Buty na grubym obcasie, uderzenia piętami wiązały się z kontuzjami.
Niedawne badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Florydy wykazały, że biegacze noszący tenisówki na grubym obcasie są narażeni na większe ryzyko kontuzji w porównaniu z biegaczami noszącymi buty na płaskim obcasie.
To zakrojone na szeroką skalę, kompleksowe badanie wykazało również, że biegacze w butach na grubym obcasie mieli trudności z dokładnym wyczuciem, w jaki sposób ich stopy lądują na każdym kroku, co prawdopodobnie przyczynia się do zwiększonej liczby kontuzji. Naukowcy zalecają większości biegaczy bardziej płaskie buty, ponieważ wiążą się one z niższym ryzykiem kontuzji. Płaskie buty poprawiają czucie podłoża i pomagają biegaczom opracować bardziej kontrolowaną technikę lądowania.
Naukowcy ostrzegają jednak, że zmiana rodzaju buta lub zmiana wzorca uderzeń stopy może również powodować ryzyko obrażeń, jeśli zostanie wykonane zbyt szybko. Główna autorka dr Heather Vincent podkreśliła znaczenie stopniowego przejścia, czerpiąc z własnego osobistego doświadczenia.
„Musiałem nauczyć się rezygnować z dużych butów na wysokim obcasie i przejść na coś z bardziej umiarkowaną amortyzacją oraz popracować nad wzmocnieniem stóp” – powiedział Vincent, dyrektor Centrum Występów Sportowych UF Health. „Zanim stanie się to naturalne, może minąć nawet sześć miesięcy. To proces.”
Rola wzorców uderzeń stopy i rodzaju buta
W poprzednich badaniach zarówno wzorce uderzeń stóp, jak i rodzaj buta powiązano z urazami podczas biegania, ale interakcja między nimi była trudna do zidentyfikowania na podstawie małych grup biegaczy. Do Centrum Wyników Sportowych i Kliniki Medycyny Biegania UF Health co roku przychodzą setki biegaczy. Umożliwiło to naukowcom uzyskanie informacji od ponad 700 biegaczy z sześciu lat na temat rodzaju obuwia biegacza i historii kontuzji, a także obiektywnych danych na temat chodu biegowego, uzyskanych za pomocą specjalistycznych bieżni i filmów rejestrowanych ruchem.
Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, waga, objętość biegu i poziom rywalizacji stało się jasne, że buty z grubszymi obcasami dezorientują biegaczy co do ich chodu, co jest silnie powiązane z kontuzjami.
„But leży pomiędzy stopą a podłożem, a cechy takie jak duży spadek od pięty do palców sprawiają, że biegaczom trudniej jest określić, w jaki sposób uderzają o podłoże. Zaburza to sposób, w jaki przekwalifikowujemy ludzi lub określamy, czy ktoś jest narażony na ryzyko przyszłych obrażeń” – powiedział Vincent. „Biegacze, którzy prawidłowo wykryli uderzenie środkową lub przednią stopą, mieli bardzo różne buty: niższy spadek od pięty do palców; zapalniczka; szersze palce.”
Przyszłe kierunki badań
Heather Vincent współpracowała z dr Ryanem Nixonem, dr Kevinem Vincentem i innymi osobami z uczelni medycznych UF Colleges of Medicine oraz Public Health and Health Professions przy badaniu, które zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie. Granice w sporcie i aktywnym życiu.
Chociaż powiązania między butami na wysokim obcasie a kontuzjami były jasne, trudno udowodnić, że spadek z pięty na palce bezpośrednio powoduje te urazy. W przyszłości naukowcy planują przeprowadzić kontrolowane badania, aby sprawdzić, czy zmiana rodzaju buta wpływa na biegaczy dokładność wykrywania uderzeń stopą i wskaźników obrażeń. Pomogłoby to zidentyfikować prawdziwą przyczynę tych częstych obrażeń i zasugerować najlepsze rozwiązania.
„Chcemy przełożyć to, co odkryliśmy, na znaczące sposoby pomocy biegaczom w modyfikowaniu formy, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji i zapewnić im długotrwałe zdrowie” – powiedział Vincent.
Odniesienie: „Dokładność zgłaszanego przez siebie wykrywania wzorców uderzeń stóp wśród biegaczy wytrzymałościowych” autorstwa Heather K. Vincent, Kyle Coffey, Aiden Villasuso, Kevin R. Vincent, Sharareh Sharififar, Lydia Pezzullo i Ryan M. Nixon, 25 listopada 2024 r., Granice w sporcie i aktywnym życiu.
DOI: 10.3389/fspor.2024.1491486