Na wypadek, gdyby hojne prezenty, pyszne jedzenie i rodzinne spotkania nie wystarczyły, oto kolejny powód, aby cieszyć się bardzo szczęśliwymi Świętami Bożego Narodzenia.
Naukowcy odkryli, że bycie wesołym i ogólnie zadowolonym z życia może zmniejszyć ryzyko demencji w późniejszych latach nawet o 70%.
W przypadku ochotników, którzy twierdzili, że są bardzo zadowoleni ze swojej pracy, relacji i życia społecznego, ryzyko zapadnięcia na nieuleczalną chorobę wyniszczającą umysł było znacznie mniejsze.
Starsi uczestnicy, zadowoleni ze swojego losu, mieli również o 60% niższe ryzyko wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych – zaników pamięci i koncentracji, które uważa się za prekursorów pełnoobjawowej demencji i choroby Alzheimera.
Około 900 000 osób w Wielkiej Brytanii cierpi na chorobę Alzheimera i inne formy demencji.
Oczekuje się, że do 2040 r. liczba ta wzrośnie do 1,5 mln ze względu na starzenie się społeczeństwa.
Aby uchronić się przed chorobą, lekarze zalecają regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę i ograniczone spożycie alkoholu.
Uważa się, że pomocne jest także aktywne życie towarzyskie, regularne badania słuchu i stymulujące zadania umysłowe, takie jak łamigłówki i krzyżówki.
Naukowcy odkryli, że bycie wesołym i ogólnie zadowolonym z życia może zmniejszyć ryzyko demencji w późniejszych latach nawet o 70 procent (zdjęcie pliku)
W przypadku ochotników, którzy twierdzili, że są bardzo zadowoleni ze swojej pracy, relacji i życia społecznego, ryzyko zapadnięcia na nieuleczalną chorobę wyniszczającą umysł było znacznie mniejsze (obraz pliku)
Wiadomo, że uczucie zmęczenia lub depresji powoduje wyższy poziom w mózgu hormonu stresu, kortyzolu, co wiąże się z kurczeniem się mózgu, pogorszeniem funkcji poznawczych i chorobą Alzheimera (obraz pliku)
W raporcie z wyników badania naukowcy stwierdzili: „Zadowolenie z życia wiąże się z niższym ryzykiem demencji” (obraz pliku)
Jednak najnowsze badanie przeprowadzone przez zespół ekspertów z Florida State University sugeruje, że zadowolenie z życia może mieć silny efekt ochronny.
Przeanalizowali dane dotyczące ponad 23 000 mężczyzn i kobiet w USA na przestrzeni 18 lat.
Wszyscy wolontariusze regularnie wypełniali ankiety dotyczące satysfakcji z życia, w tym relacji, życia seksualnego i zdrowia psychicznego.
Wyniki opublikowane w czasopiśmie Geroscience wykazały, że ryzyko wystąpienia demencji u osób najbardziej zadowolonych z życia jest o 72% niższe niż u osób niezadowolonych ze swojego losu.
W niektórych przypadkach ryzyko choroby Alzheimera – najczęstszej formy demencji – zostało zmniejszone nawet o 90 procent.
Wiadomo, że uczucie zmęczenia lub depresji powoduje wyższy poziom w mózgu hormonu stresu, kortyzolu, co wiąże się z kurczeniem się mózgu, pogorszeniem funkcji poznawczych i chorobą Alzheimera.
W raporcie na temat wyników badacze stwierdzili: „Zadowolenie z życia wiąże się z niższym ryzykiem demencji.
„Poprawa satysfakcji z życia może sprzyjać lepszemu zdrowiu poznawczemu i chronić przed chorobą”.