Strona główna nauka/tech Nawiedzające rozprzestrzenianie się „lasów duchów” wzdłuż wybrzeża Karoliny Północnej

Nawiedzające rozprzestrzenianie się „lasów duchów” wzdłuż wybrzeża Karoliny Północnej

35
0


Ghost Forests w Karolinie Północnej z adnotacją
Łysy cyprys i inne drzewa w Północnej Karolinie stają się bladymi, bezlistnymi kępami, gdy burze, susze i podnoszący się poziom morza niszczą przybrzeżne lasy.

Łyse lasy cyprysowe Karoliny Północnej, z charakterystyczną czerwonawą korą i wyjątkowymi „kolanami”, od dawna są charakterystyczną cechą tego regionu.

Jednak te tereny podmokłe szybko przekształcają się w niesamowite „lasy duchów”, naznaczone bladymi, bezlistnymi pozostałościami drzew, które porastają krajobraz. Badania pokazują, że ta zmiana, widoczna z kosmosu, koreluje z podnoszącym się poziomem mórz, zniszczeniami spowodowanymi przez huragany i przesuwaniem się bagien.

Kultowe ekosystemy cyprysu łysego Karoliny Północnej

Wschodnia Karolina Północna łysy cyprys Lasy należą do najbardziej charakterystycznych ekosystemów przybrzeżnych południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Znane są z czerwonobrązowej kory, zielonych igiełkowatych liści i skupisk guzkowatych „kolana” Te imponujące drzewa, które wyłaniają się wokół pni, rosną na słodkowodnych bagnach i mogą osiągać ponad 30 metrów wysokości. Niektóre łyse cyprysy mogą żyć tysiące lat, co czyni je jednymi z… najstarsze żyjące drzewa we wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Jednak ostatnio cyprys łysy i inne lasy przybrzeżne Karoliny Północnej nabrały upiornego wyglądu. Na wielu obszarach niegdyś zdrowe zielone cyprysy i sosny obumarły, zrzucając korę i przekształcając się w blade, bezlistne kępy, które niczym nagrobki otaczają drogi wodne. Zanim wiatry obalą te zaczepy i zarosną je krzewami, badacze nazywają te niesamowite krajobrazy mianem „lasy duchów”.

Narodowy Rezerwat Przyrody Alligator River 2005 Z adnotacją
Zdjęcie satelitarne półwyspu Albemarle-Pamlico w Karolinie Północnej wykonane 1 października 2005 roku przez Thematic Mapper na satelicie Landsat 5.
Narodowy Rezerwat Przyrody Alligator River 2024 Z adnotacją
Zdjęcie satelitarne półwyspu Albemarle-Pamlico w Karolinie Północnej wykonane 13 października 2024 r. przez Operational Land Imager-2 na satelicie Landsat 9.

Wizualizacja zmian na półwyspie Albemarle-Pamlico

Ta para zdjęć satelitarnych wykonanych w latach 2005–2024 ukazuje tę transformację na półwyspie Albemarle-Pamlico w Karolinie Północnej, gdzie bagna, lasy widma i krzewy pokrywają obecnie duże obszary, w tym części Narodowy Rezerwat Przyrody Alligator River. Zdjęcia zostały wykonane przez Thematic Mapper (TM) na Landsat 5 w 1985 r. i przez Operational Land Imager-2 (OLI-2) na Landsat 9 w 2024 r.

Lasy widma wydają się jasnobrązowe, a bagna ciemnobrązowe. Zdrowe lasy są zielone. Po pojawieniu się lasów duchów zwykle zastępują je krzewy (jasne odcienie zieleni i brązu). Zimozielone torfowiska krzewiaste tzw pokosynya także różne rodzaje krzewów liściastych, występują na tym obszarze.

Należy pamiętać, że część brązowienia może wynikać z różnic w czasie sezonowych zmian w żywności liściaste roślinność. Cyprys łysy zalicza się do drzew liściastych gatunek które jesienią rozwijają kolorowe liście. Inna roślinność liściasta występująca na tym obszarze obejmuje dęby, klon czerwony, słodkę cukrową i trawy bagienne. Zdjęcie poniżej pokazuje bardziej szczegółowy widok bagien, lasów duchów i zarośli wokół portu Manns.

Szybka ekspansja lasów duchów w ostatnich dziesięcioleciach

W ostatnich dziesięcioleciach lasy duchów w Karolinie Północnej szybko się rozrosły. Naukowcy z Duke University i University of Virginia analizowane Zdjęcia satelitarne Landsat zebrane w latach 1985–2019 wykazały, że około 11 procent zalesionych terenów ostoi przekształciło się w tym okresie w las duchów.

Naukowcy wiedzą, że susze, huragany, obecność kanałów odwadniających i podnoszenie się poziomu morza przyczyniają się do ekspansji lasów duchów, ale wciąż nie wyjaśniają względnego znaczenia każdego z czynników. Poziom morza w tej części Karoliny Północnej podnosi się o około 3-4 milimetry rocznie, czyli około trzy razy szybciej niż średnia światowa.

Studium przypadku: wydarzenie związane z wymieraniem w 2011 r

Jednak obumieranie lasów w rezerwacie przyrody Alligator River Wildlife Refuge nie jest dokładnie powiązane z tempem wzrostu poziomu morza. Zamiast tego w 2011 r. lasy te doświadczyły szczególnie dużego wymierania w następstwie poważnej suszy i bezpośredniego uderzenia przez Huragan Irena. Susza ograniczyła przepływ rzek i umożliwiła przepływ słonej wody w górę rzeki oraz przez kanały irygacyjne, zabijając przy tym drzewa. Na powyższym zdjęciu zwróć uwagę na lasy duchów wzdłuż północnego brzegu kanałów wzdłuż US Route 64 i US Route 264. Huragan, który nawiedził ten stan w sierpniu 2011 r., zalał obszary przybrzeżne słonymi wodami powodziowymi i mgłą solną na kilka kilometrów w głąb lądu.

Lasy duchów w Północnej Karolinie
2019

Rola bliskości poziomu morza

„Im las znajduje się bliżej poziomu morza, tym większe ryzyko śmierci drzew i wykrycia lasów duchów” – powiedział Xi Yang, specjalista ds. ochrony środowiska z Uniwersytetu Wirginii. Yang doszedł do tego wniosku podczas trwającego projektu map lotniczych sponsorowanego przez NASA, zwanego TELORACS (Tree Health Evaluated using LiDAR, Optical and Radar Applications Through Coastal Systems), który wykorzystuje samoloty do gromadzenia zdjęć w wysokiej rozdzielczości milionów drzew w lasach duchów na wschodnim wybrzeżu.

„Na takich zdjęciach Landsat można także zobaczyć skutki zmian klimatycznych zderzających się z rozwojem człowieka” – powiedziała ekologka z Duke University, Emily Bernhardt. „Mokradła zmieniają lokalizację wraz ze wzrostem poziomu mórz, ale lasy cyprysowe nie mają dokąd pójść. Są już otoczone polami uprawnymi lub inną zabudową, więc te kultowe tereny podmokłe są zostać ściśniętym zamiast tego wymieranie w wyniku wydarzeń masowych.”

NASA Zdjęcia z Obserwatorium Ziemi wykonane przez Michalę Garrison na podstawie danych Landsat z US Geological Survey. Zdjęcie lasu duchów dzięki uprzejmości Emily Bernhardt (Duke University).



Link źródłowy