Strona główna zdrowie Naukowcy twierdzą, że określili ilość czasu spędzanego przed ekranem u dzieci, która...

Naukowcy twierdzą, że określili ilość czasu spędzanego przed ekranem u dzieci, która zwiększa ryzyko autyzmu

21
0


Jak sugerują dzisiejsze kontrowersyjne badania, pozwalanie małym dzieciom na korzystanie z tabletów lub oglądanie telewizji przez ponad 14 godzin tygodniowo naraża je na „znacznie” wyższe ryzyko autyzmu.

Australijscy badacze odkryli, że dwulatki, które spędzają dużo czasu przed ekranami, częściej wykazują objawy autystyczne w wieku 12 lat.

Eksperci od dawna alarmowali o wpływie czasu spędzanego przed ekranem na rozwój dzieci.

Jednak badacze, którzy monitorowali ponad 5000 dzieci, przyznali, że artykuł miał jedynie charakter obserwacyjny i nie mógł wykazać związku przyczynowego.

Inni naukowcy również nawoływali opinię publiczną, aby nie panikowała i stwierdzili, że badanie dowodzi, że „nie ma faktycznych dowodów” łączących czas spędzony przed ekranem z autyzmem.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, co powoduje autyzm, ale czasami jest on przekazywany dzieciom przez rodziców.

Badania sugerują, że częściej występuje u dzieci starszych rodziców, a także matek z nadwagą lub cierpiących na powikłania ciąży.

Około jeden na 50 młodych ludzi należy do tego spektrum.

Australijscy badacze odkryli, że dwulatki, które spędzają dużo czasu przed ekranami, częściej wykazują objawy autystyczne w wieku 12 lat

Australijscy badacze odkryli, że dwulatki, które spędzają dużo czasu przed ekranami, częściej wykazują objawy autystyczne w wieku 12 lat

Dzieciom dotkniętym tą chorobą może być trudno nawiązać kontakt wzrokowy, zrozumieć, co czują inni lub wykazywać żywe zainteresowanie określonymi tematami.

Dzieciom autystycznym może również zająć więcej czasu przyswojenie sobie informacji lub powtórzenie rzeczy.

Zespół stwierdził, że ostatnie badania wykazały związek między czasem spędzanym przed ekranem a cechami autystycznymi u młodych ludzi.

W nowym badaniu naukowcy przepytali rodziców 5107 dzieci o to, ile czasu ich dziecko spędzało tygodniowo przed ekranem.

W kwestionariuszu uzupełniającym, gdy ich dziecko miało 12 lat, pytano rodziców, czy u ich dziecka zdiagnozowano autyzm.

Ustalili, że u 145 dzieci zdiagnozowano tę chorobę.

Pisząc w dzienniku, JAMA Pediatriatwierdzą naukowcy, autyzm ryzyko było „znacznie większe o dwa lata u dzieci, które spędzały przed ekranem więcej niż 14 godzin tygodniowo w porównaniu z dziećmi, które spędzały przed ekranem mniej niż 14 godzin tygodniowo”.

Doradzili także klinicystom, aby w ramach szerszej oceny rozwoju dziecka pytali o czas spędzony przed ekranem urządzenia we wczesnym dzieciństwie.

Ten wykres pokazuje procentowy wzrost częstości diagnoz autyzmu w latach 1998–2018. Brytyjscy badacze odkryli, że liczba diagnoz autyzmu wzrosła „wykładniczo” o 787% w ciągu 20 lat

Ten wykres pokazuje procentowy wzrost częstości diagnoz autyzmu w latach 1998–2018. Brytyjscy badacze odkryli, że liczba diagnoz autyzmu wzrosła „wykładniczo” o 787% w ciągu 20 lat

Komisarz ds. dzieci, Dame Rachel de Souza (na zdjęciu), w zeszłym miesiącu ostrzegła, że ​​dzieci zmuszane do czekania latami na diagnozę autyzmu w ramach NHS są „okradane” z dzieciństwa

Komisarz ds. dzieci, Dame Rachel de Souza (na zdjęciu), w zeszłym miesiącu ostrzegła, że ​​dzieci zmuszane do czekania latami na diagnozę autyzmu w ramach NHS są „okradane” z dzieciństwa

Dodali: „Czas spędzony przed ekranem może być przydatnym wskaźnikiem identyfikującym rodziny potrzebujące dodatkowego wsparcia”.

Jednak naukowcy, którzy nie byli zaangażowani w badania, kwestionowali ważność wyników.

Dr James Findon, starszy wykładowca psychologii w King’s College w Londynie, powiedział: „Chociaż badanie to wykazało związek między występowaniem przed ukończeniem 2. roku życia a zdiagnozowaniem autyzmu przed 12. rokiem życia, nie sugeruje ono związku przyczynowego.

„Jest to zgodne z naszym rozumieniem rozwoju autyzmu, który ma głównie podłoże genetyczne.

Co to jest autyzm?

Co oznacza bycie autystycznym?

