Większość z nas wie, jak forsowne ćwiczenia mogą powodować ból kończyn następnego dnia.
Ale teraz naukowcy odkryli, że korzyści dla mózgu można odczuć także dzień później.
Naukowcy z University College London (UCL) odkryli, że krótkotrwałe pobudzenie mózgu po ćwiczeniach utrzymuje się przez cały następny dzień.
Ci, którzy tego dnia wykonywali bardziej umiarkowaną lub energiczną aktywność fizyczną, następnego dnia radzili sobie lepiej w testach pamięci.
Eksperci twierdzą, że poprawę można osiągnąć za pomocą czegoś tak prostego, jak wbieganie po schodach.
Na krótką metę ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu i stymulują uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina i dopamina, które wspomagają szereg funkcji poznawczych.
Uważa się, że te zmiany neurochemiczne utrzymują się do kilku godzin po wysiłku fizycznym.
Jednak inne badania wykazały, że stany mózgu związane z ćwiczeniami trwały dłużej, a dowody sugerują, że ćwiczenia mogą poprawiać nastrój nawet do 24 godzin.
Uczestnicy w wieku od 50 do 83 lat nosili urządzenia do śledzenia aktywności przez osiem dni i codziennie wykonywali testy poznawcze.
Naukowcy z University College London (UCL) odkryli, że krótkotrwałe pobudzenie mózgu po ćwiczeniach utrzymuje się przez cały następny dzień (zdjęcie stockowe)
Ci, którzy tego dnia wykonywali bardziej umiarkowaną lub energiczną aktywność fizyczną niż zwykle, następnego dnia radzili sobie lepiej w testach pamięci (zdjęcie stockowe)
Naukowcy przeanalizowali, jak długo prowadzili siedzący tryb życia, wykonywali lekką aktywność fizyczną oraz umiarkowaną lub energiczną aktywność fizyczną.
Określili także ilościowo czas trwania snu oraz czas spędzony w fazie lżejszego (szybkiego ruchu gałek ocznych, REM) i głębszego snu wolnofalowego.
Po uwzględnieniu średniego poziomu aktywności i snu odkryli, że bardziej umiarkowana lub energiczna aktywność fizyczna w porównaniu do średniej danej osoby została powiązana z lepszą pamięcią roboczą i pamięcią epizodyczną (pamięcią zdarzeń) następnego dnia.
Korzyści te odczuli także ludzie, którzy spędzali mniej czasu w pozycji siedzącej i spali co najmniej sześć godzin.
Ogólna większa ilość snu została powiązana z poprawą pamięci epizodycznej i roboczej oraz szybkości psychomotorycznej, która jest miarą tego, jak szybko dana osoba wykrywa otoczenie i reaguje na nie.
Eksperci twierdzą, że poprawę można osiągnąć za pomocą czegoś tak prostego, jak wbieganie po schodach (zdjęcie stockowe)
Jak wynika z badań opublikowanych w International Journal of Behavioural Nutrition and Physical Activity, osoby, które miały najwięcej snu wolnofalowego – głębokiego, regenerującego snu – miały lepszą pamięć epizodyczną.
I odwrotnie, dłuższy niż zwykle czas spędzony w pozycji siedzącej wiązał się z gorszą pamięcią roboczą następnego dnia.
Dr Mikaela Bloomberg z UCL powiedziała: „Nasze odkrycia sugerują, że korzyści związane z pamięcią krótkotrwałą wynikające z aktywności fizycznej mogą utrzymywać się dłużej niż wcześniej sądzono, prawdopodobnie do następnego dnia, a nie tylko do kilku godzin po ćwiczeniach. Wydaje się, że większa ilość snu, szczególnie głębokiego, przyczynia się do poprawy pamięci.
„Umiarkowana lub energiczna aktywność oznacza wszystko, co przyspiesza tętno – może to być szybki marsz, taniec lub wchodzenie po kilku piętrach schodów. Nie muszą to być ustrukturyzowane ćwiczenia.
„Było to małe badanie, dlatego należy je powtórzyć na większej próbie uczestników, zanim będziemy pewni wyników”.