Strona główna nauka/tech Nowa fala „Whistlera” zmienia nasze rozumienie ziemskiej magnetosfery

Nowa fala „Whistlera” zmienia nasze rozumienie ziemskiej magnetosfery

44
0


Magnetosfera Ziemi Układu Słonecznego
Naukowcy z Uniwersytetu Alaska Fairbanks odkryli nową falę „świstaka”, która przenosi energię błyskawicy z jonosfery do magnetosfery, pogłębiając naszą wiedzę na temat wpływu błyskawicy na pasy radiacyjne otaczające Ziemię.

Badacze z Uniwersytetu Alaska Fairbanks, Vikas Sonwalkar i Amani Reddy, odkryli nowy typ fali elektromagnetycznej zwany „świstkiem odbitym zwierciadlanie”, która skutecznie przenosi energię pioruna z powierzchni Ziemi do magnetosfery, pogłębiając wiedzę na temat wpływu pogody kosmicznej na pasy radiacyjne.

Dwóch naukowców z Uniwersytetu Alaski w Fairbanks zidentyfikowało nowy typ „gwizdka” – fali elektromagnetycznej, która przenosi znaczną energię pioruna do ziemskiej magnetosfery.

Badanie zostało opublikowane w Postęp nauki.

Vikas Sonwalkar, emerytowany profesor i Amani Reddy, adiunkt, odkryli nowy typ fali. Fala przenosi energię pioruna, która przedostaje się do jonosfery na niskich szerokościach geograficznych, do magnetosfery. Energia jest odbijana w górę przez dolną granicę jonosfery, na wysokości około 55 mil, na przeciwnej półkuli.

Autorzy piszą wcześniej sądzono, że energia pioruna wpadająca do jonosfery na niskich szerokościach geograficznych pozostaje uwięziona w jonosferze i dlatego nie dociera do pasów radiacyjnych. Pasy to dwie warstwy naładowanych cząstek otaczających planetę i utrzymywanych w miejscu przez ziemskie pole magnetyczne.

Znaczenie zrozumienia pasów radiacyjnych

„Jako społeczeństwo jesteśmy uzależnieni od technologii kosmicznej” – powiedział Sonwalkar. „Nowoczesne systemy komunikacji i nawigacji, satelity i statki kosmiczne z astronautami na pokładzie napotykają szkodliwe cząstki energetyczne pasów radiacyjnych, które mogą uszkodzić elektronikę i powodować raka.

„Lepsze zrozumienie pasów radiacyjnych i różnorodności fal elektromagnetycznych, w tym tych pochodzących z wyładowań atmosferycznych, które na nie oddziałują, jest niezbędne dla działań człowieka w przestrzeni kosmicznej” – powiedział.

Odkrycie Sonwalkara i Reddy’ego to rodzaj fali gwizdka, którą nazywają „gwizdkiem odbitym lustrzanie”. Gwizdki wydają gwiżdżący dźwięk, gdy są odtwarzane przez głośnik.

Przekrój modelu pasów radiacyjnych Ziemi z dwoma satelitami z sondami Van Allena
Ta grafika przedstawia wycięty model pasów radiacyjnych Ziemi z przelatującymi przez nie dwoma satelitami Van Allen Probes. Źródło: ilustracja NASA

Energia pioruna wnikająca do jonosfery na wyższych szerokościach geograficznych dociera do magnetosfery jako inny typ gwizdka, zwany gwizdkiem odbitym magnetosferycznie, który podlega jednemu lub większej liczbie odbić w magnetosferze.

Jonosfera to warstwa górnej atmosfery Ziemi, charakteryzująca się wysokim stężeniem jonów i wolnych elektronów. Jest jonizowany przez promieniowanie słoneczne i promienie kosmiczne, dzięki czemu przewodzi i ma kluczowe znaczenie dla komunikacji radiowej, ponieważ odbija i modyfikuje fale radiowe.

Ziemska magnetosfera to obszar przestrzeni otaczający planetę i utworzony przez ziemskie pole magnetyczne. Zapewnia barierę ochronną, która zapobiega przedostawaniu się większości cząstek wiatru słonecznego do atmosfery i szkodzeniu życiu i technologii.

Badania Sonwalkara i Reddy’ego pokazują, że oba typy gwizdków – gwizdki odbite lustrzanie i gwizdki odbite magnetosferycznie – współistnieją w magnetosferze.

Metodologia badań i wyniki

W swoich badaniach autorzy wykorzystali osocze dane falowe z NASAVan Allen Probes, które wystrzelono w 2012 r. i działały do ​​2019 r., oraz dane dotyczące wyładowań atmosferycznych z sieci World Wide Lightning Detection Network.

Opracowali model propagacji fal, który, biorąc pod uwagę odbicia lustrzane, wykazał podwojenie energii pioruna docierającej do magnetosfery.

Przegląd danych dotyczących fal plazmowych z sond Van Allena wykazał, że odbicia lustrzane są powszechnym zjawiskiem magnetosferycznym.

Większość wyładowań atmosferycznych występuje na niskich szerokościach geograficznych, które są regionami tropikalnymi i subtropikalnymi podatnymi na rozwój burz.

„To oznacza, że ​​gwizdki odbite lustrzanie prawdopodobnie przenoszą do magnetosfery większą część energii błyskawicy w porównaniu z tą przenoszoną przez gwizdki odbite magnetosferycznie” – powiedział Sonwalkar.

Wpływ fal gwizdka generowanych przez błyskawice na fizykę pasów radiacyjnych i ich wykorzystanie w teledetekcji plazmy magnetosferycznej bada się od lat pięćdziesiątych XX wieku.

Odniesienie: „Gwizdek odbity lustrzanie: kanał o niskiej szerokości geograficznej do sprzęgania energii błyskawicy z magnetosferą”, Vikas S. Sonwalkar i Amani Reddy, 16 sierpnia 2024 r., Postęp nauki.
DOI: 10.1126/sciadv.ado2657

Sonwalkar i Reddy pracują na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej w Wyższej Szkole Inżynierii i Kopalń UAF. Reddy jest również powiązany z Instytutem Geofizycznym UAF.

Badania Sonwalkara i Reddy’ego są wspierane przez granty od Narodowej Fundacji Nauki i NASA EPSCoR, ustanowionego programu stymulującego konkurencyjne badania.



Link źródłowy