Społecznie sprawiedliwa zielona transformacja powinna w dużym stopniu opierać się na innowacjach technologicznych, powiedział we wtorek (5 grudnia) amerykański potentat technologiczny i filantrop Bill Gates na konferencji wysokiego szczebla „Wzrost i klimat” w Paryżu.
„Sposób na pogodzenie faktu, że klimat jest niezwykle ważny i niechęci ludzi do ponoszenia bardzo wysokich kosztów [is through] innowacji” – powiedział Gates.
W rozmowie z francuskim ministrem gospodarki Bruno Le Maire powiedział, że innowacje leżą u podstaw walki ze zmianami klimatycznymi, zarówno jeśli chodzi o zachęcanie obywateli do zielonej transformacji, jak i tworzenie nowych rynków technologii, które ostatecznie obniżają „ekologiczną premię”, tak aby nowe, zielone rozwiązania stają się opłacalne ekonomicznie.
„Prawie każda forma [CO2] emisji, z żywności, przez przemysł, po samoloty, [can be improved through] technologie globalne”, których rozwój pochodzi głównie z Zachodu – powiedział.
Dlatego też bogate kraje muszą pomagać w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań i dzielić się najlepszymi praktykami z wschodzącymi odpowiednikami, ponieważ świat dąży do zerowej emisji netto i utrzymania poziomu temperatur poniżej 1,5 stopnia Celsjusza, dodał współzałożyciel Microsoftu.
Konferencja w Paryżu „Wzrost i klimat”, podczas której zastanawiano się, w jaki sposób wzrost gospodarczy i klimat mogą ze sobą współdziałać, skupiała się na innowacjach.
Le Maire, który twierdzi, że w równym stopniu odrzuca zarówno „zaprzeczanie zmianom klimatycznym”, jak i „katastrofizm” i nie chce mieć nic wspólnego z „dewzrostem”, przedstawił innowacyjne rozwiązania jako jedyny sposób zapewnienia „nowego wzrostu”, który mógłby umożliwić wzrost gospodarczy i ogólną redukcję emisji CO2.
„Zmiana klimatu może być ogromną szansą” – powiedział Le Maire w rozmowie z Gatesem. „Nie mamy innych możliwości, jak tylko wprowadzić więcej innowacji do naszych gospodarek. Ta innowacja może zapewnić większą produktywność i większy dobrobyt wszystkim obywatelom”.
Możliwości finansowania
W tym sensie finansowanie publiczne ma na celu „przyciągnięcie finansowania prywatnego” – dodał Le Maire. „Nigdy nie powinieneś w to wierzyć [the French Treasury] wyda od 60 do 70 miliardów euro ze środków publicznych na finansowanie walki ze zmianami klimatycznymi”.
Należy tu wspomnieć o nowej fundacji Gatesa Breakthrough Energy Foundation, która zapewnia finansowanie filantropijne obiecującym projektom, ale obarczonym tak wysokim ryzykiem, że tylko kapitał wysokiego ryzyka może naprawdę zaryzykować, podczas gdy finansowanie publiczne jest często uważane za zbyt konserwatywne.
Według danych UE UE wydaje średnio 2,2% PKB na publiczne i prywatne inwestycje w badania i rozwój (B+R). Dane OECD z 2021 r. Dla porównania w Chinach odsetek ten wynosi 2,4% i blednie w porównaniu z 3,5% w USA.
Duże rozbieżności występują także pomiędzy państwami członkowskimi UE. Podczas gdy inwestycje w badania i rozwój w Niemczech wynoszą 3,1%, spadają one do 2,2% we Francji i 1,4% we Włoszech czy w Polsce.
Innowacje energetyczne
Jeśli innowacje w odpowiedzi na zmiany klimatyczne muszą być rozwijane na szczeblu globalnym, stwierdził technologiczny gigant, oznacza to jeszcze jedną rzecz: ponowne przemyślenie sposobu, w jaki świat produkuje energię.
W tym sensie francuska infrastruktura nuklearna „jest naprawdę dobra” – wyjaśnił Gates, ale „możemy zrobić o wiele lepiej kosztem energii jądrowej” oraz wprowadzić innowacyjne sposoby usprawnienia produkcji zarówno w przypadku istniejącej, jak i nowej infrastruktury.
Według Gatesa takie nowe postępy, szczególnie w postaci nowej generacji małych reaktorów modułowych (SMR), mogą w dalszym ciągu pomóc w rozwoju czystej i taniej energii w krajach wschodzących, zamiast przechodzić przez początkowe etapy zależne od węgla, które zanieczyszczają środowisko.
Powinno to towarzyszyć także rozwojowi odnawialnych źródeł energii.
„To nie tylko energia nuklearna” – potwierdził Gates, a jego pogląd podzielał Le Maire, który ma nadzieję na wzmocnienie trypsyny w przemyśle nuklearnym, odnawialnym i ekologicznym, co staje się coraz bardziej powszechnym refrenem we Francji, która zobowiązała się wraz z wieloma innymi krajami , aby w latach 2020–2050 trzykrotnie zwiększyć możliwości produkcji energii jądrowej.
[Edited by Zoran Radosavljevic]