Strona główna nauka/tech Naukowiec mapuje krajobraz świadomości

Naukowiec mapuje krajobraz świadomości

4
0


Mózg Pamięć Inteligencja Świadomość
W swojej taksonomii świadomości Robert Lawrence Kuhn kategoryzuje teorie od materialistycznych do niematerialistycznych, badając ich implikacje dla sztucznej inteligencji, nieśmiertelności i wolnej woli. Jego ustalenia, oparte na wywiadach z wieloma ekspertami, zostały szczegółowo opisane w artykule w czasopiśmie z 2024 roku.

Taksonomia świadomości Kuhna łączy różne teorie z głębokimi pytaniami o ludzką egzystencję i sztuczną inteligencję, w oparciu o jego obszerny dialog z ponad 200 ekspertami.

„Bez mięsa, jak myślisz? To najważniejsze pytanie” – powiedziała filozofka Patricia Churchland Robertowi Lawrence’owi Kuhnowi, producentowi i gospodarzowi uznanego programu PBS Bliżej Prawdy oraz członek naukowej rady doradczej FQxI.

Kuhn opublikował obecnie obszerną taksonomię proponowanych rozwiązań i teorii dotyczących trudnego problemu świadomości. Jego ramy organizacyjne mają na celu ocenę ich wpływu na znaczenie, cel i wartość, a także na świadomość sztucznej inteligencji, wirtualną nieśmiertelność, przetrwanie po śmierci i wolną wolę. Jego praca zatytułowana „Krajobraz świadomości” ukazała się w numerze czasopisma z sierpnia 2024 r. Postęp w biofizyce i biologii molekularnej.

Anthony’ego Aguirre’a i Roberta Lawrence’a Kuhna
Prezydent FQxI Anthony Aguirre (po lewej) i Robert Lawrence Kuhn z Closer To Truth (po prawej) omawiają świadomość podczas 5. Międzynarodowej Konferencji FQxI w Banff w Kanadzie. Źródło: © Robert Lawrence Kuhn (2016)

Odkrywanie krajobrazu świadomości

Od debiutu w 2000 r. Bliżej prawdy wyemitował 333 odcinki, w tym 30 we współpracy z Instytut Pytań Podstawowych, FQxInaukowy zespół doradców i agencja finansująca. Artykuł Kuhna jest zwieńczeniem licznych pogłębionych wywiadów z ekspertami prowadzonych na przestrzeni dziesięcioleci. „Rozmawiałem o świadomości z ponad 200 naukowcami i filozofami” – mówi Kuhn, który sam jest przeszkolony w zakresie neurofizjologii. „Krajobraz jest wytworem życia.”

Teorie i ramy

Artykuł zaczyna się od klasycznego problemu umysł-ciało: w jaki sposób doświadczenia odczuwane w naszych umysłach odnoszą się do procesów neuronowych w naszych mózgach? W jaki sposób stany mentalne, czy to zmysłowe, poznawcze, emocjonalne, czy nawet świadomość noumenalna (bezinteresowna), korelują ze stanami mózgu? „Chociaż istnieją rodziny problemów między umysłem a ciałem, skupiam się ściśle na świadomości fenomenalnej: naszej wewnętrznej świadomości, «jak to jest być»” – mówi Kuhn.

Alana Gutha, Roberta Lawrence’a Kuhna i Andrei Linde
Robert Lawrence Kuhn (w środku) z FQxI i Closer To Truth przeprowadza wywiad z kosmologami Alanem Guthem (po lewej) i Andrei Linde (po prawej) podczas spotkania FQxI. Źródło: © Robert Lawrence Kuhn (2009)

Różne perspektywy świadomości

Kuhn przedstawia różnorodne teorie świadomości, od materialistycznej/fizykalistycznej po niematerialistyczną/niefizykalistyczną. Są one podzielone na kategorie: teorie materializmu (filozoficzne, neurobiologiczne, pola elektromagnetycznego, obliczeniowe i informacyjne, homeostatyczne i afektywne, ucieleśnione i enaktywne, relacyjne, reprezentacyjne, językowe, ewolucja filogenetyczna); Fizykalizm nieredukcyjny; Teorie kwantowe; Zintegrowana teoria informacji; Panpsychizmy; Monizmy; Dualizmy; Idealizmy; Teorie stanów anomalnych i zmienionych; i teorie wyzwań. „Każde wyjaśnienie jest opisywane przez jego zwolenników” – zauważa Kuhn.

Taksonomię przedstawiono na załączonym rysunku.

Taksonomia wyjaśnień świadomości
Taksonomia wyjaśnień świadomości. Źródło: © Robert Lawrence Kuhn (2024). Stworzony przez Roberta Lawrence’a Kuhna i Alexa Gomeza-Marina

Metodologia i cel

„Mój cel musi być pokorny: zbierać i kategoryzować, a nie oceniać i osądzać” – mówi Kuhn. „Szukaj spostrzeżeń, a nie odpowiedzi”. Kuhn stworzył ramy organizacyjne dla tych różnorodnych teorii świadomości, aby zbadać ich wpływ na „kwestie ostateczne”, takie jak znaczenie, cel i wartość (jeśli istnieje), świadomość sztucznej inteligencji, wirtualna nieśmiertelność, przetrwanie po śmierci i wolna wola, mówi. „Zrozumienie świadomości na tym etapie nie może ograniczać się do wybranych sposobów myślenia lub poznania, ale powinno dążyć do ekspansywnej, ale racjonalnej różnorodności”.

Refleksje na temat teorii świadomości

Po napisaniu artykułu liczącego około 175 000 słów Kuhn stwierdził, że jego opinie na temat niektórych propozycji ewoluowały. „Moje własne przeczucie, tu i teraz, może być czymś w rodzaju połączenia dualizmu i idealizmu. Drugie miejsce może zająć jakaś forma Świadomości Kwantowej, wywołana napisaniem tego artykułu i zaskoczeniem mnie. Trzecie miejsce, wbrew intuicji, dla pewnego rodzaju eliminującego materializmu/iluzjonizmu w połączeniu z teoriami neurobiologicznymi i reprezentacyjnymi.

Ale dodaje Kuhn: „Mądrzy, poważni ludzie wierzą w radykalnie odmienne teorie; to, w co wierzę, nie ma większego znaczenia.”

Odniesienie: „A krajobraz świadomości: w stronę taksonomii wyjaśnień i implikacji”, Robert Lawrence Kuhn, 26 stycznia 2024 r., Postęp w biofizyce i biologii molekularnej.
DOI: 10.1016/j.pbiomolbio.2023.12.003



Link źródłowy