Strona główna zdrowie Naukowcy wskazują subtelne zmiany, które mogą sygnalizować ryzyko choroby Alzheimera LATA przed...

Naukowcy wskazują subtelne zmiany, które mogą sygnalizować ryzyko choroby Alzheimera LATA przed wystąpieniem objawów

5
0


Naukowcy mogą być o krok bliżej wynalezienia leku na chorobę Alzheimera po zidentyfikowaniu subtelnych, charakterystycznych oznak w mózgach osób, które są najbardziej narażone na tę chorobę.

Od dawna uważa się, że przyczyną choroby pozbawiającej pamięć jest nagromadzenie się w mózgu białek amyloidowych i tau.

Chociaż większość starzejących się mózgów ma pewien poziom obu tych białek, znaczna ich grudka może tworzyć blaszki i splątania – i uważa się, że to właśnie jest przyczyną objawów demencji.

Ale teraz kanadyjscy badacze odkryli intrygującą zmianę w mózgu, która może nastąpić na długo przed pojawieniem się płytek na skanach – ale wskazuje, że prawdopodobnie się rozwiną.

Zespół z Uniwersytetu McGill w Montrealu odkrył, że u osób z obniżoną aktywnością elektryczną w określonych obszarach mózgu ryzyko rozwoju płytek powodujących demencję jest większe niż u innych.

Chociaż większość starzejących się mózgów ma pewien poziom obu tych białek, znaczna ich grudka może tworzyć płytki i splątać – i uważa się, że to właśnie powoduje objawy demencji

Chociaż większość starzejących się mózgów ma pewien poziom obu tych białek, znaczna ich grudka może tworzyć płytki i splątki – i uważa się, że to właśnie jest przyczyną objawów demencji

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Choroba może powodować niepokój, dezorientację i utratę pamięci krótkotrwałej

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Choroba może powodować niepokój, dezorientację i utratę pamięci krótkotrwałej

W badaniu naukowcy przeanalizowali dwa osobne skany mózgów ponad 100 ochotników – u wszystkich z rodzinną historią choroby Alzheimera.

Pierwsza śledziła lokalizację białek w mózgu, a druga rejestrowała aktywność mózgu w tych obszarach.

Odkryli, że osoby z wyższym poziomem amyloidów wykazywały nadpobudliwość mózgu – aktywność mózgu o wyższej częstotliwości.

Dla porównania, osoby posiadające zarówno amyloidy, jak i płytki tau w mózgu wykazywały oznaki hipoaktywności – gdy aktywność mózgu spada.

Testy poznawcze wykazały również, że ochotnicy z wyższym poziomem obu białek częściej cierpieli na utratę pamięci i krótszy czas koncentracji.

Pisanie w dzienniku Neuronauka przyrodniczanaukowcy twierdzą, że ich odkrycia sugerują, że wyższy poziom tych białek może prowadzić do zmiany aktywności mózgu, którą można wykryć, zanim pojawią się objawy poznawcze.

Naukowcy mają teraz nadzieję na ponowne przeskanowanie tych samych 104 uczestników, aby sprawdzić, czy akumulacja tych dwóch białek jeszcze bardziej spowalnia aktywność mózgu.

Mają także na celu rozszyfrowanie, czy można dokładnie przewidzieć pogorszenie funkcji poznawczych.

Jonathan Gallego Rudolf, ekspert w dziedzinie neuroobrazowania i główny autor badania, powiedział: „Nasze badanie dostarcza u ludzi bezpośrednich dowodów na hipotetyczną zmianę aktywności neurofizjologicznej, od nadmiernej do hipoaktywności neuronowej, oraz jej związek z podłużnym pogorszeniem funkcji poznawczych”.

„Wyniki te są zbieżne z ustaleniami uzyskanymi na modelach zwierzęcych i modelach obliczeniowych.

„Przyczyniają się również do lepszego zrozumienia mechanizmów patologicznych leżących u podstaw przedklinicznego stadium choroby Alzheimera”.

Uważa się, że w Wielkiej Brytanii na demencję cierpi około 944 000 osób, podczas gdy w USA liczba ta wynosi około 7 milionów.

Choroba Alzheimera dotyka około sześciu na 10 osób cierpiących na demencję.

Problemy z pamięcią, trudności z myśleniem i rozumowaniem oraz problemy językowe są częstymi wczesnymi objawami choroby, które z czasem się pogarszają.

Oczekuje się, że w nadchodzących latach liczba przypadków demencji gwałtownie wzrośnie, co sprawi, że tanie narzędzie do badań przesiewowych stanie się niezbędne, aby sprostać temu wyzwaniu.

Analiza przeprowadzona przez Alzheimer’s Research UK wykazała, że ​​w 2022 r. z powodu demencji zmarło 74 261 osób w porównaniu z 69 178 rok wcześniej, co czyni tę chorobę największym zabójcą w kraju.

Dzieje się tak po tym, jak wczorajsze nowe badania wykazały, że diety bogate we flawonoidy – związki roślinne znajdujące się w herbacie, czerwonym winie, jagodach i ciemnej czekoladzie – mogą znacznie zmniejszyć ryzyko nieuleczalnej choroby.

Naukowcy uważają, że mogą one mieć działanie ochronne na komórki mózgowe, pomagając blokować gromadzenie się płytek beta-amyloidowych.

Naukowcy z Queen’s University w Belfaście przeanalizowali dane żywieniowe ponad 120 000 dorosłych Wielkiej Brytanii w wieku od 40 do 70 lat w ciągu sześciu lat.

Odkryli, że spożywanie sześciu dodatkowych porcji pokarmów bogatych w flawonoidy dziennie, w szczególności jagód, herbaty i czerwonego wina, wiązało się z o 28% niższym ryzykiem demencji.



Link źródłowy