Strona główna nauka/tech Niszczycielski huragan zmienia „Zasady gry” w Monkey Society

Niszczycielski huragan zmienia „Zasady gry” w Monkey Society

15
0


Makaki w cieniu na Cayo Santiago
Makaki w cieniu na Cayo Santiago. Źródło: Lauren Brent

Nowe badanie bada, w jaki sposób zniszczenia spowodowane przez huragan Maria doprowadziły do ​​znaczących zmian w zachowaniach społecznych makaków rezusów na Małpiej Wyspie w Portoryko. Niszcząc znaczną część ich siedlisk, huragan stworzył sytuację, w której makaki, które były bardziej tolerancyjne i mniej agresywne, miały przewagę w przetrwaniu ze względu na ich zwiększoną zdolność do dzielenia się ograniczonymi zasobami, takimi jak cień.

Nowe badania pokazują, że niszczycielski huragan przekształcił społeczeństwo małp, zmieniając równowagę zalet i wad w interakcjach społecznych.

Huragan Maria nawiedził Portoryko w 2017 r., zabijając ponad 3000 osób. Zniszczył także 63% roślinności na Cayo Santiago (znanej również jako Małpia Wyspa), która jest domem dla populacji makaków rezusów.

Nawet teraz pokrycie drzew pozostaje znacznie poniżej poziomu sprzed huraganu, co – w tej gorącej części świata – sprawia, że ​​cień jest dla makaków rzadkim, a cennym zasobem.

Nowe badanie, prowadzone pod kierunkiem uniwersytetów w Pensylwanii i Exeter, opublikowane w czasopiśmie Naukapokazuje, że zniszczenia spowodowane przez burzę zmieniły ewolucyjne korzyści wynikające z tolerowania innych i dzielenia się cieniem, zapewniając tolerancyjnym makakom przewagę w zakresie przetrwania.

Ponieważ wiele ekosystemów zmienia się szybko w wyniku działalności człowieka, niniejsze badanie jest przykładem: gatunek dostosowując swoją strategię społeczną, aby przetrwać.

Wpływ na zachowanie makaków

„W odpowiedzi na drastyczne zmiany spowodowane przez huragan makaki stale zwiększały tolerancję i zmniejszały wzajemną agresję” – stwierdziła dr Camille Testard z Instytutu Uniwersytet Pensylwanii.

„Umożliwiło to większej liczbie makaków dostęp do rzadkiego cienia, który ma kluczowe znaczenie dla przetrwania”.

Dr Testard dodał: „Przeanalizowaliśmy dane z 10 lat dotyczące siły i liczby więzi społecznych między makakami przed huraganem i po nim. Przed huraganem tolerowanie innych nie miało wpływu na ryzyko śmierci. Następnie makaki, które wykazywały ponadprzeciętną tolerancję społeczną – a zatem mogły lepiej dzielić cień – były o 42% mniej narażone na śmierć niż te, które były mniej tolerancyjne”.

Oznacza to nagłą zmianę „presji selekcyjnej” – ewolucyjnych korzyści lub kosztów różnych cech lub zachowań.

Zachowania społeczne oceniano, rejestrując agresję i częstotliwość widywania poszczególnych osób siedzących razem.

Szersze implikacje i wnioski

„Makaki nie są najlepsze w dzieleniu się zasobami – czy to pożywieniem, czy cieniem. Powszechnie wiadomo, że żyją w agresywnym i wysoce konkurencyjnym społeczeństwie” – stwierdziła profesor Lauren Brent z Uniwersytetu w Exeter.

„Ale w upale spowodowanym zmianami ekologicznymi, często około 40 stopni Celsjusza, makaki musiały dzielić przestrzeń lub umrzeć”.

Dr Testard dodała: „Aby mieć dostęp do cienia, muszą tolerować innych – i być przez nich tolerowani. Odkryliśmy, że ta tolerancja przekłada się na inne codzienne interakcje. Makaki, które zaczęły dzielić cień, spędzają razem czas także rano, zanim upał w ciągu dnia zmusi je do szukania cienia. W efekcie huragan zmienił zasady gry w społeczeństwie małp”.

Profesor Brent dodał: „W przypadku zwierząt żyjących w grupach relacje społeczne mogą pozwolić im radzić sobie z zakłóceniami w środowisku, w tym zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka. Byliśmy zaskoczeni, że zachowania społeczne makaków były tak elastyczne, dzięki czemu były odporne na zmiany środowiskowe, ale niektóre gatunki mogą nie wykazywać tej samej elastyczności”.

Odniesienie: „Zaburzenia ekologiczne zmieniają korzyści adaptacyjne więzi społecznych” C. Testard, C. Shergild, A. Acevedo-Ithier, J. Hart, A. Bernau, JE Negron-Del Valle, D. Phillips, MM Watowich, JI Sanguinetti-Scheck, MJ Montague, N. Snyder-Mackler, JP Higham, ML Platt i LJN Brent, 20 czerwca 2024 r., Nauka.
DOI: 10.1126/science.adk0606

W skład zespołu badawczego weszli Arizona State University i Uniwersytet Nowojorski.

Fundatorami byli m.in Narodowe Instytuty ZdrowiaEuropejską Radę ds. Badań Naukowych, Narodową Fundację Nauki i Towarzystwo Królewskie.



Link źródłowy