Strona główna Biznes Nie ma czasu na stagnację, Europa potrzebuje teraz inwestycji kapitałowych, twierdzi Invest...

Nie ma czasu na stagnację, Europa potrzebuje teraz inwestycji kapitałowych, twierdzi Invest Europe – Euractiv

46
0


Skalowalność dla europejskich innowatorów wymaga kapitału prywatnego, a zmiany klimatyczne i cyfryzacja wymagają tego kapitału szybko. Europa potrzebuje większej liczby lepszych inwestycji w kluczowych sektorach, aby zapewnić jej miejsce w świecie, twierdzi Invest Europe.

Wezwanie Invest Europe do działania powtarza premier Włoch Enrico Letta w swoim przełomowym raporcie dla Komisji Europejskiej na temat przyszłości jednolitego rynku. On również pragnie stymulować innowacje i uwalniać więcej kapitału prywatnego na rzecz bardziej konkurencyjnej UE.

Jednak, jak powiedział Euractiv, istnieją wyzwania systemowe. „Generalnie uważam, że w europejskim systemie biznesowym finansowym konieczne jest ograniczenie awersji do ryzyka, która jest dziś jedną z cech charakterystycznych naszego systemu. Dziś żyjemy w systemie, w którym awersja do ryzyka jest jednym z zachowań Europejczyków oraz naszej polityki biznesowej i finansowej.”

Letta dodała: „Mogę więc po prostu powiedzieć, że w moim sprawozdaniu staram się jasno stwierdzić, że niechęć do ryzyka może być trumną europejskiej konkurencyjności. Aby być konkurencyjnymi, musimy podjąć pewne ryzyko. I właśnie to chciałbym robić” – powiedział.

„Podczas mojej podróży po Europie widziałem wiele przykładów młodych startupów, od Malagi po Tallinn, od Nancy po Eindhoven, których jedynym marzeniem jest opuszczenie Europy i udanie się do Stanów Zjednoczonych. Dlaczego? Ponieważ znajdują pieniądze, znajdują sposób na ich finansowanie!” Letta wyjaśniła.

Odblokowanie kapitału prywatnego

Invest Europe reprezentuje europejskie sektory private equity, venture capital i infrastrukturę i zgadza się, że stymulowanie innowacji i uwalnianie większej liczby kapitału prywatnego to jedyny sposób na bardziej konkurencyjną UE.

Według stowarzyszenia europejski przemysł kapitału prywatnego znacznie się rozwinął w ciągu ostatnich pięciu lat i obecnie zarządza kapitałem o wartości 1 biliona euro, w tym 348 miliardów euro w postaci suchego proszku dostępnego do inwestycji pod koniec 2022 r.

Jednak w obliczu złożonych wyzwań wynikających ze zmiany klimatu i cyfryzacji UE musi robić więcej i szybciej, aby uniknąć stagnacji.

Inwestycje wzmacniają innowacje, przeciwdziałają zmianom klimatycznym i wzmacniają europejską infrastrukturę, tworząc w ten sposób zamożną, zrównoważoną i wiodącą na świecie Europę, zgodnie z manifestem Invest Europe.

Unikanie fragmentacji rynku

Letta przyjął szersze i głębsze spojrzenie: „Nie chcę, aby Unia Europejska zmieniała swoje własne wartości. Myślę, że Unia Europejska musi nadal być sobą. Ale jednocześnie Unia Europejska musi dokonać zmian w niektórych aspektach, które nie sprawdzają się, takich jak fragmentacja”.

„To dla mnie jedna z najważniejszych ram” – powiedział, dodając: „Drugą bardzo ważną ramą jest to, że dzisiaj dla Europy bezwładność oznacza upadek. Musimy działać! Bezwładność oznacza upadek. Jeśli pozostaniemy tak, jak jesteśmy, upadniemy!”

W związku z ogłoszeniem wyników wyborów europejskich w nadchodzących tygodniach nowo wybrani decydenci będą musieli podjąć odpowiednie kroki w tempie i na skalę niezbędną, aby UE stała się światową potęgą podczas jej mandatu politycznego na lata 2024–2029.

