Strona główna Biznes Nie zrzucaj rachunku za klimat i przemysł na konsumentów – Euractiv

Nie zrzucaj rachunku za klimat i przemysł na konsumentów – Euractiv

68
0


Wpływowy brukselski zespół doradców Bruegel wysłał „notatkę” do kandydatki na przewodniczącą Komisji Ursuli von der Leyen, ostrzegając ją przed nadmiernym obciążeniem konsumentów podczas jej prawdopodobnej drugiej kadencji.

Niewiele ośrodków doradczo-ekonomicznych cieszy się takim zainteresowaniem decydentów jak Bruegel – jeden z najdłużej działających niepowiązanych ośrodków badawczych z siedzibą w Brukseli; poglądy, które podziela grupa, zwykle przedostają się do polityki UE.

Zespół doradców wysłał „Notatka prezydenta” – autorstwa dyrektora Jeromina Zettelmeyera oraz starszych stypendystów Marii Demertzis i André Sapira – do von der Leyen w czwartek 4 lipca, przedstawiając swoje pomysły dotyczące zadań stojących przed nią w nadchodzącej kadencji.

„Najlepszym sposobem zrozumienia tego są kompromisy” – powiedział Euractiv Demertzis, także profesor polityki gospodarczej w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim.

Pierwszym kompromisem, przed którym stanie Komisja, będzie zapotrzebowanie na pieniądze: ponowne uzbrojenie, ochrona klimatu, infrastruktura cyfrowa i odbudowa Ukrainy.

„Jednak przestrzeń fiskalna jest ograniczona, a pozyskiwanie zasobów własnych lub wyrażanie zgody na nowe pożyczki UE będzie trudne i spowoduje podziały” – zauważają eksperci.

Drugi kompromis dotyczy konieczności przyspieszenia dekarbonizacji w czasie, gdy narasta sprzeciw wobec tego, co jest postrzegane jako zbyt wszechobecne regulacje.

„Wiemy, że dekarbonizacja prawdopodobnie utrudni wzrost, przynajmniej na krótką metę”, powiedział Demertzis, „ale i tak musimy to zrobić”.

Mówiąc dokładniej, eksperci ostrzegają w swojej notatce, że „wyższe i szersze ceny emisji dwutlenku węgla jeszcze bardziej nadwyrężą spójność społeczną i polaryzację fanów wokół działań klimatycznych” – mając na uwadze unijny system handlu uprawnieniami do emisji 2 (ETS2), nowa unijna cena emisji dwutlenku węgla za ogrzewanie i prowadzenia pojazdów, które zaczną uderzać w europejskich konsumentów w 2027 r.

Po trzecie, oczekują, że polityka przemysłowa będzie odgrywać coraz większą rolę, co ich zdaniem jest wymagane ze względu na potrzebę bezpieczeństwa gospodarczego i przyspieszonej zielonej transformacji – może jednak zaszkodzić wzrostowi i zdenerwować międzynarodowych partnerów handlowych.

To znowu może spaść na barki konsumentów, stwierdził Demertzis. „Jeśli będziemy postępować zgodnie z polityką przemysłową, konsument zapłaci wyższą cenę niż normalnie” – stwierdziła – „ponieważ polityka przemysłowa oznacza, że ​​omijamy to, co jest konkurencyjne w gospodarce”.

Dobrym przykładem mogą być nowo nałożone cła na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach, co napawa optymizmem scenariusz nie spowoduje tak znacznego wzrostu cen konsumpcyjnychale w najgorszym przypadku może spowodować, że zielone technologie będą droższe i ograniczą wybór dla konsumentów.

„Co więcej, opodatkowamy również konsumenta, bo jak można to wszystko zapłacić bez pieniędzy z podatków?” ona dodała.

Choć cele polityki – obronność, ochrona klimatu i przyszłość przemysłu – mogą być drażliwe, jeszcze trudniejszym zadaniem dla von der Leyen będzie sprawiedliwy podział kosztów.

„UE nie może pozwolić, aby koszty spadły nieproporcjonalnie na niektóre segmenty społeczeństwa, szczególnie te słabsze” – stwierdził Demertzis.

Choć przyznaje, że „istnieje dobry powód, dla którego konsumenci muszą dostosować swoje zachowanie”, stypendysta Bruegla argumentował, że „ktoś [will need] usiąść przy stole i to narysować.

„Jeśli więc mamy zamiar wprowadzić ETS2, to co jeszcze zrobimy, co niekoniecznie spadnie na konsumenta?” zapytała.

To prowadzi nas z powrotem do kwestii, na jakie „zasoby własne” blok może liczyć.

„Identyfikacja wspólnych zasobów w celu połączenia wspólnych celów jest właściwym sposobem na osiągnięcie tego celu” – stwierdziła. Oznaczałoby to określenie, „jakie są strategiczne inwestycje dla Europy na najbliższe pięć lat i finansowanie ich na poziomie europejskim”.

Jej obawa polega na tym, że – pozostawione same sobie z celami – rządy krajowe mogłyby wdrażać politykę w sposób problematyczny dla biedniejszych gospodarstw domowych. Ale „jeśli połączymy wszystko w Europie, możemy to zrobić w znacznie bardziej sprawiedliwy sposób, ponieważ skierujemy sprawę dokładnie tam, gdzie powinna zmierzać”.

Chociaż nacisk na potrzebę ciągłych inwestycji UE w celu stawienia czoła nadchodzącym wyzwaniom gospodarczym odzwierciedla wezwania szerokiego grona zainteresowanych stron, zalecenie połączenia dodatkowych funduszy może spotkać się z ostrym sprzeciwem w czasie kadencji zdominowanej przez politykę centroprawicową.

W jakim kierunku pójdzie Komisja? Pierwszy sygnał może nadejść od byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, który ma przedstawić latem zalecenia polityczne, które mogłyby dokładnie przedstawić priorytety władzy wykonawczej UE w ciągu najbliższych pięciu lat.

Cotygodniowe podsumowanie wiadomości ekonomicznych

Niemiecka presja na wyniki handlu między UE a Chinami rośnie wraz z wprowadzeniem ceł Komisji. Nacisk ze strony Niemiec, aby ponownie rozważyć cła handlowe na samochody elektryczne produkowane w Chinach, nasili się w nadchodzących tygodniach, w miarę jak państwa członkowskie rozpoczną negocjowanie swojego oficjalnego stanowiska w tej sprawie po tym, jak w czwartek (4 lipca) Komisja potwierdziła, że ​​od piątku zaczynają obowiązywać cła tymczasowe . Oświadczenie oznacza początek drugiej fazy unijnej procedury „ochrony handlu”, która obejmuje negocjacje między państwami członkowskimi w celu ustalenia ostatecznego wyniku procesu legislacyjnego. Czytaj więcej.

Chiny wzywają UE do „spotkania się w połowie drogi” w sprawie sporu dotyczącego pojazdów elektrycznych. Ministerstwo handlu Chin wezwało Unię Europejską do „spotkania się w połowie drogi”, aby rozwiązać trwający spór handlowy dotyczący pojazdów elektrycznych (EV) po tym, jak Komisja Europejska potwierdziła w czwartek (4 lipca) wstępne stawki celne, co wywołało jeszcze ostrzejszą krytykę ze strony chińskich przedsiębiorstw. W oświadczeniu wydanym po tym, jak władza wykonawcza UE potwierdziła w czwartek tymczasowe cła, ministerstwo podkreśliło swój „zdecydowany sprzeciw” wobec tej decyzji i wezwało do „rozwiązania sporu w drodze dialogu i konsultacji”. Czytaj więcej.

Eksperci twierdzą, że zwycięstwo Partii Pracy raczej nie przywróci więzi gospodarczych sprzed brexitu. Zwycięstwo Partii Pracy w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii w czwartek (4 lipca) mogłoby zwiększyć poziom zaufania i zacieśnić więzi gospodarcze z UE – jest jednak mało prawdopodobne, aby przywrócić integrację sprzed brexitu, ponieważ rozbieżności w polityce pozostaną rzeczywistością w dłuższej perspektywie , eksperci mówią. Manifest partii zobowiązuje się do „poprawy stosunków handlowych i inwestycyjnych Wielkiej Brytanii z UE poprzez zniesienie niepotrzebnych barier w handlu”. Jednak podobnie jak Partia Konserwatywna, Partia Pracy kategorycznie wykluczyła ponowne wejście Wielkiej Brytanii do jednolitego rynku lub unii celnej oraz jakiekolwiek porozumienie, które umożliwiłoby obywatelom swobodne przemieszczanie się w UE. Czytaj więcej.

Centroprawicowa EPP chce obciąć raportowanie, które stanowi 70% wydatków UE na konkurencyjność. Większościowa grupa w Parlamencie Europejskim, EPP, chce, aby przyszła Komisja przekazała ponad dwie trzecie wydatków UE w celu zwiększenia konkurencyjności gospodarczej bloku, zgodnie z projektem planu prac zapoznanym przez Euractiv, który ma zostać przyjęty podczas konwencji grupy w Portugalii, która zakończyć dzisiaj. Projekt „5-punktowego planu dla silnej Europy” w dużej mierze pokrywa się z manifestem wyborczym centroprawicy do UE, ale bardziej szczegółowo określa niektóre z jej głównych żądań. Czytaj więcej.

W projekcie planu działania unijni socjaliści podwoją kwestię gwarancji socjalnych i wsparcia publicznego. Europejscy Socjaliści i Demokraci podwajają swoje wezwania do zapewnienia gwarancji socjalnych i solidnego wsparcia publicznego w celu stawienia czoła bieżącym wyzwaniom gospodarczym, proponując w swoim projekcie planu działania szereg dodatkowych strumieni dochodów w ramach zasobów finansowych bloku. Nadrzędne priorytety Grupy S&D w zakresie polityki gospodarczej ostro kontrastują z priorytetami centroprawicowej EPP. Grupa S&D położy duży nacisk na zagwarantowanie ciągłej roli finansowania publicznego na szczeblu UE w celu stawienia czoła bieżącym wyzwaniom gospodarczym. Czytaj więcej.

Szef handlu UE rozwiewa obawy przedsiębiorców przed wzmożonym protekcjonizmem gospodarczym. Rosnący nacisk Unii Europejskiej na bezpieczeństwo gospodarcze nie podważy zasadniczej otwartości europejskiej gospodarki, powiedział we wtorek (2 lipca) najwyższy urzędnik UE ds. handlu, aby uspokoić społeczność biznesową. W przemówieniu na wydarzeniu zorganizowanym przez grupę lobbystyczną BusinessEurope z siedzibą w Brukseli komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział, że niedawne wysiłki dyrektora UE mające na celu koordynację kontroli eksportu i usprawnienie kontroli przychodzących bezpośrednich inwestycji zagranicznych, wśród innych środków „ochronnych”, nie oznaczają, że Europa jest zmierza w stronę pełnego protekcjonizmu gospodarczego. Czytaj więcej.

UE odrzuca groźbę sondy w Pekinie i obstaje przy prawie dotyczącym subsydiów zagranicznych. Komisja Europejska odrzuciła zapowiedź Chin, że mogą wszcząć dochodzenie w sprawie rzekomego niewłaściwego wykorzystania przez dyrektora UE przepisów antysubsydyjnych, twierdząc, że ramy te w pełni przestrzegają zasad poufności handlowej. Rzeczniczka Komisji ds. konkurencji Lea Zuber powiedziała w poniedziałek (1 lipca) portalowi Euractiv, że UE będzie w dalszym ciągu „w pełni wykorzystywać” swoje mechanizmy prawne i dochodzeniowe, aby zapewnić, że przedsiębiorstwa spoza Europy nie będą nieuczciwie korzystać z dotacji państwowych. Czytaj więcej.

Eksperci twierdzą, że przemysł nie może polegać na ujemnych emisjach w kontekście celu klimatycznego na rok 2039. Przemysł nie powinien polegać na ujemnych emisjach, aby zrekompensować wygaśnięcie nowych uprawnień w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) od 2039 r., powiedział Euractiv Felix Matthes z niemieckiego Instytutu Öko. „Będą to bardzo małe kwoty” – stwierdził, wskazując, że „od 2039 r. nie będzie już możliwe prowadzenie konwencjonalnej huty stali ani elektrowni opalanej paliwami kopalnymi, nawet jeśli w systemie ETS uwzględnione zostaną ujemne emisje. Komisja Europejska będzie musiała przedstawić możliwości włączenia emisji ujemnych do systemu ETS do 2026 r. Czytaj więcej.

[Edited by Anna Brunetti/Rajnish Singh]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy