Strona główna zdrowie Nosić ciężar wokół środkowej części ciała? Eksperci odkrywają, że jesteś bardziej...

Nosić ciężar wokół środkowej części ciała? Eksperci odkrywają, że jesteś bardziej narażony na demencję i chorobę Parkinsona, ale umięśnienie może zapewnić ochronę przed chorobami

60
0


Z nowego badania wynika, że ​​osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej na brzuchu i ramionach są bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera lub Parkinsona.

Naukowcy odkryli, że osoby, które noszą wagę w tych obszarach – często nazywane „piwnymi brzuchami” i „skrzydełkami bingo” – wydają się być bardziej narażone na choroby, podczas gdy u osób z większą ilością mięśni ryzyko to jest mniejsze.

W badaniu wzięło udział 412 691 osób w Wielkiej Brytanii, średni wiek 56 lat, które obserwowano przez dziewięć lat.

Na początku badania przeprowadzono pomiary składu ciała, takie jak obwód talii i bioder, siła chwytu, gęstość kości oraz masa tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej.

Podczas badania u 8224 osób rozwinęły się choroby neurodegeneracyjne – głównie choroba Alzheimera, inne formy demencji i choroba Parkinsona.

Naukowcy odkryli, że osoby z „piwnymi brzuchami” i „skrzydłami bingo” wydają się być bardziej narażone na choroby, podczas gdy osoby z większą ilością mięśni są mniej narażone na te choroby.

Naukowcy odkryli, że osoby z „piwnymi brzuchami” i „skrzydłami bingo” wydają się być bardziej narażone na choroby, podczas gdy osoby z większą ilością mięśni są mniej narażone na te choroby.

Po uwzględnieniu innych czynników, które mogą mieć wpływ na częstość występowania chorób, takich jak wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i picie alkoholu oraz cukrzyca, naukowcy odkryli, że ogólnie u osób z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej na brzuchu ryzyko wystąpienia tych chorób było o 13% większe w porównaniu z osobami z niski poziom tłuszczu na brzuchu.

Osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej na ramionach były o 18% bardziej narażone na rozwój chorób niż osoby z niskim poziomem tkanki tłuszczowej na ramionach.

Jednakże osoby o dużej sile mięśni były o 26% mniej narażone na rozwój chorób niż osoby o niskim poziomie siły.

Autor badania, profesor Huan Song z Uniwersytetu Syczuan w Chengdu w Chinach, powiedział: „Te choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona, dotykają ponad 60 milionów ludzi na całym świecie i oczekuje się, że liczba ta będzie rosła wraz ze starzeniem się populacji, dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy zidentyfikowali sposoby zmodyfikować czynniki ryzyka w celu opracowania narzędzi zapobiegawczych.

„Badanie to podkreśla potencjał zmniejszenia ryzyka zachorowania na te choroby u ludzi poprzez poprawę składu ciała.

„Ukierunkowane interwencje mające na celu redukcję tkanki tłuszczowej tułowia i ramion przy jednoczesnym promowaniu zdrowego rozwoju mięśni mogą być bardziej skuteczne w ochronie przed tymi chorobami niż ogólna kontrola masy ciała”.

Naukowcy twierdzą, że związek między skrzydełkami bingo a tłuszczem na brzuchu a tymi chorobami został częściowo wyjaśniony występowaniem w trakcie badania chorób serca i udaru mózgu.

Osoby o dużej sile mięśni były o 26% mniej narażone na rozwój chorób niż osoby o niskim poziomie siły

Osoby o dużej sile mięśni były o 26% mniej narażone na rozwój chorób niż osoby o niskim poziomie siły

„To podkreśla znaczenie natychmiastowego leczenia tych chorób sercowo-naczyniowych, aby zapobiec lub opóźnić rozwój choroby Alzheimera, Parkinsona i innych chorób zwyrodnieniowych” – stwierdził profesor Song.

Towarzystwo Alzheimera podaje, że obecnie w Wielkiej Brytanii żyje około miliona osób cierpiących na demencję. Przewiduje się, że do roku 2040 liczba ta wzrośnie do 1,4 miliona.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii około 153 000 osób cierpi na chorobę Parkinsona, która może powodować takie objawy, jak drżenie, sztywność i spowolnienie ruchów.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Neurology.



Link źródłowy