Strona główna nauka/tech Niewiarygodny widok satelitarny Płonącego Człowieka

Niewiarygodny widok satelitarny Płonącego Człowieka

43
0


Ziemia z kosmosu: Festiwal Płonącego Człowieka
Sentinel-2C, będący częścią misji Copernicus, dostarczył uderzający obraz Burning Mana, uwieczniając tysiące uczestników festiwali i rozległą pustynię. Źródło: zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel (2024), przetworzone przez ESA

Misja Copernicus Sentinel-2 wykonała szczegółowy obraz festiwalu Burning Man na pustyni Black Rock w stanie Nevada, przedstawiający ponad 70 000 uczestników i ich tymczasowe instalacje artystyczne.

To zdjęcie, wykonane przez nowo wystrzelonego satelitę Sentinel-2C, przedstawia wyjątkową scenerię festiwalu na pustyni Great Basin i oszałamiające białe piaski.

Schwytanie płonącego człowieka z kosmosu

Misja Copernicus Sentinel-2 uchwyciła pamiątkę z festiwalu Burning Man na pustyni Black Rock w Nevadzie.

Zajmująca powierzchnię około 2600 km2 (~1000 mil kwadratowych) pustynia Black Rock to suchy region pokryty lawą i równinami alkalicznymi w północno-zachodniej Nevadzie. Zdjęcie, wykonane 26 sierpnia 2024 r., przedstawia biały, piaszczysty obszar w południowo-zachodniej części pustyni, gdzie co roku odbywa się festiwal Burning Man.

Ponad 70 000 ludzi zebrało się od 25 sierpnia do 2 września w Black Rock na pustynnym wydarzeniu. To zdjęcie, wykonane z orbity drugiego dnia wydarzenia, przedstawia obszar samochodów kempingowych i namiotów zgrupowanych razem w ramach tygodniowego festiwalu sztuki i wyrażania siebie, który obejmuje muzykę, wspaniałe instalacje artystyczne, eksperymentalne i interaktywne rzeźby oraz samochody artystyczne, m.in.

Nazwa pochodzi od ceremonii kulminacyjnej, polegającej na symbolicznym spaleniu dużej drewnianej podobizny, zwanej Człowiekiem, znajdującej się w samym sercu tej tymczasowej osady.

Kontekst geograficzny i środowiskowy

Podobnie jak większość Nevady, pustynia Black Rock leży na pustyni Great Basin, największej w USA, i zajmuje suchy obszar o powierzchni około 492 000 km2 (190 000 mil kwadratowych). Wielki Basen słynie z wewnętrznego systemu odwadniającego, w którym opady nigdy nie docierają do morza.

Rozciąganie i podnoszenie się skorupy ziemskiej w ciągu ostatnich 17 milionów lat doprowadziło do powstania powtarzającego się układu dolin i nierównych pasm górskich o charakterze północ-południe, podobnych do tych widocznych na brązowo wokół piaszczystego obszaru.

Postępy w obserwacji Ziemi

Misja Copernicus Sentinel-2 opiera się na konstelacji dwóch identycznych satelitów krążących po tej samej orbicie, ale oddalonych od siebie o 180°, aby co pięć dni pokrywać cały ląd i wody przybrzeżne Ziemi.

5 września 2024 r. na orbitę wystrzelono trzeciego satelitę misji, Sentinel-2C, aby dołączyć do swojego rodzeństwa i zapewnić ciągłe dostarczanie danych o wysokiej rozdzielczości z misji.

Niecałe dwa tygodnie po wystrzeleniu Sentinel-2C dostarczył pierwsze, oszałamiające zdjęcia, udowadniając, że satelita nie tylko działa zgodnie z oczekiwaniami, ale już przekroczył oczekiwania.



Link źródłowy