Strona główna Biznes Niemiecki przemysł samochodowy i rząd reagują na unijne cła na pojazdy elektryczne,...

Niemiecki przemysł samochodowy i rząd reagują na unijne cła na pojazdy elektryczne, ponieważ BMW musi zapłacić 21% cła – Euractiv

55
0


Niemieckie stowarzyszenie przemysłu samochodowego VDA oraz ministrowie wyższego szczebla skrytykowali ogłoszone dziś (12 czerwca) wstępne cła UE na samochody elektryczne produkowane w Chinach, które dotkną także europejskie firmy produkujące w Chinach, takie jak BMW i Dacia.

Komisja Europejska ogłosił wstępne cła na importowane chińskie samochody elektryczne, zwane „cłami wyrównawczymi”, które będą wynosić od 17% do 38%. Było to odpowiedzią na chińskie dotacje dla łańcucha dostaw pojazdów elektrycznych, które według Komisji zniekształcają ceny pojazdów elektrycznych (EV) produkowanych w Chinach.

VDA, reprezentująca producentów samochodów takich jak Volkswagen, BMW i Daimler, ostro skrytykowała tę decyzję, a jej prezes Hildegarda Müller ostrzegła, że ​​jest to kolejny krok od globalnej współpracy”.

„Środek ten jeszcze bardziej zwiększa ryzyko globalnego konfliktu handlowego” – dodała.

Dotkną także europejskich producentów samochodów produkujących pojazdy elektryczne w Chinach, z których największą grupę stanowią Dacia i BMW, na które zostanie nałożone 21% cło importowe.

To nawet więcej niż chiński producent samochodów BYD, dla którego zastosowano niższą stawkę celną w wysokości 17,4% w związku z udziałem w Dochodzenie prowadzone przez Komisję i przedstawił dowody na to, że skorzystał z mniejszego wsparcia ze strony państwa.

Amerykański producent samochodów Tesla również będzie musiał zapłacić 21% cła na swoje modele produkowane w Chinach, ale złożył wniosek o obniżoną stawkę, podczas gdy inni producenci samochodów jeszcze tego nie zrobili.

Do wszystkich nowych ceł doliczane jest 10% cło, które UE już stosuje na importowane pojazdy elektryczne.

Europejskie stowarzyszenie producentów samochodów ACEA, którego członkowie mają bardziej zróżnicowane interesy, stwierdziło jedynie, że „przyjąć do wiadomości” decyzję.

Niemiecki rząd nalega na negocjacje

Niemiecki minister transportu Volker Wissing (FDP/Renew) szybko to zrobił napisz na X To „karne cła Komisji Europejskiej wpływają na niemieckie firmy i ich najlepsze produkty”.

„Pojazdy muszą stać się tańsze dzięki większej konkurencji, otwartym rynkom i znacznie lepszym warunkom biznesowym w UE, a nie poprzez wojny handlowe i podział rynku” – napisał.

Podobne wypowiedzi wydał minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni), który powiedział niemieckim mediom, że „cła są zawsze jedynie ostatecznością jako środek polityczny i często są najgorszą opcją”. .

„Kluczowe jest, aby rozmowy rozpoczęły się teraz” – stwierdził, wzywając do negocjacji UE-Chiny.

Chiny musiały zająć się zmianami klimatycznymi

Niemieckie firmy również obawiają się potencjalnego odwetu ze strony Chin, a Volker Treier z Izby Gospodarczej DIHK ostrzegł, że „cła ogłoszone przez Komisję na samochody elektryczne z Chin nie pozostaną bez konsekwencji dla niemieckiej gospodarki silnie zorientowanej na eksport”.

Strach dodatkowo podsyciła reakcja chińskiego Ministerstwa Handlu, które oświadczyło, że jest gotowe „podjąć wszelkie niezbędne środki” w obronie interesów swoich producentów.

Müller z VDA wezwał UE i Chiny do rozwiązania problemu w drodze negocjacji, dodając, że „do Chin również należy zwrócenie się do Europy z konstruktywnymi propozycjami oraz konsekwentne i szybkie zaprzestanie zachowań zakłócających konkurencję, aby uniknąć eskalacji konfliktów handlowych”. .

„Potrzebujemy Chin, aby rozwiązać globalne problemy”, w tym zmiany klimatyczne, powiedział Müller. „Konflikt handlowy również zagroziłby tej transformacji”.

Jej krytyki dotyczącej ceł nie podzieliła europejska organizacja pozarządowa Transport & Environment (T&E), która z radością przyjęła te taryfy.

„Zielony Ład UE wiązał się z obietnicą wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, a nie jest to możliwe, jeśli wszystkie nasze pojazdy elektryczne będą importowane” – stwierdziła w oświadczeniu ekspertka organizacji ds. pojazdów elektrycznych Julia Poliscanova.

[Edited by Donagh Cagney/Zoran Radosavljevic]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy