Strona główna Biznes Negocjacje UE-Chiny będą kontynuowane po głosowaniu w sprawie pojazdów elektrycznych 4 października...

Negocjacje UE-Chiny będą kontynuowane po głosowaniu w sprawie pojazdów elektrycznych 4 października – Euractiv

16
0


W piątek (4 października) państwa członkowskie będą głosować, czy ostatecznie nałożyć cła na produkowane w Chinach pojazdy elektryczne (EV), ale Komisja Europejska i Pekin będą kontynuować wysiłki na rzecz rozwiązania długotrwałego sporu handlowego nawet po przeprowadzeniu sondażu, osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała Euractiv.

Głosowanie – pierwotnie zaplanowane na 25 września – zostało opóźnione, aby dać urzędnikom chińskim i unijnym czas na wynegocjowanie alternatywnego rozwiązania nakładania ceł, w ramach którego chińscy producenci samochodów, w tym SAIC, Geely i BYD, zgadzają się zrekompensować swoje lukratywne dotacje państwowe sprzedażą ich pojazdów elektrycznych za cenę minimalną.

Źródło podało, że propozycja Komisji, przesłana państwom członkowskim późnym wieczorem w piątek (27 września), zawiera preambułę prawną stwierdzającą, że nie osiągnięto jeszcze kompromisu dyplomatycznego, ale negocjacje będą kontynuowane po głosowaniu.

Osoba dodała, że ​​proponowane cła są takie same, jak te ujawnione przez Komisję w połowa sierpnia – co oznacza, że ​​cła wyniosą do 36,3%, oprócz standardowej unijnej opłaty importowej wynoszącej 10%.

Piętnaście z 27 państw członkowskich UE, reprezentujących co najmniej 65% populacji Unii, musi głosować przeciwko cłom, aby zapobiec ich wprowadzeniu na okres pięciu lat.

Tylko cztery kraje UE – Cypr, Malta, Węgry i Słowacja – głosowały przeciwko proponowanym cłom w niewiążącym głosowaniu, które odbyło się w lipcu.

Jednakże, Hiszpaniaktóra pierwotnie głosowała za cłami, od tego czasu zdecydowanie wskazała, że ​​będzie teraz głosować przeciwko nim, a kilka innych państw członkowskich nie zdecydowało jeszcze, w jaki sposób będą głosować.

Podczas zeszłotygodniowej wizyty w Brukseli szwedzki minister handlu Benjamin Dousa powiedział, że Sztokholm „pracuje obecnie” nad swoim ostatecznym stanowiskiem. Szwecja, której flagowy producent samochodów Volvo należy do Geely, wstrzymała się w lipcu od głosu.

Inne źródło zaznajomione ze sprawą również powiedziało Euractiv, że Komisja błędnie zinterpretowała Czechy jako faworyzujące lipcowe cła.

Źródło wyjaśniło, że Praga konsekwentnie odmawia zajęcia – w tym wstrzymania się – jakiegokolwiek stanowiska w sprawie trwającego od roku sporu handlowego. Dodali, że błędna interpretacja przez Komisję sposobu myślenia Czech znacznie nadwyrężyła stosunki między Pragą a Brukselą.

Rozmrażanie napięć?

Nadchodzące głosowanie następuje po głosowaniu UE decyzja w zeszłym tygodniu złożył oficjalną skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z odwetowym dochodzeniem antydumpingowym prowadzonym przez Chiny na produkty mleczne z UE.

Posunięcie to spowodowało eskalację napięcia, które wydawało się osłabnąć po: spotkanie kilka dni wcześniej pomiędzy chińskim ministrem handlu Wangiem Wentao a komisarzem ds. handlu Valdisem Dombrovskisem, podczas której obie strony obiecały „ponownie przyjrzeć się” tak zwanym zobowiązaniom cenowym.

Komisja odrzuciła poprzednią ofertę cenową i zaledwie kilka dni przed spotkaniem oznajmiła, że ​​minął termin składania kolejnych ofert.

Sonda EV była ogłoszony przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen w jej orędziu o stanie Unii wygłoszonym we wrześniu ubiegłego roku. Doprowadziło to do odwetowych dochodzeń antysubsydyjnych prowadzonych przez Pekin w sprawie importu UE brandy, wieprzowinaI mleczarnia.

W zeszłym miesiącu Chiny również złożyły oficjalną skargę skarga z WTO w sprawie prowadzonego przez Komisję dochodzenia w sprawie pojazdów elektrycznych, twierdząc, że dochodzeniu „brakuje podstawy faktycznej i prawnej” oraz „poważnie narusza” zasady tej organizacji branżowej.

Bruksela stwierdziła, że ​​30 października jest „absolutny termin„w celu ostatecznego nałożenia ceł.

[Edited by Alice Taylor-Braçe]





Link źródłowy