Podczas gdy decydenci UE wzmagają wysiłki, aby przekonać Europejczyków, aby inwestowali więcej swoich oszczędności w aktywa europejskie niż za granicą, niemiecki minister finansów Christian Lindner powiedział we wtorek (24 września), że obywatelom dobrze byłoby inwestować na całym świecie.
Wpisując się w debatę, która może stać się potencjalną przeszkodą dla kluczowych planów UE dotyczących utworzenia „unii oszczędności i inwestycji” – tj. unii rynków kapitałowych (CMU) o zmienionej nazwie – Lindner podwoił swój sceptycyzm co do powiązania planów unii rynków kapitałowych z unią rynków kapitałowych wyraźne preferencje inwestycyjne UE.
„ Znajomość finansów oznacza, że jeśli inwestujesz na rynkach kapitałowych, sensowne jest robienie tego w sposób globalnie zdywersyfikowany, w różnych klasach aktywów i różnych obszarach walutowych” – stwierdził Lindner, prezentując wyniki badania OECD raport na zlecenie jego ministerstwa w sprawie wzmocnienia świadomości finansowej obywateli Niemiec.
Zapytany przez Euractiv, czy takie stanowisko jest sprzeczne z celem UE, jakim jest mobilizacja większej liczby prywatnych inwestycji w kierunku Europy, Lindner powiedział, że „nierozsądnie byłoby wkładać wszystkie jaja do jednego koszyka”.
Gdyby jednak więcej osób inwestowało więcej swoich oszczędności na rynkach kapitałowych, zamiast trzymać je na rachunkach bankowych, „znaczna część tego kapitału zostałaby w naturalny sposób zainwestowana w Niemczech lub w Europie” – dodał Lindner, przypisując to „domowemu inwestorzy byliby stronniczni.
Lindner twierdził również, że odegrał kluczową rolę we włączeniu celu wiedzy finansowej do programu UE na rzecz unii rynków kapitałowych: „Wynika to również wyraźnie z naszego [German] wysiłków w Europie” – powiedział.
Produkty detaliczne stronniczości UE
Po ponad dziesięciu latach niepewnych postępów w zakresie unii rynków kapitałowych ramy te powróciły niedawno do programu UE jako preferowana droga wspierania przepływów inwestycji na rynkach finansowych i pobudzenia inwestycji w transformację ekologiczną i cyfrową.
Zwrot ten odzwierciedla również przewidywany malejący udział inwestycji publicznych w miarę zbliżania się przez blok programu finansowania odbudowy i odporności po pandemii (RRF).
Mianując Marię Luís Albuquerque na kolejną komisarz ds. usług finansowych oraz unii oszczędnościowo-inwestycyjnej, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zlecił jej to zadanie z opracowaniem europejskiej strategii „w zakresie wiedzy finansowej” i „wykorzystaniem ogromnego bogactwa prywatnych oszczędności do wsparcia naszych szerszych celów”.
W ramach wysiłków UE mających na celu ukierunkowanie inwestycji obywateli na europejską gospodarkę realną Albuquerque będzie również odpowiedzialne za zaprojektowanie detalicznego produktu inwestycyjnego zaproponowanego przez byłego premiera Włoch Enrico Lettę, który miałby wykorzystywać pieniądze obywateli do inwestowania głównie w Europie.
W swoim raporcie na temat stanu jednolitego rynku Letta podkreślił, że na całym kontynencie w depozytach i walucie przechowywanych jest 33 biliony euro prywatnych oszczędności, z czego „około 300 miliardów euro [was] inwestowane co roku na rynki zagraniczne, przede wszystkim w aktywa amerykańskie” – za co von der Leyen obwinia europejski rynek kapitałowy za „zbyt rozdrobniony”, jak stwierdziła w swoim przemówienie dotyczące reelekcji w lipcu dodając „tę potrzebę[ed] zmienić.”
Komisja ma jednak nadzieję zachęcać do produktów detalicznych o charakterze unijnym za pomocą zachęt podatkowych vis-a-vis innych produktów inwestycyjnych Lindner podkreślił w sierpniu, że „w żadnym wypadku” „nie opowiadałby się za skupieniem się na rynku krajowym wyłącznie na naszym rynku”.
[Edited by Anna Brunetti/Martina Monti]