Strona główna nauka/tech Naukowcy tworzą nowe miejsca zimowania dla motyli monarchów na ocieplającej się planecie

Naukowcy tworzą nowe miejsca zimowania dla motyli monarchów na ocieplającej się planecie

37
0


Naukowcy tworzą nowe miejsca zimowania dla motyli monarchów na ocieplającej się planecie

Sadzenie sadzonek Abies religiosa (świętej jodły) w cieniu istniejących wcześniej krzewów (Senecio cinerarioides, wąskie zielonoszare liście) jako ochronnych „roślin macierzystych”. Duże drzewa w tle to dorosła Pinus hartwegii, sosna sięgająca linii lasu. Abies religiosa jest całkowicie nieobecna w tym miejscu na wysokości 3800 m n.p.m., na północno-wschodnim zboczu wulkanu Nevado de Toluca w środkowym Meksyku, ponieważ znajduje się zbyt wysoko. Personel plantatorów to miejscowi pochodzenia indiańskiego. Źródło: Cuauhtémoc Sáenz-Romero, UMSNH

Migracja motyla monarchy jest jednym z cudów świata przyrody. Każdej jesieni w północnych Stanach Zjednoczonych i południowej Kanadzie rodzi się nowe pokolenie motyli monarchów. Setki milionów tych motyli lata następnie w góry środkowego Meksyku, oddalone od 4000 do 4800 km. Tam zimują w lasach świętej jodły Abies religiosa na dużych wysokościach. Bez tych świętych jodeł monarchowie nie mogliby przetrwać wyczerpującej migracji.

Przewiduje się jednak, że w obliczu globalnego ocieplenia lasy te będą powoli przesuwać się w górę zboczy. Około 2090 roku zabraknie im gór. Konieczne będzie zatem utworzenie nowych lasów poza ich obecnym zasięgiem geograficznym: na przykład w górach położonych dalej na wschód, które są wyższe.

„Tutaj pokazujemy możliwość sadzenia nowych świętych lasów jodłowych na pobliskim wulkanie Nevado de Toluca, na wysokości od 3400 do 4000 metrów” – powiedział dr Cuauhtémoc Sáenz-Romero, profesor na Universidad Michoacana de San Nicolás de Hidalgo w Meksyku i główny autor badania opublikowanego w Granice w lasach i zmiany globalne.

„Nazywamy to «migracją wspomaganą»: sadzenie sadzonek wyhodowanych z nasion istniejących populacji jodły świętej w nowe miejsca, których klimat do 2060 r. według przewidywań stanie się podobny do tego, jaki panuje obecnie w miejscach zimowania ze względu na globalne ocieplenie”.

Zajęcie stanowiska

W 2017 r. Sáenz-Romero i współpracownicy zebrali nasiona z szyszek z ośmiu drzewostanów świętej jodły w Rezerwacie Biosfery Motyli Monarch (MBBR) w Meksyku, na wysokościach od 3100 do 3500 metrów. Wyhodowali z nich sadzonki, najpierw przez dwa lata w cieniu na wysokości 1900 metrów, a następnie przez kolejny rok w szkółce na wysokości 3000 metrów.

W lipcu 2021 r. przesadzili sadzonki do czterech stanowisk wzdłuż wzniesienia na północno-wschodnim zboczu Nevado de Toluca.

Naukowcy tworzą nowe miejsca zimowania dla motyli monarchów na ocieplającej się planecie

Lokalni leśnicy, absolwenci i wykładowcy Uniwersytetu Stanowego Michoacán w Meksyku, którzy założyli eksperymenty w Nevado de Toluca. Jest to stanowisko położone na wysokości 3600 m npm, tuż powyżej maksymalnej naturalnej granicy występowania Abies religiosa (około 3550 m). Źródło: Cuauhtémoc Sáenz-Romero, UMSNH

Naukowcy wybrali tę górę, ponieważ znajduje się najbliżej MBBR i ma szczyt o 1130 metrów wyższy od najwyższego występowania tam jodeł świętych – na wysokości 3550 metrów. Jest to także Chroniony Obszar Przyrodniczy.

Posadzili 960 sadzonek na czterech wysokościach: 3400, 3600, 3800 i 4000 metrów. Ta ostatnia to linia lasu Nevado de Toluca i została uwzględniona w celu znalezienia najwyższego wzniesienia, na którym święte jodły mogą przetrwać w obecnym klimacie. Sadzonki rozmieszczono w 30 blokach przestrzennych na każdą wysokość, zwracając uwagę na uwzględnienie równej liczby sadzonek z każdego pierwotnego drzewostanu w MBBR.

Sadzonki zawsze sadzono pod „roślinami macierzystymi”, aby chronić je przed nadmiernym nasłonecznieniem i ekstremalnym zimnem. Były to krzewy Senecio cinerarioides do wysokości 3800 metrów oraz krzewy Lupinus montanus i drzewa Pinus hartwegii do wysokości 4000 metrów.

Co dwa miesiące od września 2021 r. do grudnia 2023 r. Sáenz-Romero i współpracownicy (w tym studenci i miejscowi leśnicy rdzennej ludności Indian Matlatzincas) mierzyli wydajność każdej sadzonki, tj. jej przeżywalność, wysokość i średnicę. Ponieważ celem eksperymentu była ochrona jodeł świętych, a nie produkcja drewna, za najważniejszy miernik uznano przeżycie.

Naukowcy tworzą nowe miejsca zimowania dla motyli monarchów na ocieplającej się planecie

Sadzenie sadzonek Abies religiosa (świętej jodły) na granicy lasu (4000 m npm) wulkanu Nevado de Toluca, w cieniu istniejących wcześniej Lupinus elegans jako ochronnych „roślin pielęgniarskich”. To miejsce znajduje się około 450 stopni wyżej niż maksymalne naturalne rozmieszczenie Abies religiosa. Źródło: Cuauhtémoc Sáenz-Romero, UMSNH

Chłodniej i wyżej

Wyniki pokazały, że wydajność przesadzonych sadzonek spada wraz ze wzrostem „dystansu ekologicznego” – ważonej różnicy w zakresie szeregu zmiennych klimatycznych, takich jak temperatura, opady i suchość – między pierwotnym miejscem sadzenia a miejscem sadzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, przeżycie i wzrost uległy pogorszeniu po przesadzeniu sadzonek do miejsc zimniejszych i wyższych niż pierwotny drzewostan w MBBR. Na wysokości 4000 metrów wzrost był w przybliżeniu zerowy, podczas gdy wiele sadzonek wykazywało uszkodzenia spowodowane mrozem.

Na wysokości od 3600 do 3800 metrów sadzonki wykazywały o 54% mniejszy wzrost pionowy, o 27% mniejszą biomasę i o 27% mniejszą przeżywalność niż na wysokości 3400 metrów. Autorzy ocenili ten wskaźnik przeżycia jako „bardzo akceptowalny”.

„Te obsadzone drzewostany mogłyby ostatecznie służyć jako miejsca zimowania motyla monarchy w cieplejszym klimacie” – podsumował Sáenz-Romero.

  • Naukowcy tworzą nowe miejsca zimowania dla motyli monarchów na ocieplającej się planecie

    Sadzonki Abies religiosa (jodła święta) wyprodukowane we wspólnej szkółce Ejido La Mesa, na wysokości 3000 m npm (w celu wywołania stwardnienia sadzonek), na granicy MBBR. Nasiona pochodziły z MBBR, a sadzonki posadzono później w Nevado de Toluca. Na zdjęciu Francisco „Don Pancho” Ramirez-Cruz, były szef Ejido La Mesa, był odpowiedzialny za produkcję sadzonek. Źródło: Cuauhtémoc Sáenz-Romero, UMSNH

  • Naukowcy tworzą nowe miejsca zimowania dla motyli monarchów na ocieplającej się planecie

    Sadzonki Abies religiosa (jodła święta) (na pierwszym planie) posadzono w grupach po osiem sadzonek w cieniu istniejących wcześniej krzewów jako „rośliny macierzyste” (Senecio cinerarioides), aby uzyskać cień ochronny przed ekstremalnymi temperaturami (albo ciepłymi, albo ekstremalne temperatury), coś krytycznego w kontekście trwających zmian klimatycznych. Każda sadzona sadzonka pochodziła z nasion zebranych w MBBR, z niższych wzniesień niż miejsce sadzenia. Źródło: Cuauhtémoc Sáenz-Romero, UMSNH

  • Naukowcy tworzą nowe miejsca zimowania dla motyli monarchów na ocieplającej się planecie

    Abies religiosa (święta jodła) objęta przez motyle monarchy w Ejido La Mesa, wysokość 3340 m, rdzeń strefy MBBR. W tym miejscu zebrano nasiona Abies religiosa w celu wyhodowania sadzonek w szkółce, które później posadzono w Nevado de Toluca na wysokościach 3400 m, 3600 m, 3800 m i 4000 m. Źródło: Cuauhtémoc Sáenz-Romero, UMSNH

„W rzeczywistości motyle monarchy założyły w ostatnich latach nowe, duże kolonie w chłodniejszych miejscach w Nevado de Toluca, co sugeruje, że już szukają nowych miejsc na zimę, ponieważ w ich historycznych miejscach w MBBR jest teraz zbyt ciepło. Kiedyś nasze sadzonki są już w pełni rozwinięte, mamy nadzieję, że odkryją również nasze miejsce sadzenia.

„Podkreślamy, że tworzenie nowych obszarów dla motyli monarchów nie wyklucza się wzajemnie z ciągłymi wysiłkami na rzecz ochrony ich obecnych siedlisk w Rezerwacie Biosfery Motyli Monarch. Obydwa podejścia powinny się uzupełniać i mieć równy priorytet”.

Więcej informacji:
Cuauhtémoc Sáenz-Romero i in., Ustalanie miejsc zimowania motyli monarchów dla przyszłych klimatów: Abies religiosa górna granica wysokościowa ekspansja poprzez wspomaganą migrację, Granice w lasach i zmiany globalne (2024). DOI: 10.3389/ffgc.2024.1440517

Cytat: Naukowcy tworzą nowe miejsca zimowania dla motyli monarchów na ocieplającej się planecie (2024, 18 października) pobrano 18 października 2024 r. z https://phys.org/news/2024-10-scientists-overwintering-sites-monarch-butterflies.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy