecznie pokonuje główne wyzwania związane ze skalowalnością i kosztami, przybliżając mięso hodowlane codziennym konsumentom i torując drogę dla bardziej zrównoważonego i etycznego systemu żywnościowego.

Dokonując niezwykłego postępu w rolnictwie komórkowym, profesor Yaakov Nahmias, założyciel Believer Meats, wraz z multidyscyplinarnym zespołem na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i przemysłem mięsa hodowlanego odsłonili pionierski ciągły proces produkcji mięsa hodowlanego. Ta innowacja pozwala sprostać kluczowym wyzwaniom stojącym przed branżą w zakresie skalowalności i opłacalności.

Badanie opublikowane w Jedzenie naturydemonstruje zastosowanie filtracji z przepływem stycznym (TFF) do ciągłej produkcji mięsa hodowlanego. Nowy zespół bioreaktora umożliwia ekspansję biomasy do 130 miliardów komórek na litr, osiągając wydajność na poziomie 43% masy na objętość. Proces prowadzono w sposób ciągły przez 20 dni, umożliwiając codzienny zbiór biomasy. Ponadto w ramach badania wprowadzono pożywkę hodowlaną niezawierającą składników zwierzęcych w cenie zaledwie 0,63 dolara za litr, która umożliwia długoterminową hodowlę komórek kurzych o dużej gęstości. Innymi słowy, ta metoda ciągłej produkcji mogłaby znacząco obniżyć koszty i złożoność produkcji mięsa hodowlanego, potencjalnie przybliżając ją do codziennych konsumentów.

Wpływ gospodarczy i zrównoważony rozwój

„Zainspirowało nas to, jak zautomatyzowana linia montażowa Forda zrewolucjonizowała przemysł samochodowy 110 lat temu” – stwierdził prof. Nahmias. „Nasze ustalenia pokazują, że ciągła produkcja umożliwia produkcję mięsa hodowlanego za ułamek bieżących kosztów, bez uciekania się do modyfikacji genetycznych lub megafabryk. Technologia ta przybliża nas do uczynienia mięsa hodowlanego realną i zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnej hodowli zwierząt”.

Bruce Friedrich, prezes The Good Food Institute, wyraził swoje wsparcie, stwierdzając: „GFI pochwala ducha otwartości, który w dalszym ciągu charakteryzuje badaczy mięsa hodowlanego, takich jak dr Koby Nahmias i jego współpracownicy, którzy rozumieją, że pokazanie naukowego potencjału mięsa hodowlanego będzie przyniesie korzyści wszystkim naukowcom pracującym w tej dziedzinie.”

Badania te stanowią znaczący postęp w zakresie ekonomicznej wykonalności hodowli mięsa, rozwiewając wcześniejsze obawy dotyczące wysokich kosztów i niskich plonów. Wykorzystując te dane empiryczne, zespół przeprowadził analizę techniczno-ekonomiczną hipotetycznego zakładu produkcyjnego o pojemności 50 000 litrów. Analiza wskazuje, że koszt produkcji kurczaka hodowlanego mógłby teoretycznie zostać obniżony do 6,20 dolara za funt, co odpowiadałoby cenie kurczaka organicznego.

Dane w świecie rzeczywistym i redukcja kosztów

Dr Elliot Swartz, główny naukowiec w Cultivated Meat w The Good Food Institute podkreślił znaczenie wyników badania, stwierdzając: „To ważne badanie dostarcza wielu danych, które pokazują ekonomiczną wykonalność hodowli mięsa. Badanie potwierdza wstępne obliczenia teoretyczne, że pożywki niezawierające surowicy mogą być produkowane przy kosztach znacznie poniżej 1 dolara za litr bez utraty wydajności, co jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym osiągnięcie konkurencyjności kosztowej mięsa hodowlanego”.

Dr Swartz dodał, że „Dane empiryczne stanowią podstawę każdego modelu kosztów skalowanej produkcji mięsa hodowlanego, a badanie to jest pierwszym, które dostarcza dowodów empirycznych w świecie rzeczywistym na temat kluczowych czynników wpływających na koszty produkcji, takich jak koszt mediów, metabolizm wydajność i osiągalne wydajności w skalowalnym projekcie bioprocesu.”

Chociaż autorzy przyznali, że na ostateczną cenę rynkową mięsa hodowlanego będą miały wpływ różne inne czynniki, badanie to podkreśla potencjał ciągłej produkcji w zakresie znacznego obniżenia kosztów produkcji, czyniąc mięso hodowlane bardziej dostępnym dla konsumentów i konkurencyjnym w stosunku do konwencjonalnych produktów mięsnych.

Badanie to nie tylko podkreśla obietnicę rolnictwa komórkowego w zaspokajaniu światowego popytu na produkty pochodzenia zwierzęcego, ale także jest zgodne z szerszymi celami środowiskowymi i etycznymi poprzez zmniejszenie zależności od tradycyjnej hodowli zwierząt.

Badania stanowią pierwszą demonstrację opłacalnej produkcji mięsa hodowlanego i pierwszą empiryczną analizę ekonomiczną opartą na solidnych danych. Jest to wspólny wysiłek inżynierów, biologów i chemików z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz finansowanej przez ADM firmy Believer Meats, która obecnie buduje pierwszy na świecie na dużą skalę przemysłowy zakład produkcyjny kurczaków hodowlanych.

Szersze implikacje i perspektywy na przyszłość

Ponieważ oczekuje się, że światowy popyt na białko zwierzęce podwoi się do 2050 r., rolnictwo komórkowe oferuje rozwiązanie umożliwiające zaspokojenie tego zapotrzebowania, zwłaszcza gdy zasoboochłonna produkcja zwierzęca osiąga szczytową wydajność. Pomimo niedawnych zezwoleń FDA na produkcję mięsa hodowlanego, produkcja mięsa hodowlanego na dużą skalę nie stała się jeszcze rzeczywistością. Poprzednie analizy techniczno-ekonomiczne sugerowały wyzwania ekonomiczne, począwszy od kosztów fabryki po koszty surowców, podając w wątpliwość rentowność produkcji mięsa hodowlanego.

W pracy przedstawiono przełomowe rozwiązania, w tym nowatorską perfuzję stosu filtrów, która obniżyła koszty fabryki, pożywkę niezawierającą składników zwierzęcych, która obniżyła koszty surowców oraz ciągłą produkcję, która zwiększyła wydajność fabryki, prognozując roczną produkcję na poziomie 2,14 miliona kg hodowanych kurczaków po parytecie kosztów z organicznym kurczakiem USDA nawet w przypadku małego obiektu o pojemności 50 000 litrów.

Ten postęp technologiczny może mieć głęboki wpływ na dobrostan zwierząt, bezpieczeństwo żywności i bezpieczeństwo żywnościowe, odpowiadając na potrzeby światowej populacji w coraz większym stopniu dotkniętej zmianami klimatycznymi. Oczekuje się, że badanie wzbudzi duże zainteresowanie w wielu dyscyplinach i odbije się szerokim echem w popularnych mediach ze względu na jego konsekwencje dla przyszłości ludzkości.

Odniesienie: „Empiryczna analiza ekonomiczna pokazuje opłacalną ciągłą produkcję kurczaków hodowlanych na podłożu wolnym od zwierząt” Laura Pasitka, Guy Wissotsky, Muneef Ayyash, Nir Yarza, Gal Rosoff, Revital Kaminker i Yaakov Nahmias, 21 sierpnia 2024 r., Jedzenie natury.
DOI: 10.1038/s43016-024-01022-w



Link źródłowy