Strona główna nauka/tech Norwegia ogranicza połowy dzikiego łososia ze względu na najniższy poziom zapasów

Norwegia ogranicza połowy dzikiego łososia ze względu na najniższy poziom zapasów

2
0


Norwegia nałożyła nowe ograniczenia na połowy dzikiego łososia

Norwegia nałożyła nowe ograniczenia na połowy dzikiego łososia.

Władze norweskie wprowadziły w piątek nowe ograniczenia połowów dzikiego łososia na rok 2025 po tym, jak w ostatnich latach zasoby ryb osiągnęły rekordowo niski poziom, a naukowcy obwiniają hodowle rybne.

„Po kilku latach spadku liczby łososi pływających w górę rzeki na tarło… uważamy, że konieczne jest podjęcie środków ostrożności” – powiedziała szefowa Norweskiej Agencji Środowiska, Ellen Hambro.

„Oznacza to bardziej ograniczone połowy na początku sezonu z możliwością rozszerzenia ich na dalsze połowy w późniejszym terminie, jeśli liczba powracających łososi zostanie uznana za wystarczającą” – dodała w oświadczeniu.

Po wykluciu się i spędzeniu kilku lat w słodkiej wodzie dziki łosoś wypływa do morza, gdzie spędza od jednego do trzech lat, po czym wraca do rzeki, aby się rozmnożyć.

Zwykle właśnie w tym miejscu łowią je rybacy rekreacyjni.

Jednak w ostatnich latach liczba łososi powracających do swoich rzek na tarło znacznie spadła, osiągając rekordowo niski poziom w latach 2021 i 2023.

Zaniepokojona tą sytuacją Agencja Środowiska zamknęła już 24 czerwca 33 rzeki i wody morskie wzdłuż całego południowego wybrzeża Norwegii dla połowów dzikiego łososia.

Rada naukowa ds. zarządzania łososiem – niezależny organ powołany przez Agencję Środowiska – wskazała palcem na hodowlę łososia w zanurzonych klatkach w fiordach.

Naukowcy obwiniają hodowle rybne za spadek populacji dzikiego łososia

Naukowcy obwiniają hodowle rybne za spadek populacji dzikiego łososia.

Ze względu na dużą koncentrację ryb w gospodarstwach rybnych, wszy morskie i inne choroby szerzą się, zakażając pływające w pobliżu młode dzikie łososie.

Ponadto, gdy ryby hodowlane uciekają z klatek i mieszają się z dzikim łososiem, osłabiają strukturę genetyczną swoich dzikich odpowiedników.

Uważa się, że pewną rolę odgrywają również zmiany klimatyczne, ponieważ wpływają one na łańcuch pokarmowy, którym żeruje łosoś, a także zwiększają prawdopodobieństwo i intensywność okresów suszy.

© 2024 AFP

Cytat: Norwegia ogranicza połowy dzikiego łososia, ponieważ zasoby osiągnęły nowy najniższy poziom (2024 r., 20 września) pobrano 21 września 2024 r. z https://phys.org/news/2024-09-norway-limits-wild-salmon-fishing.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy