Strona główna zdrowie Nielegalny chiński imigrant „naraził setki osób w Luizjanie na rzadki szczep gruźlicy”,...

Nielegalny chiński imigrant „naraził setki osób w Luizjanie na rzadki szczep gruźlicy”, gdy stan pozywa DHS i Mayorkas

29
0


Luizjana pozywa czołowych amerykańskich urzędników bezpieczeństwa po tym, jak chiński imigrant wjechał do tego stanu nielegalnie i mógł narazić setki osób na śmiertelny szczep gruźlicy.

The proces sądowy wyraźnie wymienia Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkasa i twierdzi, że „poprzez swoje oficjalne obowiązki” jako sekretarza bezpieczeństwa rzekomo pozwolił choremu zatrzymanemu na przejazd przez obiekty imigracyjne i celne (ICE).

W pozwie stwierdzono, że Luizjana znajduje się w „sytuacji nadzwyczajnej”, ponieważ obywatel Chin cierpi na „rzadką, agresywną i lekooporną postać gruźlicy, która wiąże się z dużą śmiertelnością”.

Stan podał, że migrant podróżował z ośrodków w Luizjanie w Monroe, Basile i Lafayette, narażając się na ponad 200 zatrzymanych i „niezliczoną liczbę osób niezatrzymanych”.

Stan Luizjana pozywa Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA Alejandro Mayorkasa (na zdjęciu) za rzekome niewłaściwe zorganizowanie transportu chińskiego migranta zakażonego rzadką postacią gruźlicy

Stan Luizjana pozywa Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA Alejandro Mayorkasa (na zdjęciu) za rzekome niewłaściwe zorganizowanie transportu chińskiego migranta zakażonego rzadką postacią gruźlicy

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Imigracji i Egzekwowania Celnego Stanów Zjednoczonych oraz ośrodki przetrzymywania są również wymienieni jako oskarżeni w pozwie.

Biuro prokuratora generalnego Luizjany Liz Murrill żąda, aby ICE przebadał zatrzymanych przed opuszczeniem ośrodków detencyjnych, aby zapobiec szerszemu rozprzestrzenianiu się gruźlicy.

Lokalny outlet WDSU poinformował, że według źródeł ICE odmawia zastosowania się do tego, co wywołało pozew.

Teraz sędzia federalny wydał tymczasowy zakaz zbliżania się, aby zatrzymać obywatela Chin w areszcie do czasu, gdy państwo pracuje nad rozwiązaniem sytuacji.

Sprawa przeciwko Mayorkasowi toczy się przed sądem federalnym.

Gubernator Luizjany Jeff Landry powiedział na konferencji prasowej: „W tej chwili nic nie wskazuje na to, że społeczeństwo jest w jakimkolwiek niebezpieczeństwie”.

W pozwie, w którym ukryto wiele danych osobowych chińskiego migranta, stwierdzono, że udał się on ze swojego domu do Meksyku, gdzie nielegalnie przekroczył granicę USA. Migranta zatrzymano w Kalifornii w lipcu 2024 r.

Następnie funkcjonariusze przewieźli migranta samolotem wraz ze 100 innymi zatrzymanymi do Aleksandrii w Luizjanie, gdzie wraz z 40 innymi osobami wsiedli do autobusu i zabrali do ośrodka więziennego Richwood w Monroe.

W pozwie stwierdzono, że część z tych 40 osób została deportowana, przeniesiona lub zwolniona.

Po przybyciu do Richwood obywatela Chin przebadano na gruźlicę, a trzy dni później wyniki „stwierdzono jako wysoce pozytywne”.

Służby zdrowia uważają gruźlicę (TB) za poważną chorobę. Jest to infekcja płuc, która pojawia się, gdy osoba wdycha bakterię Mycobacterium tuberculosis.

Może również zainfekować mózg, nerki i kręgosłup.

Bakterie wywołujące gruźlicę przenoszą się z człowieka na człowieka poprzez maleńkie kropelki w powietrzu uwalniane podczas kaszlu i kichania.

Kiedyś była to jedna z najbardziej śmiercionośnych chorób na świecie, a jej najwcześniejsze znane przypadki pojawiły się na początku pisanej historii ludzkości.

Jednak w obszarach świata, w których można szczepić, badać przesiewowo, wcześnie diagnozować i leczyć infekcję, skuteczność leczenia może sięgać blisko 90 procent.

Jednakże gruźlica rozwija się powoli i może zostać wykryta dopiero po 8–10 tygodniach od ekspozycji, co powoduje jej nieświadome rozprzestrzenianie się. Trudno jest ją wykryć we wczesnych stadiach, ale objawy obejmują uporczywy kaszel, odkrztuszanie krwi, nocne poty, utratę wagi i gorączkę.

W tym przypadku migrant rzekomo ma gruźlicę „lekooporną”, czyli bakterie gruźlicy oporne na co najmniej jeden z najskuteczniejszych leków i schematów leczenia przeciwgruźliczych.

Według NIHw zeszłym roku w USA odnotowano 9615 przypadków gruźlicy, co oznacza wzrost o 16% w porównaniu z 2022 r. i ośmioprocentowy wzrost w porównaniu z liczbą przed pandemią w 2019 r.

Ogółem wskaźnik gruźlicy wzrósł o 15 procent, z 2,5 przypadków na 100 000 osób w 2022 r. do 2,9 przypadków na 100 000 osób w 2023 r.

Odrębny raport z NIH umieścił Chiny na liście 30 krajów o wysokim wskaźniku zachorowań na gruźlicę na świecie. Wskaźnik zachorowalności na gruźlicę spadł o 43,1% od 1990 r. (130 przypadków na 100 000 osób) do 2010 r. (74 przypadki na 100 000 osób).

W 2019 r. w Chinach odnotowano około 833 000 nowych przypadków gruźlicy, a wskaźnik zapadalności na gruźlicę wyniósł 58 przypadków na 100 000 osób.

Ponadto w Chinach jest najwięcej na świecie utajonych zakażeń gruźlicą (przypadków, w których dana osoba jest zakażona bakterią, ale nie choruje na tę chorobę), przy około 350 milionach zakażeń, w przypadku których istnieje ryzyko przekształcenia się w aktywne przypadki gruźlicy.



Link źródłowy