To, że masz autyzm, nie oznacza, że ​​masz jakąś chorobę. Oznacza to, że Twój mózg działa inaczej niż innych ludzi.

To coś, z czym się rodzisz lub pojawia się po raz pierwszy, gdy jesteś bardzo młody.

Jeśli jesteś autystyczny, to jesteś autystyczny przez całe życie.

Autyzm nie jest chorobą wymagającą leczenia lub „lekarstwa”. Ale niektórzy ludzie potrzebują wsparcia, aby pomóc im w pewnych sprawach.

Osoby autystyczne mogą:

trudno ci komunikować się i wchodzić w interakcje z innymi ludźmi

uważaj, że jasne światło lub głośne dźwięki są przytłaczające, stresujące lub niewygodne

trudno ci zrozumieć, co myślą i czują inni ludzie

niepokoić się lub denerwować nieznanymi sytuacjami i wydarzeniami towarzyskimi

zrozumienie informacji zajmuje więcej czasu

robić lub myśleć w kółko o tych samych rzeczach

Co powoduje autyzm?

Nie jest jasne, co powoduje autyzm.

Nikt nie wie, co powoduje autyzm i czy ma jakąś przyczynę. Może dotyczyć osób w tej samej rodzinie. Dlatego czasami rodzice mogą przekazać tę chorobę dziecku.

Autyzm nie jest spowodowany:

  • złe rodzicielstwo
  • szczepionki, takie jak szczepionka MMR
  • dieta
  • infekcja, którą możesz przenieść na inne osoby

Źródło: NHS

„Wyniki pokazują, że dzieci autystyczne częściej spędzają czas przed ekranem niż ich neurotypowi rówieśnicy.

„Czas przed ekranem często cieszy się złą opinią, ale dla wielu dzieci autystycznych czas przed ekranem może być korzystny.

„Może tak być dlatego, że czas przed ekranem pomaga im regulować emocje i uspokaja w okresach przeciążenia sensorycznego”.

Doktor Rachel Moseley, ekspertka w dziedzinie psychologii na Uniwersytecie w Bournemouth, powiedziała również: „Wyniki tego badania nie mogą nam powiedzieć nic na temat kierunku związku między autyzmem a czasem spędzanym przed ekranami.

„Jest bardziej prawdopodobne, że dzieci, które już mają autyzm, ale nie został jeszcze zdiagnozowany, oraz ich rodzice mogą odnieść szczególne korzyści z czasu spędzanego przed ekranem.

„Należy pamiętać, że autyzm jest dość rzadko diagnozowany przed ukończeniem 2. roku życia, ale dzieci autystyczne nadal są autystyczne i rozwijają się inaczej przed tym momentem”.

Dzieje się tak po tym, jak w zeszłym miesiącu Komisarz ds. Dzieci ostrzegł, że dzieci zmuszane do czekania latami na diagnozę autyzmu w ramach NHS są „okradane” z dzieciństwa.

Dane, do których uzyskał niezależny organ nadzorczy, pokazują, że jedno na szóstkę dzieci poszukujących diagnozy autyzmu czekało w usługach społecznych NHS ponad cztery lata (stan na marzec 2024 r.).

Autyzm nie jest chorobą i ludzie chorują na niego od chwili urodzenia, chociaż może zostać wykryty dopiero w dzieciństwie, a czasami znacznie później.

Autyzm istnieje w spektrum. Niektórzy ludzie będą w stanie prowadzić w pełni funkcjonujące życie bez dodatkowej pomocy. Inni mogą potrzebować pomocy w pełnym wymiarze godzin.

Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Newcastle w 2021 r. około jedno na 57 dzieci w Wielkiej Brytanii ma autyzm.

We wrześniu szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego poradziła rodzicom, aby nie pozwalali dzieciom poniżej drugiego roku życia korzystać ze smartfonów i tabletów ani oglądać telewizji.

W nowych zaleceniach stwierdzono również, że dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat powinny mieć możliwość spędzania przed ekranem maksymalnie jednej godziny dziennie.

Jest to następstwem podobnego posunięcia duńskich urzędników, którzy w 2023 r. wydali własne przepisy dotyczące wieku, zezwalające dzieciom poniżej drugiego roku życia jedynie w „bardzo szczególnych przypadkach”, takich jak dzieci z trudnościami w nauce, na korzystanie z urządzeń.

Czas spędzany przez dzieci przed ekranem gwałtownie wzrósł podczas pandemii Covida, kiedy blokady i zamknięcia szkół zmusiły je do pozostania w domach.

W Wielkiej Brytanii ani NHS, ani Narodowy Instytut Doskonałości Klinicznej (NICE) nie mają żadnych szczegółowych wytycznych dotyczących czasu spędzanego przed ekranem przez niemowlęta i małe dzieci.

Zalecają jednak górny limit dwóch godzin dziennie dla wszystkich dzieci.

Główny lekarz Wielkiej Brytanii również sugeruje „ostrożne podejście” do korzystania z urządzeń ekranowych.



Link źródłowy