Badania sugerują, że dodatek do żywności znajdujący się w mleku sojowym, koktajlach mlecznych i lodach może wywołać cukrzycę typu 2.
Karagen, znany również jako E 407, jest stosowany w przemyśle spożywczym jako emulgator i środek zagęszczający ze względu na żelową konsystencję.
Naukowcy ostrzegają jednak, że emulgatory mogą uszkodzić jelita, zdestabilizować poziom cukru we krwi, a nawet wywołać raka jelit.
Teraz zespół naukowców w Niemczech zbadał, czy ten dodatek występujący w wielu popularnych słodyczach może narażać ludzi na ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
w badanie opublikowano w czasopiśmie BMC Medicine, że 20 mężczyznom w wieku od 27 do 31 lat o prawidłowej wadze podawano 250 mg karagenu dziennie przez dwa tygodnie jako dodatek do normalnej diety.
Druga połowa otrzymała placebo.
Pod koniec dwutygodniowego badania naukowcy wykonali skany MRI mózgów i wnętrzności uczestników, aby wyszukać jakiekolwiek oznaki stanu zapalnego, który jest znanym prekursorem niezliczonej liczby chorób jelit.
Zmierzyli także wrażliwość uczestników na insulinę – hormon odpowiedzialny za wchłanianie energii z pożywienia i stabilizację poziomu cukru we krwi.
W cukrzycy typu 2 organizm staje się niewrażliwy na ten hormon, co powoduje, że poziom cukru we krwi osiąga niebezpieczne wzloty i upadki.
Karagen, znany również jako E 407, jest stosowany w przemyśle spożywczym jako emulgator i środek zagęszczający ze względu na żelową konsystencję i jest często stosowany w lodach i koktajlach mlecznych
Po dwóch tygodniach dane wykazały, że u osób przyjmujących karagen i o większej masie ciała wrażliwość na insulinę była nieco zmniejszona w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.
Oznaki nieprawidłowego działania insuliny były szczególnie widoczne w wątrobie.
Ponadto badanie MRI mózgu ujawniło oznaki stanu zapalnego w obszarze podwzgórza mózgu, który jest odpowiedzialny za metabolizm cukru i apetyt, u uczestników z nadwagą, którzy przyjmowali dodatek.
Badanie MRI jelita wykazało wzrost przepuszczalności jelita cienkiego, co oznacza, że większe, potencjalnie szkodliwe bakterie mogą przedostać się do jelit.
Zjawisko to powiązano z szeregiem schorzeń, w tym chorobami serca i cukrzycą typu 2.
„Nasze badanie sugeruje, że spożycie karagenu, podobne do tego, które zaobserwowano w badaniach na zwierzętach, może upośledzać funkcję barierową jelit” – wyjaśnia profesor Robert Wagner, badacz kliniczny zajmujący się cukrzycą i metabolizmem na Uniwersytecie Heinricha Heinego w Düsseldorfie i współautor badań.
„Może to mieć długoterminowe konsekwencje zdrowotne i zwiększać ryzyko chorób zapalnych” – dodał.
Komentując niewielką zmianę zaobserwowaną we wrażliwości na insulinę, profesor Norbert Stefan przyznał, że uczestnicy byli prawdopodobnie „zbyt zdrowi”, aby wykazać znaczące efekty metaboliczne karagenu.
Dodał: „U osób starszych lub z nadwagą efekty mogą być silniejsze. Aby to potwierdzić, konieczne są dalsze badania w tych grupach populacji”.
To nie pierwszy raz, kiedy eksperci zidentyfikowali powiązania między substancjami chemicznymi zawartymi w ultraprzetworzonej żywności a poważnymi chorobami. .
Naukowcy sugerowali już wcześniej, że emulgatory mogą „zaburzać” rozdział między warstwą tłuszczową a warstwą wodną w jelitach, prowadząc do luk w ochronnej wyściółce jelit.
Uważa się, że zwiększa to ryzyko infekcji bakteryjnych w jelitach, z których niektóre mogą powodować raka jelit.