Strona główna nauka/tech Nowa metoda leczenia uzależnień? Przełomowe badanie wykazało, że ekstrakt z rozmarynu zmniejsza...

Nowa metoda leczenia uzależnień? Przełomowe badanie wykazało, że ekstrakt z rozmarynu zmniejsza głód kokainowy

35
0


Torba z kokainą
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine odkryli, że przeciwutleniacz zawarty w ekstrakcie rozmarynu, kwas karnozowy, może zmniejszyć zażywanie kokainy, wpływając na aktywność mózgu myszy. Odkrycie to może prowadzić do nowych metod leczenia uzależnień, skupiających się na obszarach mózgu regulujących uwalnianie dopaminy.

Specyficzny obwód neuronowy może otworzyć nową drogę leczenia uzależnień.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine odkrył, że przeciwutleniacz zawarty w ekstrakcie rozmarynu może pomóc w zmniejszeniu dobrowolnego spożycia kokainy poprzez regulację układu nagrody w mózgu, co stanowi nowy potencjalny sposób leczenia uzależnień.

Wyniki badania opublikowano niedawno w czasopiśmie internetowym Neuronopisuje skupienie się członków zespołu na obszarze mózgu zwanym gałką bladą zewnętrzną, która pełni rolę strażnika regulującego naszą reakcję na kokainę. Odkryli, że w GPe neurony dodatnie pod względem parwalbuminy odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu reakcji na kokainę poprzez zmianę aktywności neuronów uwalniających cząsteczkę przyjemności dopamina.

„Obecnie nie ma skutecznych leków na uzależnienie od środków psychostymulujących, takich jak kokaina, które wraz z opioidami stanowią znaczne obciążenie dla zdrowia” – powiedział autor korespondenta Kevin Beier, profesor fizjologii i biofizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. „Nasze badanie pogłębia naszą wiedzę na temat podstawowych mechanizmów mózgowych, które zwiększają podatność na skutki zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, i stanowi podstawę do opracowania nowych interwencji”.

Odkrycia u myszy i rola kwasu karnozowego

Wyniki badań na myszach wykazały, że komórki gałki bladej zewnętrznej, dodatnie pod względem parwalbuminy, które pośrednio wpływają na uwalnianie dopaminy, stają się bardziej pobudliwe po ekspozycji na kokainę. Spowodowało to spadek ekspresji niektórych białek kodujących kanały błonowe, które zwykle pomagają kontrolować aktywność komórek gałki bladej. Naukowcy odkryli, że karnozowy kwasizolat ekstraktu rozmarynu, selektywnie wiąże się z dotkniętymi kanałami, umożliwiając zmniejszenie odpowiedzi na lek w stosunkowo specyficzny sposób.

„Tylko część osób jest podatna na zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, ale nie możemy jeszcze określić, kim są. Jeśli aktywność komórek gałki bladej będzie w stanie skutecznie przewidzieć reakcję na kokainę, można ją wykorzystać do pomiaru prawdopodobnych reakcji, a tym samym służyć jako biomarker dla osób najbardziej bezbronnych” – powiedział Beier. „Co więcej, możliwe jest podawanie kwasu karnozowego osobom z grupy wysokiego ryzyka w celu zmniejszenia reakcji na kokainę”.

Kolejne kroki w tych badaniach obejmują dokładną ocenę negatywnych skutków ubocznych kwasu karnozowego oraz określenie idealnej dawki i czasu. Zespół jest również zainteresowany przetestowaniem jego skuteczności w zmniejszaniu chęci sięgnięcia po inne narkotyki oraz opracowaniu silniejszych i bardziej ukierunkowanych wariantów.

Odniesienie: „Determinanty molekularne i obwodowe w gałce bladej pośredniczącej w kontroli plastyczności behawioralnej wywołanej kokainą”: Guilian Tian, ​​Katrina Bartas, May Hui, Lingxuan Chen, Jose J. Vasquez, Ghalia Azouz, Pieter Derdeyn, Rían W. Manville, Erick L. Ho, Amanda S. Fang, Yuan Li, Isabella Tyler, Vincent Setola, Jason Aoto, Geoffrey W. Abbott i Kevin T. Beier, 16 sierpnia 2024 r., Neuron.
DOI: 10.1016/j.neuron.2024.07.018

Zadanie to zostało wsparte dotacjami ze środków m.in Narodowe Instytuty ZdrowiaJeden Umysł, Alzheimera Stowarzyszenie, New Vision Research, Fundacja BrightFocus oraz Fundacja Badań nad Mózgiem i Zachowaniem.



Link źródłowy