Invest Europe określiło 12 działań na rzecz długoterminowych inwestycji kapitału prywatnego. Po pierwsze, stwierdza, że ​​Europa musi odblokować kapitał niezbędny do sfinansowania tzw. „bliźniaczych transformacji”, w tym poprzez usunięcie barier dla inwestycji funduszy emerytalnych i ubezpieczycieli w transformację cyfrową i klimatyczną.

Pomostowe oszczędności, przejście na finansowanie

Letta wyjaśnił swoje przemyślenia na temat tej propozycji w swoim raporcie: „Jest to jedna z propozycji stworzenia pomostu pomiędzy oszczędnościami Europejczyków a finansowaniem transformacji z bardzo prostego powodu. W Europie brakuje nam obecności inwestorów instytucjonalnych, brakuje nam obecności funduszy emerytalnych.”

Letta powiedział, że jego propozycja polega na uruchomieniu i wznowieniu roli funduszy emerytalnych, stworzeniu narzędzi umożliwiających rozwój funduszy emerytalnych zdolnych do działania jako inwestorzy instytucjonalni oraz stworzeniu pomostu pomiędzy oszczędnościami a kosztami przejścia.

W kwestii dokończenia unii rynków kapitałowych Letta i Invest Europe są na tej samej stronie.

Invest Europe przyznaje, że w całej branży europejskiej pojawił się wspólny cel – znalezienie większego finansowania dla europejskich firm.

Inwestycje w fundusze private equity, venture capital i fundusze infrastrukturalne stanowią zasadniczą część rozwiązania, pomagając wprowadzać innowacje będące podstawą osiągnięcia celów cyfrowych i zrównoważonego rozwoju. Niezbędne jest jednak również wspieranie innowatorów i tworzenie warunków umożliwiających im rozwój.

Innowacje technologiczne

Eric de Montgolfier, dyrektor generalny Invest Europe, powiedział: „Przyszły wpływ i sukces Europy będą zależeć od wydajności i skalowalności jej innowacyjnych firm. Kapitał prywatny może pochwalić się wyraźnymi osiągnięciami w zakresie wspierania innowacji i tworzenia lepszych przedsiębiorstw, co może wynieść firmy i cały kontynent na wyższy poziom”.

Letta zauważyła: „Oto dlaczego [I propose] giełdę głębokich technologii i dlatego zaproponowano propozycję integracji rynków finansowych, aby mieć możliwość skalowania i tworzenia większej liczby wymiarów oraz większego wymiaru, aby pomóc inwestycjom”.

Dane Invest Europe pokazują, że fundusze private equity i venture capital zainwestowały 557 miliardów euro w europejskie spółki w ciągu pięciu lat między 2019 a 2023 rokiem.

Kapitał ten przynosi korzyści gospodarce i społeczeństwu, gdyż w 2022 r. przedsiębiorstwa private equity i przedsiębiorstwa wspierane przez kapitał wysokiego ryzyka utworzą o 7,2% więcej miejsc pracy.

Jednocześnie fundusze wykupów zapewniły inwestorom długoterminowym, takim jak fundusze emerytalne, zwrot w wysokości 16,43% w ciągu 10 lat, podczas gdy fundusze VC zwróciły w tym samym okresie 23,07%, pomagając w finansowaniu lepszych emerytur dla obywateli Europy.

„Nowy mandat polityczny UE stwarza dla UE przekonującą okazję do podniesienia swoich ambicji. Działania strategiczne, które uwzględniają cały ekosystem inwestycyjny, począwszy od inwestorów instytucjonalnych, mogą zmobilizować więcej kapitału prywatnego i umożliwić branży maksymalizację jej wkładu w zwiększanie przewagi konkurencyjnej Europy” – powiedział de Montgolfier.

[By Jennifer Baker I Edited by Brian Maguire | Euractiv’s Advocacy Lab ]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy