Wyniki dużego badania wykazały, że niektóre nowe leki na migrenę nie są skuteczniejsze w leczeniu napadów niż paracetamol.
W kompleksowej analizie przeprowadzonej przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego tańsza klasa leków – znana jako tryptany – okazała się najskuteczniejszą terapią doustną.
Tabletka, zwykle kosztująca około funta, przewyższa nowsze leki, gepanty, w tłumieniu bólu podczas ataków – doświadcza tego codziennie nawet 190 000 osób.
Eksperci twierdzą, że tryptany są „niedostatecznie wykorzystywane” i powinny być szerzej udostępniane milionom chorych.
Jednak Migraine Trust stwierdziło, że znalezienie skutecznego leku często wymagało „bolesnej próby i błędów”, i nalegało, aby lekarze nie lekceważyli innych leków.
Analiza wykazała, że wszystkie leki skuteczniej łagodziły ból migrenowy po dwóch godzinach niż placebo, a większość łagodziła ból do 24 godzin.
Naukowcy przyjrzeli się 137 kontrolowanym badaniom z udziałem prawie 90 000 pacjentów, którym podano jeden z 17 leków lub placebo.
Należą do nich tryptany; eletryptan, ryzatryptan, sumatryptan i zolmitryptan, które zwężają naczynia krwionośne w mózgu i zmniejszają uwalnianie zapalnych substancji chemicznych.
Przetestowano także nową gamę leków, w tym ubrogepant, atogepant i Rimegepant, czyli „gepanty”, które wiążą się z białkiem uwalnianym przez nerwy na początku ataku migreny.
Mogą one kosztować nawet 12 razy więcej niż tryptany, które uważa się za około 12 funtów za pigułkę.
Wszystkie porównano z paracetamolem i przeciwzapalnymi lekami przeciwbólowymi, które łagodzą ból podczas ataku.
Analiza wykazała, że wszystkie leki skuteczniej łagodziły ból migrenowy po dwóch godzinach niż placebo, a większość łagodziła ból do 24 godzin.
Szacuje się, że migreny dotykają prawie 10 milionów dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii, przy czym w nieproporcjonalnym stopniu dotykają kobiet
Najbardziej skuteczny w łagodzeniu bólu po dwóch godzinach jest eletryptan, następnie ryzatryptan, sumatryptan i zolmitryptan.
Według wyników opublikowanych w BMJ najskuteczniejsze w uśmierzaniu bólu na okres do 24 godzin były eletryptan i ibuprofen.
Główna autorka Andrea Cipriani, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Oksfordzkim, powiedziała: „Odkryliśmy, że wszystkie zarejestrowane leki są lepsze niż placebo, ale niektóre są lepsze od innych aktywnych leków w ostrym leczeniu migreny, co jest czymś nowym.
„Te leki to cztery tryptany; eletryptan, ryzatryptan, sumatryptan i zolmitryptan. Są bardziej skuteczne niż inne leki, a także lepsze niż ostatnio wprowadzone na rynek i droższe leki.
Dodał: „Skuteczność nowych leków jest porównywalna do paracetamolu. Są lepsze niż pigułki cukrowe, ale słabsze niż cztery tryptany.
„To ważna informacja, którą należy wziąć pod uwagę ze względu na wyższe koszty tych nowych metod leczenia”.
Szacuje się, że migreny dotykają prawie 10 milionów dorosłych Wielkiej Brytanii, przy czym w nieproporcjonalnym stopniu dotykają kobiety, u których występują takie objawy, jak silne bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności i wymioty.
Zanim niektórzy ludzie poczują migrenę, ich wzrok zostaje zakłócony. Dzieje się tak, gdy fala sygnałów przepływa przez mózg, jak na poniższym schemacie. Dzięki tym sygnałom płyn zawierający białka wywołujące migrenę zostaje usunięty z mózgu i skierowany do receptorów bólowych.
Organ regulacyjny ds. leków Nice zaleca eletryptan i ryzatryptan w leczeniu migreny oraz sumatryptan i zolmitryptan w leczeniu migreny i klasterowych bólów głowy.
W zeszłym roku lek dał także zielone światło rimegepantowi dla aż 145 000 dorosłych osób, u których trzy poprzednie metody leczenia zawiodły.
Robert Music, dyrektor naczelny Migraine Trust, powiedział, że tryptany „mogą być bardzo skuteczne u niektórych osób”, z których wielu nie reaguje na nie lub nie może ich przyjmować ze względu na schorzenia takie jak choroby układu krążenia.
Powiedział: „Znalezienie skutecznego leku na migrenę może być niezwykle trudne i może wymagać wielu lat bolesnych prób i błędów, których konsekwencje mogą prowadzić do utraty zatrudnienia, mieć wpływ na finanse i znacznie pogorszyć zdrowie psychiczne”.
„Nie powinniśmy skupiać się na zmniejszaniu priorytetu nowszych metod leczenia, zamiast tego na zwiększaniu ich dostępności, gdy ludzie tego potrzebują, tak aby jednostki miały większe możliwości i wybór”.
Doktor Eloisa Rubio-Beltran, współpracownik ds. badań nad Migraine Trust, stwierdziła, że potrzebne są dalsze badania, aby przetestować wzajemną skuteczność leków w warunkach rzeczywistych.
Powiedziała: „Zaangażowanie osób, które na żywo doświadczyły migreny, w opracowywanie tego badania powinno ustanowić precedens w tej dziedzinie i stać się normą w przyszłych badaniach”.