Niemcy przekażą 902 mln euro szwedzkiemu producentowi akumulatorów Northvolt, as jako pierwszy kraj skorzystał z nowego programu Komisji Europejskiej „dopasowywania” dotacji, który pozwala krajom UE przeciwstawiać się zagranicznym subsydiom własną ofertą.
W lutym 2023 r. Komisja Europejska ujawniła nowe tymczasowe środki mające złagodzić rygorystyczne zasady dotyczące dotacji krajowych („pomoc państwa”), umożliwiając krajom dopasowywanie ofert krajów trzecich, jeśli w przeciwnym razie skutkowałoby to wyciągnięciem produkcji z Europy.
W poniedziałek (8 stycznia) Komisja ogłosiła, że po raz pierwszy zastosowano tę nową opcję, zatwierdzając dotacje dla szwedzkiego producenta akumulatorów Northvolt na budowę zakładu produkcyjnego w Heide w Niemczech.
„Pomoc dopasowująca to nowa funkcja, z której korzystamy” – powiedziała dziennikarzom szefowa UE ds. konkurencji Margrethe Vestager.
„Zawarliśmy to w tymczasowych ramach kryzysu i okresu przejściowego, aby mieć pewność, że jeśli przedsiębiorstwom zostanie zaoferowana pomoc w innych jurysdykcjach, to jeśli państwo członkowskie wyrazi chęć, będzie mogło dopasować tę pomoc, aby inwestycja mogła zostać zrealizowana w Europie ,” ona dodała.
Uważa się, że akumulatory do pojazdów elektrycznych mają strategiczne znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych UE, które obejmują de facto zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikiem Diesla i benzyną od 2035 roku.
Decyzja „toruje drogę do silnej europejskiej produkcji akumulatorów” – stwierdziła Vestager.
Jak dotąd produkcja akumulatorów jest zdominowana przez Chiny i choć oczekuje się, że w nadchodzących latach produkcja baterii znacznie wzrośnie, Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozy Europa zyska jedynie niewielki udział w nowej produkcji.
Firma nazwała tę decyzję „nie tylko pionierską dla planów Northvolt dotyczącą lokalizacji w Heide, ale dla całego europejskiego przemysłu ogniw akumulatorowych”. Rzecznik firmy dodał jednak, że niektóre pozwolenia na budowę wydane przez gminę nadal nie zostały wydane.
Niemcy chwalą decyzję
Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni), który stwierdził, że w chwili ogłoszenia ogłoszenia znalazł się w Brukseli „przez przypadek”, nazwał je „ważnym ogłoszeniem także dla Niemiec”.
Zakład produkcyjny będzie zlokalizowany w Heide, w Szlezwiku-Holsztynie, rodzinnym kraju Habecka w północnych Niemczech.
„Jeśli znacie ten kraj, Dithmarschen nie jest jak dotąd znany z produkcji akumulatorów, ale jest znany z energii odnawialnej” – powiedział Habeck, odnosząc się do dużej produkcji energii wiatrowej w pobliżu wybrzeża Morza Północnego.
Zgodnie z przepisami UE uzgodnionymi w zeszłym roku baterie sprzedawane na jednolitym rynku muszą spełniać kryteria ekologicznej produkcji, w tym deklarować ilość emisji dwutlenku węgla wydatkowanej podczas produkcji.
Co najważniejsze, region uznawany jest także za stosunkowo słaby gospodarczo, co jest warunkiem koniecznym skorzystania z unijnych zasad równoważenia dotacji.
Nadawca Northvolt rozważał wcześniej budowę swojego zakładu produkcyjnego w amerykańskim stanie Nebraska zamiast w Niemczech, gdzie otrzymałby dotacje w wysokości 850 mln euro ARD zgłoszono w zeszłym roku.
Otrzymanie oferty za granicą to kolejny warunek wstępny otrzymania dotacji państwowych przekraczających zwykle rygorystyczne limity, co spotkało się z krytyką, ponieważ polega na tym, że przedsiębiorstwa rywalizują między sobą o najwyższe dotacje, a także wiąże się z dodatkowym obciążeniem biurokratycznym w celu udowodnienia, że mogliby osiągnąć porozumienie gdzie indziej .
Na mocy umowy zatwierdzonej obecnie przez UE szwedzka firma otrzyma 700 mln euro w formie dotacji bezpośredniej oraz gwarancję państwową w wysokości 202 mln euro. Z dotacji bezpośrednich 564 mln euro zapewnia rząd federalny, a resztę region Szlezwik-Holsztyn, dpa zgłoszone.
„Nowy system” dla innych krajów
Zapytany o obawy, że złagodzone zasady pomocy państwa przyniosą korzyści głównie bogatym krajom, takim jak Niemcy, podczas gdy inne kraje nie będą mogły sobie pozwolić na zapłacenie podobnych sum, Habeck stwierdził, że „europejska solidarność oznacza również, że ci, którzy mogą inwestować, którzy mogą być częścią odnowionego silną gospodarkę, nie są traktowane z nieufnością”.
Niemniej jednak wezwał do „nowych systemów, nowej solidarności europejskiej”, aby „mniejsze kraje lub kraje ze słabszą gospodarką lub mniejszą siłą ognia, a może wyższym poziomem zadłużenia, przez co nie stać ich na tak dużo pieniędzy, również miały ich szanse”.
Propozycja „Europejskiego Funduszu Suwerenności”, którą Komisja zaproponowała w celu zrównoważenia nierównych dotacji krajowych, został skutecznie zablokowany w zeszłym roku niechęcią Niemiec do zaciągania dodatkowego zadłużenia na poziomie UE czy wpłacania wyższych składek krajowych do budżetu UE.
Vestager stwierdziła, że obawy zostały potraktowane „bardzo poważnie”, podkreślając znaczenie jednolitego rynku UE.
Komisja wkrótce przedstawi nowe dane liczbowe dotyczące kwoty pomocy państwa wypłaconej przez różne państwa członkowskie w ramach złagodzonych unijnych zasad pomocy państwa, ale „widzimy, że inne państwa członkowskie również posiadają znaczne programy pomocy państwa i rzeczywiście wypłacają część tego w w ujęciu względnym są porównywalne z tym, co robią Niemcy” – stwierdziła.
Oprócz dopuszczenia nowego programu „dopasowywania”, ogłoszenie z 2023 r. przedłużyło także zasady pomocy państwa, które zostały wcześniej złagodzone, aby pomóc m.in. przedsiębiorstwom borykającym się z wysokimi cenami energii.
W poniedziałek Komisja zatwierdziła także francuski program dotacji w wysokości 2,9 miliarda euro na ulgi podatkowe na produkcję komponentów wykorzystujących energię odnawialną.
[Edited by Sean Goulding Carroll / Zoran Radosavljevic]