Najnowszy raport klimatyczny sygnalizuje tragiczny etap dla Ziemi, związany z rosnącymi rekordami środowiskowymi i kurczącymi się zasobami naturalnymi.
Pilne wezwania do zdecydowanych, globalnych reform polityki podkreślają krytyczną potrzebę zrównoważonych praktyk i jedności międzynarodowej, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu.
Konieczne pilne działania klimatyczne
Międzynarodowa koalicja pod przewodnictwem naukowców z Oregon State University stwierdza w swoim rocznym raporcie opublikowanym dzisiaj (8 października), że pogarszające się parametry życiowe Ziemi sygnalizują „krytyczną i nieprzewidywalną nową fazę kryzysu klimatycznego” oraz że „potrzebne są zdecydowane i szybkie działania. ”
Współpraca ta, kierowana przez Williama Ripple’a z OSU i byłego badacza ze stopniem doktora Christophera Wolfa, pozwoliła zidentyfikować krytyczne obszary wymagające interwencji politycznej – energię, zanieczyszczenia, przyrodę, żywność i gospodarkę – w opublikowanym „Raporcie o stanie klimatu 2024: niebezpieczne czasy na planecie Ziemia”. W Bionauka.
„Duża część tkanki życia na naszej planecie jest zagrożona” – powiedział Ripple, wybitny profesor w College of Forestry na Uniwersytecie Stanowym Oregon. „Już jesteśmy w trakcie gwałtownych wstrząsów klimatycznych, które zagrażają życiu na Ziemi jak nic, czego ludzkość nigdy wcześniej nie widziała. Ekologiczne przekroczenie, zabierające więcej, niż Ziemia może bezpiecznie dać, wepchnęło planetę w warunki klimatyczne bardziej groźne niż cokolwiek, czego byli świadkami nawet nasi prehistoryczni krewni.
Rekordowy poziom stresu środowiskowego
Z 35 planet oznaki życiowe których naukowcy co roku śledzą zmiany klimatyczne, 25 z nich osiągnęło rekordowe wartości, zauważa.
Z raportu klimatycznego wynika, że w lipcu 2024 r. nadeszły trzy najgorętsze dni w historii, a emisje paliw kopalnych są najwyższe w historii, podobnie jak populacja ludzi i populacja przeżuwaczy.
Populacja ludzka rośnie w tempie około 200 000 osób dziennie, a liczba przeżuwaczy – ssaków kopytnych, takich jak bydło, owce i kozy, które wytwarzają gazy cieplarniane i których hodowla jest energochłonna – rośnie każdego dnia o około 170 000.
Energia odnawialna i straty w ekosystemie
Z raportu wynika, że roczne zużycie paliw kopalnych wzrosło o 1,5% w 2023 r., głównie z powodu dużych skoków zużycia węgla (1,6%) i ropy naftowej (2,5%).
W 2023 r. wzrosło również zużycie energii odnawialnej – łącznie zużycie energii słonecznej i wiatrowej wzrosło o 15% w porównaniu z 2022 r. Jednak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii stanowi zaledwie jedną czternastą zużycia paliw kopalnych, a niedawny wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii można przypisać głównie zwiększonemu popytowi a nie dlatego, że zastępują paliwa kopalne.
Z raportu wynika, że roczna utrata pokrywy drzewnej na całym świecie wzrosła z 22,8 mln hektarów w 2022 r. do 28,3 mln w 2023 r., a na podstawie średnich światowych z poprzedniego roku stężenie dwutlenku węgla i metanu w atmosferze jest najwyższe w historii.
Konsekwencje bierności i wezwanie do zmiany polityki
„Tempo wzrostu emisji metanu przyspiesza, co jest niezwykle niepokojące” – powiedział Wolf, obecnie naukowiec w firmie Terrestrial Ecosystems Research Associates z siedzibą w Corvallis, znanej jako TERA. „Podtlenek azotu, który jest silny i długotrwały, również jest na rekordowo wysokim poziomie”.
Wolf zauważa, że inne niepokojące punkty raportu to:
- Średnia temperatura powierzchni Ziemi jest najwyższa w historii.
- Kwasowość i zawartość ciepła w oceanach, a także średni światowy poziom morza osiągnęły rekordowe wartości.
- Masa lodu Grenlandii, masa lodu Antarktydy i średnia grubość lodowców są najniższe w historii.
- Zidentyfikowano dwadzieścia osiem wzmacniających pętli sprzężenia zwrotnego – tych, które zaostrzają zmiany klimatyczne, takie jak topnienie wiecznej zmarzliny.
- Szacuje się, że w 2023 r. w Stanach Zjednoczonych odnotowano 2325 zgonów spowodowanych upałami, co stanowi wzrost o 117% w porównaniu z 1999 r.
„Od publikacji naszego raportu za rok 2023 miało miejsce wiele katastrof związanych z klimatem, w tym seria fal upałów w Azji, w wyniku których zginęło ponad tysiąc osób, a temperatura osiągnęła 122 stopnie Fahrenheita w niektórych częściach Indii” – powiedział Ripple. „Zmiana klimatu spowodowała już wysiedlenie milionów ludzi, a może spowodować wysiedlenie setek milionów, a nawet miliardów. Prawdopodobnie doprowadziłoby to do większej niestabilności geopolitycznej, a być może nawet częściowego załamania społecznego”.
Naukowcy twierdzą, że ich celem jest „dostarczenie jasnych, opartych na dowodach spostrzeżeń, które inspirują świadome i odważne reakcje obywateli na rzecz badaczy i światowych przywódców”. W szczególności zalecają szybkie przyjęcie polityk, które:
- Wprowadź globalną cenę emisji dwutlenku węgla, która mogłaby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych przez bogatych, a jednocześnie potencjalnie zapewnić finansowanie dalszych działań klimatycznych.
- Zwiększ efektywność energetyczną i oszczędzaj energię, zastępując paliwa kopalne niskoemisyjnymi źródłami odnawialnymi.
- Ogranicz emisję gazów cieplarnianych, w tym zaliczanych do substancji zanieczyszczających o charakterze krótkotrwałym, takich jak metan.
- Chroń i przywracaj różnorodne biologicznie ekosystemy, które odgrywają kluczową rolę w obiegu i składowaniu dwutlenku węgla.
- Zachęcaj do zmiany nawyków żywieniowych kładących nacisk na żywność pochodzenia roślinnego.
- Promuj zrównoważoną ekonomię ekologiczną i znacznie ograniczaj nadmierną konsumpcję i marnotrawstwo przez bogatych.
- Włączyć edukację dotyczącą zmiany klimatu do globalnych programów nauczania, aby zwiększyć świadomość, umiejętności i działania.
„Pomimo sześciu raportów Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu, setek innych raportów, dziesiątek tysięcy artykułów naukowych i 28 corocznych spotkań Konferencji Stron ONZ, świat poczynił bardzo niewielkie postępy w kwestii zmian klimatycznych” – stwierdził Wolf. „Przyszłość ludzkości zależy od kreatywności, moralności i wytrwałości. Jeśli przyszłe pokolenia mają odziedziczyć świat, na jaki zasługują, potrzebne są zdecydowane i szybkie działania”.
Wspólne wysiłki badawcze i finansowanie
Tegoroczne spotkanie – oficjalnie Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – odbędzie się w dniach 11–22 listopada w Baku w Azerbejdżanie i „niezbędne jest osiągnięcie ogromnego postępu” – stwierdził Ripple.
Z Ripple, Wolf, Beverly Law z OSU i Jillian W. Gregg z TERA nad raportem klimatycznym współpracowali Naomi Oreskes z Uniwersytetu Harvarda, Michael E. Mann z Uniwersytet PensylwaniiThomas M. Newsome z Uniwersytet w SydneyChi Xu z Uniwersytetu w Nanjing, Jens-Christian Svenning z Uniwersytet w AarhusTimothy M. Lenton z Uniwersytetu w Exeter, Cássio Cardoso Pereira z Universidade Federal de Minas Gerais, Stefan Rahmstorf i Johan Rockström z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu oraz Thomas W. Crowther ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii.
Fundacja CO2 oraz Roger Worthington, prawnik i właściciel Worthy Brewing w Bend w stanie Oregon, sfinansowali badania.
Odniesienie: „Raport o stanie klimatu na rok 2024: Niebezpieczne czasy na planecie Ziemia” 8 października 2024 r., Bionauka.
DOI: 10.1093/biosci/biae087