Strona główna zdrowie Naukowcy twierdzą, że jednej piątej przypadków demencji u osób starszych można zapobiec...

Naukowcy twierdzą, że jednej piątej przypadków demencji u osób starszych można zapobiec za pomocą prostych zabiegów „zmysłowych”.

33
0


Naukowcy twierdzą, że przypadki demencji można wyeliminować po prostu naprawiając problemy ze wzrokiem za pomocą operacji, okularów lub soczewek kontaktowych.

Zaburzenie to niszczy życie milionów ludzi na całym świecie, powoli pozbawiając ich wspomnień i niezależności.

Jednak według NHS uważa się, że około 40 procentom przypadków demencji można zapobiec.

Poprzednie badania wykazały, że zapobieganie utracie słuchu, leczenie depresji i wykonywanie dużej ilości ćwiczeń fizycznych to sposoby na zmniejszenie ryzyka.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA twierdzą, że naprawienie problemów ze wzrokiem może również zapobiec jednej piątej przypadków.

Według NHS uważa się, że około 40 procentom przypadków demencji można zapobiec.

Według NHS uważa się, że około 40 procentom przypadków demencji można zapobiec.

Naukowcy wykorzystali dane zbierane co roku w badaniu dorosłych Amerykanów w wieku 65 lat i starszych, obejmującym 2767 uczestników kwalifikujących się do testów wzroku i funkcji poznawczych.

Naukowcy wykorzystali siłę związku między zaburzeniami wzroku a demencją, aby obliczyć odsetek przypadków demencji, które można przypisać trzem typom zaburzeń widzenia.

Na podstawie tych danych oszacowali, że 19 procent diagnoz demencji u osób w wieku powyżej 71 lat przypisywano co najmniej jednemu upośledzeniu wzroku – krótkowzroczności, dalekowzroczności lub zdolności ostrego i wyraźnego widzenia małych obiektów.

Ponieważ utrata wzroku może być również spowodowana cukrzycą, badacze uwzględnili to w analizie.

W 15 procentach przypadków demencji, które przypisywano utracie wzroku, problemem były trudności z widzeniem bardzo małych obiektów, co w medycynie nazywa się wrażliwością na kontrast.

Naukowcy wykorzystali dane zbierane co roku w badaniu dorosłych Amerykanów w wieku 65 lat i starszych i objęły 2767 uczestników kwalifikujących się do testów wzroku i funkcji poznawczych

Naukowcy wykorzystali dane zbierane co roku w badaniu dorosłych Amerykanów w wieku 65 lat i starszych i objęły 2767 uczestników kwalifikujących się do testów wzroku i funkcji poznawczych

Upośledzenie wrażliwości na kontrast występuje w przypadku różnych chorób oczu, najczęściej zaćmy – gdy na soczewce, małym przezroczystym krążku wewnątrz oka, powstają mętne plamy.

Według autorów badania można ją wyleczyć poprzez usunięcie zaćmy – zabieg chirurgiczny, który wiąże się z niemal trzyprocentowym zmniejszeniem ryzyka demencji u osób starszych.

W innych przypadkach „najlepiej skorygowany wzrok” powinien być przepisywany w postaci okularów lub soczewek, aby „wpływać na zdolność widzenia”.

Ustalenia te pojawiły się po umieszczeniu ubytku słuchu na szczycie 12 modyfikowalnych czynników ryzyka globalnego obciążenia demencją w raporcie Komisji ds. Demencji Lancet za rok 2020.

Według Towarzystwa Alzheimera niemożność rozumienia dźwięków i mowy może powodować cięższą pracę mózgu.

Organizacja charytatywna wyjaśnia, że ​​ten dodatkowy wysiłek, który może prowadzić do zmian w mózgu wpływających na naszą pamięć i zdolność myślenia,

W raporcie Lancetu zaburzenia wzroku nie znalazły się wśród głównych modyfikowalnych czynników demencji.

Eksperci twierdzą jednak, że podobnie jak słuch, wzrok jest „bodźcem zmysłowym” i bez niego prawdopodobieństwo angażowania się w działania chroniące przed demencją, w tym utrzymywanie kontaktów towarzyskich, może być mniejsze.

Profesor Eef Hogervorst z Uniwersytetu w Loughborough, która nie brała udziału w badaniu, powiedziała dziennikowi The Guardian, że utrata wzroku może powodować demencję, nie tylko dlatego, że osoby, które rzadziej korzystają z oczu, mają zmniejszony dopływ krwi do mózgu.

Tymczasem profesor Gill Livingston, lekarz zajmujący się demencją w University College London, powiedział, że stymulacja mózgu jest kluczem do utrzymania go w dobrej kondycji.

„Rzeczy utrudniające stymulację mózgu, takie jak utrata wzroku i utrata słuchu, oznaczają mniejszą stymulację poznawczą” – powiedziała. ja.

Szacuje się, że obecnie w Wielkiej Brytanii na demencję cierpi 982 000 osób. Oczekuje się, że do roku 2040 liczba ta wzrośnie do 1,4 miliona.

Szacuje się, że obecnie 6,7 miliona Amerykanów w wieku 65 lat i starszych cierpi na demencję Alzheimera.

Do 2060 roku liczba ta może wzrosnąć do 13,8 miliona.

Choroba Alzheimera jest najczęstszym typem demencji, dotykającym od 50 do 75 procent zdiagnozowanych osób.



Link źródłowy