Strona główna nauka/tech Niewidoczna strona Księżyca skrywa wulkaniczną tajemnicę

Niewidoczna strona Księżyca skrywa wulkaniczną tajemnicę

3
0


Mozaika północnego księżyca polarnego Galileo
To kolorowe zdjęcie Księżyca to mozaika złożona z 18 zdjęć wykonanych przez system obrazowania Galileo przez zielony filtr. Lewa część tego zdjęcia przedstawia ciemną, wypełnioną lawą Mare Imbrium (lewy górny); Mare Serenitatis (w środku po lewej), Mare Tranquillitatis (na dole po lewej) i Mare Crisium, ciemny okrągły obiekt w dolnej części mozaiki. Źródło: NASA/JPL/USGS

Badając próbki Księżyca z basenu Aitken na drugim biegunie, badacze odkryli kluczowe różnice w aktywności wulkanicznej i cechach skorupy ziemskiej pomiędzy obiema stronami Księżyca.

Te nowe odkrycia dostarczają wglądu w przeszłość geologiczną Księżyca i udoskonalają metody datowania kraterów księżycowych.

Badanie odległej strony Księżyca

Księżyc wykazuje uderzającą globalną dychotomię, a jego bliższa i dalsza strona różnią się geomorfologią, topografią, składem chemicznym, grubością skorupy ziemskiej i aktywnością wulkaniczną.

Aby głębiej przyjrzeć się temu kontrastowi, profesor Yigang Xu i jego zespół z Instytutu Geochemii Chińskiej Akademii Nauk w Kantonie zbadali próbki gleby księżycowej pobrane z basenu Bieguna Południowego-Aitken (SPA) po drugiej stronie. Próbki te zostały pobrane podczas misji Chang’e-6.

Ich ustalenia zostały opublikowane w Nauka 15 listopada.

Miejsce lądowania misji Chang'e-6 po niewidocznej stronie Księżyca
Ryc. 1 Miejsce lądowania misji Chang’e-6 po niewidocznej stronie Księżyca. Źródło: GIGCAS

Spostrzeżenia z próbek misji Chang’e-6

„Próbki zwrócone przez Chang’e-6 stanowią najlepszą okazję do zbadania globalnej dychotomii Księżyca” – zauważył profesor Xu.

Aktywność wulkaniczna ukształtowała znaczną część powierzchni Księżyca, a strumienie lawy utworzyły skały zwane bazaltami klaczy. Jest ich znacznie więcej po bliższej stronie, gdzie zajmują około 30% powierzchni, w porównaniu do zaledwie 2% po dalszej stronie. Aby w pełni zrozumieć tę dychotomię, konieczne jest zbadanie próbek po obu stronach Księżyca.

Gleby księżycowe Chang’e-6 zawierają dwa rodzaje bazaltów klaczy: o niskiej zawartości Ti i o bardzo niskiej zawartości Ti (VLT). Dominujący bazalt o niskiej zawartości Ti reprezentuje lokalną jednostkę bazaltu wokół miejsca lądowania, podczas gdy bazalt VLT prawdopodobnie pochodził z jednostki położonej na wschód od miejsca lądowania (rysunek 1B).

Bazalty Izochrony Chang'e-6
Rysunek 2 Dwa typy bazaltów w glebach Chang’e-6 i izochrony bazaltu nisko-Ti Chang’e-6. Źródło: GIGCAS

Zaawansowane techniki randkowe ujawniają nowe spostrzeżenia

Bardzo precyzyjne datowanie Pb-Pb minerałów zawierających Zr i datowanie Rb-Sr plagioklazów oraz późnego etapu mesostazy bazaltu o niskiej zawartości Ti daje spójne wieki iochronowe wynoszące 2,83 Ga (ryc. 2), wskazując, że „młody magmatyzm również wychodzi po drugiej stronie Księżyca” – wynika z badania.

W porównaniu z próbkami z bliskiej strony zwróconymi przez misje Apollo i Chang’e-5, bazalt Chang’e-6 o niskiej zawartości Ti ma niską wartość μ i 87senior/86Sr i bardzo wysokie εNd wartość (ryc. 3), co sugeruje bardzo wyczerpane źródło płaszcza.

Sugerowano, że grubość skorupy jest kluczowym czynnikiem wyjaśniającym asymetrię w obfitości wulkanizmu pomiędzy bliższą i dalszą stroną Księżyca. Jednak model ten został zakwestionowany, ponieważ basen SPA po drugiej stronie, który ma nietypowo cienką skorupę, wydaje się głęboki i znacznie niedopełniony przez wulkan.

Początkowe izotopy Pb i Sr Nd bazaltów księżycowych
Rysunek 3 Początkowe izotopy Pb i Sr-Nd bazaltów księżycowych. Źródło: GIGCAS

Skład płaszcza i aktywność wulkaniczna

Na podstawie badań bazaltu o niskiej zawartości Ti Chang’e-6 zespół Xu zasugerował, że skład źródła płaszcza jest kolejnym ważnym czynnikiem kontrolującym powstawanie księżycowej aktywności wulkanicznej.

„Chociaż basen SPA ma cienką skorupę, wyczerpane i ogniotrwałe źródło płaszcza pod basenem SPA w dużym stopniu utrudnia częściowe stopienie” – powiedział Xu.

Model chronologiczny krateru księżycowego Chang'e-6
Rysunek 4. Włączenie miejsca lądowania Chang’e-6 do modelu chronologii krateru księżycowego. Źródło: GIGCAS

Implikacje dla chronologii Księżyca i statystyk kraterów

Praca ta zapewnia również dodatkowy punkt kalibracji przy 2,83 Ga dla chronologii kraterów Księżyca i implikuje stały strumień uderzenia po 2,83 Ga. Ten nowo skalibrowany model chronologii ulepsza narzędzie do szacowania wieku w oparciu o statystyki kraterów zarówno dla Księżyca, jak i innych ciał ziemskich, oraz ma również dodatkowe implikacje dla ewolucji impaktorów księżycowych, potencjalnie związane z wczesną migracją planet we wczesnym Układzie Słonecznym.

Odniesienie: „Próbka niewidocznej strony Księżyca odzyskana przez Chang’e-6 zawiera bazalt liczący 2,83 miliarda lat” autorstwa Zexian Cui, Qing Yang, Yan-Qiang Zhang, Chenyuan Wang, Haiyang Xian, Zhiming Chen, Zhiyong Xiao , Yuqi Qian, James W. HeadIII, Clive R. Neal, Long Xiao, Fanglu Luo, Jinyou Chen, Pengli He, Yonghua Cao, Qin Zhou, Fangfang Huang, Linli Chen, Bo Wei, Jintuan Wang, Ya-Nan Yang, Shan Li, Yiping Yang, Xiaoju Lin, Jianxi Zhu, Le Zhang i Yi-Gang Xu, 15 lat listopad 2024, Nauka.
DOI: 10.1126/science.adt1093

Prace te były wspierane finansowo przez Chińską Akademię Nauk i program badań księżycowych GIGCAS.



Link źródłowy