Strona główna zdrowie Nieznana choroba zabija 143 osoby w Kongo, wywołując nowe obawy związane z...

Nieznana choroba zabija 143 osoby w Kongo, wywołując nowe obawy związane z pandemią

23
0


W wyniku wybuchu epidemii w Kongu z powodu nieznanej choroby zginęły 143 osoby, które zaniepokoiły urzędników ds. zdrowia i Światową Organizację Zdrowia.

Lokalni urzędnicy twierdzą, że pacjenci cierpieli na objawy grypopodobne, w tym wysoką gorączkę i silny ból głowy, przy czym według doniesień najpoważniej dotknięte były kobiety i dzieci.

Ofiary śmiertelne odnotowuje się w prowincji Kwango, w południowo-zachodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK) i na granicy z Angolą.

Remy Saki, zastępca gubernatora prowincji i Apollinaire Yumba, minister zdrowia, oświadczyli, że urzędnicy ds. zdrowia pobierają próbki i przeprowadzają analizę w celu zidentyfikowania choroby będącej przyczyną wybuchu epidemii.

Urzędnicy twierdzą, że sytuacja jest „wyjątkowo niepokojąca” i że liczba ofiar śmiertelnych szybko rośnie. 25 listopada zgłoszono 67 zgonów z powodu tej choroby.

Według doniesień pacjenci cierpiący na tę chorobę umierają we własnych domach i mają trudności z otrzymaniem leczenia. DRK również boryka się obecnie z epidemią ospy małpiej.

Urzędnicy ds. zdrowia nie przedstawili jeszcze żadnych wyników testów i nie jest jasne, czy pacjenci uzyskali negatywny wynik testu na obecność innych powszechnych chorób.

Powyższe zdjęcie przedstawia dziecko leczone z powodu ospy małpiej w prowincji Kiwu Północne we wschodniej części DRK, 15 sierpnia 2024 r.

Powyższe zdjęcie przedstawia dziecko leczone z powodu ospy małpiej w prowincji Kiwu Północne we wschodniej części DRK, 15 sierpnia 2024 r.

Powyższa mapa przedstawia DRK i zaznacza prowincję Kwango, w której odnotowano epidemię

Powyższa mapa przedstawia DRK i zaznacza prowincję Kwango, w której odnotowano epidemię

Nie opublikowano również danych na temat liczby pacjentów, u których istnieje podejrzenie zakażenia lub hospitalizacji w związku z epidemią.

Nie jest jasne, jaka choroba może być przyczyną zgonów, ale w DRK doszło już do ponad 12 ognisk wirusa Ebola.

Wirus, którym można zarazić się od nietoperzy owocożernych, powoduje chorobę grypopodobną, zanim u pacjentów wystąpią nudności, krwawienia i problemy z mózgiem. W jednym ognisku ogłoszonym w 2019 r. zgłoszono ponad 3250 przypadków i 2100 zgonów.

DRK walczy obecnie również z poważną epidemią bardziej śmiercionośnego szczepu ospy małpiej, na który zachorowało już 12 500 osób i spowodowała śmierć 581 osób.

Zakażenia wykryto w całym kraju, w tym w województwie, w którym odnotowuje się ognisko tajemniczej choroby.

Urzędnicy w tej prowincji nie powiedzieli, czy wykluczyli ospę małpią jako potencjalną przyczynę.

Sytuacja jest niezwykle niepokojąca, ponieważ liczba zarażonych osób stale rośnie, powiedział przywódca społeczeństwa obywatelskiego Cephorien Manzanza.

„Panzi to wiejska strefa zdrowia, więc jest problem z zaopatrzeniem w leki” – dodał.

Lokalny epidemiolog powiedział, że najciężej dotknięte chorobą są kobiety i dzieci.

Rzecznik WHO powiedział we wtorek, że agencja ONZ ds. zdrowia została zaalarmowana w zeszłym tygodniu o obecności tej choroby i współpracuje z ministerstwem zdrowia publicznego Konga w celu przeprowadzenia dalszych dochodzeń.

Krajem wstrząsnął nieudany zamach stanu na początku tego roku, w wyniku którego sąd wojskowy skazał na śmierć obywatela brytyjskiego i trzech obywateli amerykańskich.



Link źródłowy