Badania sugerują, że Amerykanie są niebezpiecznie nieświadomi objawów raka.
Niedawne badanie przeprowadzone przez Pancreatic Cancer Action Network wykazało, że ośmiu na dziesięciu dorosłych nie jest świadomych oznak i objawów raka trzustki, najbardziej śmiercionośnego rodzaju.
Badanie wykazało również, że mniej niż połowa dorosłych potrafi zidentyfikować najczęstsze objawy raka trzustki, do których zalicza się ból brzucha lub pleców.
Zaledwie 5 procent osób, u których zdiagnozowano tę postać choroby, żyje dłużej niż pięć lat, częściowo dlatego, że jej objawy są ignorowane lub niezauważane.
Koalicja organizacji charytatywnych zajmujących się rakiem ostrzegła, że świadomość na temat innych form raka również jest niska, mimo że wczesna diagnoza jest kluczem do największej szansy na przeżycie.
Zdaniem ekspertów jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę wzrost liczby nowotworów o wczesnym początku w USA i na całym świecie.
DailyMail.com opracował quiz, w którym respondenci proszeni są o zidentyfikowanie wszystkich objawów ośmiu typów nowotworów z ustalonej listy.
Odpowiedzi znajdziesz na samym dole tego artykułu.

Z badania wynika, że mniej niż jedna piąta Amerykanów zna charakterystyczne objawy niektórych z najbardziej śmiercionośnych nowotworów
W ankiecie Pancreatic Cancer Action Network przeprowadzonej przez niezależną firmę badawczą w październiku 2022 r. 1045 respondentów w całych Stanach Zjednoczonych zapytano o ich wiedzę na temat nowotworów.
Tylko jedna na sześć osób dorosłych (17 procent) stwierdziła, że sądzi, że zna oznaki i objawy raka trzustki.
Dwóch na trzech dorosłych, którzy wierzyli, że znają oznakę lub objaw raka trzustki (66%), wymieniło jeden lub więcej rodzajów bólu.
Najczęściej obejmowało to ból brzucha i żołądka.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
American Cancer Society twierdzi, że inne zauważalne objawy to zmęczenie, żółtaczka, utrata masy ciała, zakrzepy krwi, nudności i wymioty.
W ankiecie przeprowadzonej przez Pancreatic Cancer Action Network naukowcy odkryli, że kobiety lepiej radziły sobie z prawidłowym identyfikowaniem oznak i objawów raka trzustki w porównaniu z mężczyznami i młodszymi dorosłymi.
Nowsze badanie przeprowadzone w tym samym kierunku pokazuje, że świadomość poprawia się, ale nadal pozostaje wiele do zrobienia.
Na potrzeby badania przeprowadzonego na zlecenie Ohio Kompleksowego Centrum Onkologii Uniwersytetu Stanowego zapytano respondentów o czynniki ryzyka raka trzustki.

W zeszłym roku u amerykańskiej aktorki Olivii Munn zdiagnozowano raka piersi i w ciągu 10 miesięcy przeszła cztery operacje

W ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła liczba przypadków raka piersi u osób poniżej 50. roku życia. Munn usłyszała diagnozę raka piersi w wieku 43 lat
Ponad połowa (53 procent) dorosłych w wieku poniżej 50 lat stwierdziła, że nie rozpoznałaby wczesnych oznak lub objawów choroby, a ponad jedna trzecia (37 procent) uważa, że nie może nic zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki.
Ponad jedna trzecia (33 procent) również błędnie uważa, że zagrożone są tylko osoby starsze.
Ohio Kompleksowe Centrum Onkologii Uniwersytetu Stanowego badaczka Zobeida Cruz-Monserrate twierdzi, że luki w wiedzy są niepokojące, zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby zachorowań na raka trzustki.
Ujawniła: „Zapadalność na raka trzustki rośnie o około 1 procent rocznie i znacznie częściej obserwujemy tę chorobę u osób po czterdziestce.
„To niepokojący trend, który wymaga badań, aby dowiedzieć się, dlaczego”.
Pani Cruz-Monserrate twierdzi, że zmniejszanie ryzyka raka trzustki można rozpocząć od utrzymania prawidłowej wagi.
Według Narodowego Instytutu Cukrzycy oraz Chorób Trawiennych i Nerek 1 na 3 Amerykanów ma nadwagę, a ponad 2 na 5 cierpi na otyłość kliniczną.
Sama otyłość zwiększa ryzyko raka trzustki w ciągu całego życia o 20 procent.
Z drugiej strony Amerykańskie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem (ACS) szacuje, że zaledwie 10 procent przypadków raka trzustki ma związek z dziedzicznymi zmianami genów.
„Nie możesz zmienić swoich genów, ale możesz zmienić swój styl życia. Dla większości ludzi otyłość jest w zasięgu możliwości zmiany. Zwiększa także ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, inne nowotwory i choroby układu krążenia” – stwierdziła Cruz-Monserrate.
Według szacunków ACS w 2024 r. u ponad 66 000 Amerykanów zostanie zdiagnozowany rak trzustki, z czego mniej niż 13 procent dożyje pięciu lat przeżycia.

W 2022 r. zdiagnozowano około 20 milionów przypadków raka, ale przewiduje się, że do 2050 r. liczba ta wzrośnie do ponad 35 milionów przypadków

Powyższe pokazuje najczęstszy typ nowotworu w każdym kraju
Inne modyfikowalne czynniki stylu życia, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki w ciągu całego życia, obejmują ograniczenie lub wyeliminowanie spożycia alkoholu, regularne umiarkowane ćwiczenia fizyczne oraz dietę roślinną z ograniczoną ilością czerwonego i przetworzonego mięsa.
Ponad połowa respondentów ankiety (54 procent) stwierdziła, że wie, że badania genetyczne pomagają ludziom zrozumieć, czy powinni wykonywać badania przesiewowe w kierunku raka trzustki.
Naukowcy badają obecnie skuteczne sposoby badań przesiewowych pod kątem wczesnych objawów raka trzustki, w tym małoinwazyjne metody wykrywania torbieli trzustki, a także poznają rolę cukrzycy i przewlekłego zapalenia trzustki w ryzyku raka trzustki.
Pani Cruz-Monserrate powiedziała: „Choroba ta zbyt często jest cichym zabójcą i nie daje żadnych objawów, dopóki nie osiągnie stadium trudniejszego do wyleczenia.
„Musimy w dalszym ciągu intensywnie prowadzić badania, które pomogą nam skuteczniej zapobiegać, diagnozować i leczyć tę chorobę”.
Odpowiedzi
1. Jakie są objawy raka wątroby?
a) Żółtaczka (zażółcenie skóry)
b) Uczucie bardzo zmęczenia i osłabienia
c) Niezamierzona utrata masy ciała
d) Ból lub obrzęk brzucha
f) Czucie się i bycie chorym
h) Problemy z mową lub wzrokiem
j) Uczucie bardzo pełnego po jedzeniu
2. Jakie są objawy guza mózgu?
a) Problemy ze wzrokiem lub mową
d) Zmiany psychiczne lub behawioralne
e) Nudności lub wymioty
f) Trudności w połykaniu
g) Żółtaczka (zażółcenie skóry)
3. Jakie są objawy raka przełyku?
b) Utrata apetytu i utrata masy ciała
d) Utrzymująca się niestrawność lub zgaga
f) Żółtaczka (zażółcenie skóry)
g) Ból brzucha, klatki piersiowej lub pleców
i) Zmęczenie lub duszność
j) Problemy z mową lub wzrokiem
k) Trudności w połykaniu
4. Jakie są objawy raka piersi?
b) Utrata apetytu i utrata masy ciała
c) Pogrubiony obszar skóry na piersi, który jest inny w dotyku
d) Zmiany koloru skóry piersi
e) Sutek, który wygląda na spłaszczony lub zwrócony do wewnątrz
f) Żółtaczka (zażółcenie skóry)
g) Ból brzucha, klatki piersiowej lub pleców
i) Zmęczenie lub duszność
j) Problemy z mową lub wzrokiem
5. Jakie są objawy raka płuc?
a) Kaszel, który nie ustępuje
b) Problemy z mową lub wzrokiem
c) Utrata masy ciała i utrata apetytu
e) Ból w klatce piersiowej, który często nasila się przy głębokim oddychaniu, kaszlu lub śmiechu
g) Żółtaczka (zażółcenie skóry)
h) Uczucie zmęczenia lub osłabienia
6. Jakie są objawy raka żołądka?
b) Uczucie wzdęcia po jedzeniu
c) Żółtaczka (zażółcenie skóry)
d) Bardzo szybkie uczucie sytości podczas jedzenia
e) Problemy z mową lub wzrokiem
j) Trudności w połykaniu
7. Jakie są objawy raka trzustki?
b) Ból w okolicy pleców lub brzucha
c) Ból w klatce piersiowej, który często nasila się przy głębokim oddychaniu, kaszlu lub śmiechu
d) Żółtaczka (zażółcenie skóry)
e) Nieoczekiwana utrata masy ciała
8. Jakie są objawy raka jelita grubego?
a) Zmiana nawyków jelitowych
b) Utrata wagi bez prób
e) Krew w stolcu
f) Guz w odbycie lub odbytnicy
g) Osłabienie lub zmęczenie