Strona główna zdrowie Niesamowity nowy zabieg „krzesła magnetycznego”, który może sprawić, że mężczyźni nie będą...

Niesamowity nowy zabieg „krzesła magnetycznego”, który może sprawić, że mężczyźni nie będą musieli tak często chodzić do łazienki w nocy i zapobiegną wstydliwym wyciekom

35
0


Zaawansowane technologicznie krzesło, które ćwiczy mięśnie miednicy, może wyeliminować nietrzymanie moczu u mężczyzn.

Cewka magnetyczna ukryta w siedzisku fotela po włączeniu generuje pole magnetyczne o dużym natężeniu. Gdy fale energii magnetycznej przechodzą przez obszar miednicy, wywołują tysiące maleńkich skurczów mięśni kontrolujących pęcherz, ujędrniając je i zmniejszając ryzyko wyciekania moczu.

Badania wykazały, że mężczyźni z poważnym nietrzymaniem moczu, którzy siedzieli na krześle przez sześć 30-minutowych sesji, mieli mniej wycieków, używali mniej wkładek kontrolujących pęcherz i rzadziej budzili się w nocy, aby oddać mocz.

Około jedna na dziesięć osób cierpi na nietrzymanie moczu. Kobiety są bardziej dotknięte tym problemem, często ze względu na nacisk, jaki ciąża i poród mogą wywierać na dno miednicy.

Jednak aż 30 procent mężczyzn w wieku 60 lat i starszych również cierpi, w wielu przypadkach z powodu powiększenia prostaty (gruczołu w kształcie orzecha włoskiego otaczającego cewkę moczową; rurki odprowadzającej mocz z organizmu).

Około jedna na dziesięć osób cierpi na nietrzymanie moczu.  Kobiety są bardziej dotknięte tą chorobą, ale cierpi również do 30 procent mężczyzn w wieku 60 lat i starszych, w wielu przypadkach z powodu powiększenia prostaty

Około jedna na dziesięć osób cierpi na nietrzymanie moczu. Kobiety są bardziej dotknięte tą chorobą, ale cierpi również do 30 procent mężczyzn w wieku 60 lat i starszych, w wielu przypadkach z powodu powiększenia prostaty

Prostata naturalnie rośnie wraz z wiekiem, wywierając nacisk na cewkę moczową i powodując nieszczelności, a w niektórych przypadkach zatrzymanie moczu – kiedy mężczyzna ma trudności z prawidłowym opróżnieniem pęcherza.

Inną częstą przyczyną jest operacja raka prostaty, podczas której usuwa się całkowicie gruczoł: może to również spowodować uszkodzenie nerwów i mięśni wokół pęcherza.

Zabieg, zwany radykalną prostatektomią, przeprowadza się w Wielkiej Brytanii u ponad 4000 mężczyzn rocznie. Szacuje się, że u 65% pacjentów objawy nietrzymania moczu występują do pięciu lat po operacji.

Obecne metody leczenia obejmują ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy po leki rozluźniające mięśnie szyi pęcherza, ułatwiające opróżnianie.

Teraz badacze ze szpitala John Muir w Kalifornii, gdzie testowane jest to zaawansowane technologicznie krzesło, uważają, że mogłoby to być wygodniejsza i wolna od narkotyków alternatywa.

Do badania zrekrutowano dziesięciu mężczyzn, którzy przeszli radykalną prostatektomię i cierpieli na ciężkie nietrzymanie moczu. Każdy zasiadał na krześle przez sześć półgodzinnych sesji w ciągu trzech tygodni.

Po włączeniu za pomocą ręcznego pilota generowane przez niego pole magnetyczne stymuluje aktywność elektryczną mięśni dna miednicy, aktywując nerwy kontrolujące skurcze mięśni.

Teoria głosi, że podobnie jak w przypadku ćwiczeń dna miednicy, skurcze zwiększają gęstość mięśni, czyniąc je silniejszymi i lepiej kontrolującymi przepływ moczu.

Poprzednie badania wykazały, że ta sama technika ma pewne korzystne skutki u kobiet z nietrzymaniem moczu.

Wyniki najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie Journal of Medical and Surgical Urology wykazały, że u mężczyzn objawy nietrzymania moczu zmniejszyły się o 30%.

Stosowanie wkładek na nietrzymanie moczu spadło o 40 procent – ​​przy czym dwóch ochotników mogło całkowicie zaprzestać ich używania – a liczba przypadków przerwania snu z powodu chęci oddania moczu spadła o połowę.

Komentując badania, profesor Raj Persad, urolog-konsultant w Bristol Urology, powiedział: „Ta technologia jest fascynująca i stanowi genialny sposób aktywacji i wzmacniania tych mięśni.

„Może stać się podstawą terapii, jeśli badania na większą skalę potwierdzą jej skuteczność”.

Niedawno opracowany lek działający na mięśnie cewki moczowej – rurki odprowadzającej mocz z organizmu – może złagodzić nietrzymanie moczu. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Nihon w Japonii wykazało, że lek o kryptonimie TAS-303 zmniejsza liczbę epizodów nietrzymania moczu o połowę, jak podaje Journal of Urology. Działa poprzez wzmocnienie mięśni cewki moczowej.



Link źródłowy