Strona główna Biznes Niemiecka CSU ostrzega przed cięciami funduszy spójności przed wizytą Lindnera i szczytem...

Niemiecka CSU ostrzega przed cięciami funduszy spójności przed wizytą Lindnera i szczytem szefów finansów UE – Euractiv

70
0


Przed dyskusją na temat przyszłości polityki spójności z niemieckim ministrem finansów Christianem Lindnerem (FDP/Renew) w Brukseli w poniedziałek (15 lipca) centroprawicowa bawarska partia CSU (EPP) przestrzegła przed centralizacją funduszy – jak uważa Komisji Europejskiej – lub ich wycinanie – zgodnie z życzeniem Berlina.

Ostrzeżenia CSU pojawiły się w odpowiednim momencie, ponieważ ministrowie finansów bloku przyjechali w poniedziałek do Brukseli na dwudniowe dyskusje na temat drażliwych kwestii budżetowych – w tym utrzymujących się pytań dotyczących funduszy naprawczych po pandemii oraz koordynacji polityki fiskalnej i gospodarczej wśród 27 państw członkowskich.

Zaraz po popołudniowej pierwszej rundzie rozmów ministrów strefy euro Lindner uda się na wydarzenie, podczas którego szefowie Komisji ds. polityki spójności i budżetu bloku – Elisa Ferreira i Johannes Hahn – przedstawią raport na temat „przyszłości polityki spójności na lata 2028–2034 z perspektywy polityki fiskalnej”.

Debata na temat przyszłości polityki spójności zaognia się, ponieważ obecni beneficjenci – w tym bogate regiony przemysłowe, takie jak Bawaria i Badenia-Wirtembergia (które będą gospodarzami wydarzenia w swoim biurze w Brukseli) – obawiają się utraty środków w obliczu powszechnych wezwań do reform.

„Sygnał, zwłaszcza po wyborach europejskich, musi brzmieć: My w UE nie pozostawiamy nikogo w tyle – żadnej wioski, żadnego miasta, żadnego regionu” – powiedział Christian Doleschal, poseł do Parlamentu Europejskiego z bawarskiej partii CSU (EPP), rządzącej regionalnie CSU (EPP). komunikat z piątku (12 lipca).

„W tym kontekście niezwykle niepokojące wydaje mi się to, że Komisja Europejska najwyraźniej rozważa centralizację polityki spójności, a tym samym osłabienie perspektywy regionalnej” – dodał.

Polityka spójności, która obejmuje fundusz rozwoju regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny (EFS) i bardziej ukierunkowane wsparcie dla najbiedniejszych regionów UE, stanowi około jednej trzeciej całkowitego budżetu UE, co stanowi kwotę 392 miliardów euro w bieżących siedmiu -roczny budżet na lata 2021-2027.

Plany Komisji dotyczące „centralizacji” polityki spójności – tj. ograniczenia zaangażowania samorządów regionalnych zgodnie z planem Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności na okres po Covid-19 (RRF) – wywołały w szczególności ostrą krytykę ze strony Komitetu Regionów UE ( KR), który reprezentuje władze lokalne.

Przewodniczący KR-u Vasco Alves Cordeiro ostrzegł w czerwcu w wywiadzie dla Euractiv, że takie posunięcie „zabije politykę spójności i ostatecznie […] projekt europejski”.

Doleschal przestrzegł także przed „cięciami w finansowaniu” UE, wspieranymi przez Berlin, ponieważ niektórzy obawiają się, że decydenci mogą opowiadać się za zmianą priorytetów wydatków na kolejny okres budżetowy – takich jak obronność i konkurencyjność – ze szkodą dla tzw. „funduszy strukturalnych”. blok skupia się na polityce rolnej i spójności.

Choć ta sama komisarz Ferreira przestrzegła w czerwcu, że żaden nowy priorytet wydatków UE nie powinien powodować cięć w budżecie spójności, wzrosło poparcie dla ponownej oceny efektywności wydatków z budżetu UE.

Ten sam niemiecki minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) ostrzegł na początku tego miesiąca (3 lipca), że środki na rzecz spójności staną się „ograniczone”.

Zapytany na konferencji prasowej, czy fundusze spójności powinny nadal być wypłacane bogatym regionom, takim jak Bawaria, Habeck powiedział: „Jeśli chodzi o wyrównywanie warunków życia, warto zadać sobie pytanie, czy środki finansowe są zawsze wydawane wystarczająco mądrze, jeśli warunki życia są już wyrównane ”.

Wsparcie finansowe powinno stać się „dokładniejsze i bardziej ukierunkowane” – dodał.

Zaprzestanie wspierania bogatych regionów za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) – dwóch największych elementów polityki spójności – to jedno z kluczowych zaleceń berlińskiego zespołu doradców Jacques’a Delorsa Centrum w niedawny raport na temat polityki spójności.

[Edited by Anna Brunetti/Alice Taylor]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy